حمل و نقل بین المللیصادرات و واردات
موضوعات داغ

حق بیمه قراردادهای پیمانکاری به چه صورت است؟

حمل و نقل بین المللی

حق بیمه قراردادهای پیمانکاری به چه صورت است؟

 

بسیاری از شرکت‌ها و بنگاه‌ها در طول حیات کاری خود حداقل یک یا چندین بار مجبور به انعقاد قراردادهای پیمانکاری جهت انجام یک پروژه مشخص می‌شوند. موضوع مهم در این خصوص حق بیمه قراردادهای پیمانکاری است که برحسب نوع قرارداد می‌تواند متفاوت باشد.

حق بیمه قراردادهای پیمانکاری چیست؟

بحث بیمه قراردادهای پیمانکاری و معافیت برخی از آنها از مهم‌ترین سوالاتی است که معمولا ذهن کارفرمایان را به خود مشغول می‌کند. خصوصا آنکه برخی از این قراردادها جزء قراردادهای معاف از بیمه هستند. در این مقاله قصد داریم تا به نکات مهم در این خصوص اشاره کنیم.

حق بیمه قراردادهای پیمانکاری به چه صورت است؟ 6 | آفکو

براساس قانون حق بیمه مبلغی است که براساس قانون تامین اجتماعی باید به این سازمان پرداخت شود. معمولا انجام این کار بر عهده کارفرما است. به عنوان مثال، کارفرما با استخدام افراد باید حق بیمه آنها را نیز پرداخت کند. پرداخت و چگونگی محاسبه این حق بیمه براساس میزان حقوق و مزایایی بوده که آنها دریافت می‌کنند.

اما در مورد حق بیمه در قراردادهای پیمانکاری روال به صورت دیگری بوده و حق بیمه بیشتر براساس حق‌الزحمه‌ای است که در قرارداد قید می‌شود. در ابتدا بد نیست بدانیم که اساسا قراردادهای پیمانکاری چیست و چه معنا است؟

قرارداد پیمانکاری سندی است که براساس آن یک کارفرما انجام یک کار مشخص را به عهده شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر می‌گذارد که باید در بازه زمانی تعیین شده و در برابر دستمزی مشخص آن را به سرانجام برسانند. به پیمانکار معمولا مقاطعه کار نیز گفته می‌شود.

مابین کارفرما و پیمانکار باید قراردادی عقد شود. این قرارداد یک حق بیمه داشته که به حق بیمه قراردادهای پیمانکاری مشهور است. براساس قوانین و مقررات دو ماده قانونی مهم در این خصوص داریم که یکی از آنها ماده 38 قانون تامین اجتماعی و دیگری بخشنامه 14 جدید درآمد است.

در این دو ماده قانونی به صورت مفصل در مورد قراردادهای پیمانکاری و انواع مختلف آن توضیح داده شده است. هم کارفرمایان و هم پیمانکاران نیاز دارند که قبل از عقد هر گونه قراردادی این مواد قانونی را به خوبی مطالعه کنند.

 

حق بیمه قراردادهای پیمانکاری به چه صورت است؟ 7 | آفکو

انواع قراردادهای پیمانکاری و حق بیمه قراردادهای پیمانکاری به چه صورت است؟

در ماده 38 قانون تامین اجتماعی چندین نکته مهم در خصوص حق بیمه قراردادهای پیمانکاری وجود دارد که رعایت آنها از جانب پیمانکاران و کارفرمایان الزامی است.

این ماده قانونی قرادادهای پیمانکاری را به سه بخش عمده «قرارداد مشمول ضوابط طرح‌های عمرانی»، «قرارداد طرح‌های غیرعمرانی» و در نهایت «موارد خاص قراردادهای غیرعمرانی» تقسیم می‌کند. نحوه محاسبه حق بیمه این سه نوع قرارداد با یکدیگر متفاوت بوده که مهم‌ترین نکته در خصوص بحث بیمه قراردادها است.

یکی از مباحث مهم در خصوص حق بیمه قراردادهای پیمانکاری استفاده از معافیت اعمال ضرایب است. شرکت‌ها جهت استفاده از این معافیت باید یک سری الزامات مختلف را خصوصا در زمینه حسابداری و حسابرسی رعایت کنند.

برای استفاده از معافیت اعمال ضرایب و بازرسی دفاتر قانونی هنگام مراجعه به سازمان تامین اجتماعی ممکن است سازمان مدارک ارائه شده و تعهدنامه حسابرسی دفاتر قانونی را دریافت کنند ولی مجددا اقدام به تشخیص حق بیمه بر اساس ضرایب کنند که در این حالت باید به طور طبیعی اعتراض کنیم و به هیئت بدویه تامین اجتماعی همان شعبه شرکت کنیم.

چه مدارکی مورد نیاز است؟

موضوع قرارداد باید عینا با موضوع اشاره شده در بخش نامه های تامین اجتماعی مطابقت داشته باشد، به عنوان مثال اگر ما قرارداد پشتیبانی نرم افزاری با سازمانی را منعقد کردیم کافیست کلمه (پشتیبانی) بشود (پشتیبان)، به همین ترتیب سازمان تامین اجتماعی چو کلمه ای با عنوان پشتیبان در بخشنامه 14/3 و 14/12 ندارد قرارداد را مشمول استفاده از حسابرسی تامین اجتماعی نمی داند و اعمال ضرایب را انجام می دهد.

نکته آخر موضوع قرارداد باید در اساسنامه شرکت هم باشد سازمان تامین اجتماعی مفاصا حساب از طریق بازرسی دفاتر قانونی را به شرکتهایی ارائه میدهد که بر اساس موضوع اساسنامه قرارداد را نوشته باشند.

 

منبع: الو بیزینس

براساس قانون حق بیمه مبلغی است که براساس قانون تامین اجتماعی باید به این سازمان پرداخت شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا