حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

حمل بار با قطار | شرایط ویژه و قوانین خاص حمل و نقل بار با قطار

حمل و نقل بین المللی

حمل بار با قطار | شرایط ویژه و قوانین خاص حمل و نقل بار با قطار

 

حمل بار با قطار

همانطور که در ابتدای مطلب نیز عنوان شد، حمل و نقل بار به وسیله قطار یا حمل و نقل ریلی، از قوانین خاص خود برخوردار است. حداقل باری که هر یک از مسافران قطار می‌توانند همراه خود به داخل کوپه ببرند، ۳۰ کیلوگرم است و ابعاد آن نیز باید ۷۵ سانتی‌متر باشد. علاوه بر این مورد، مسافر اجازه دارد یک کیف دستی و یا یک بسته کوچک را با خود به قطار ببرد.

به این نکته نیز دقت داشته باشید که بار مسافر باید به شکلی باشد که زیر صندلی‌های و داخل قسمت مخصوص بارهای مسافرین جا شود و در واقع هیچ مزاحمتی را برای دیگر افراد حاضر در قطار ایجاد نکند. در ضمن شما می‌توانید در لیست بار خود، میوه، غذا و یا خوراکی هم قرار دهید. البته به شرط آن که خوراکی قاچاق و یا بدبو نباشد. لوازم دیگری هم وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را هم در لیست بارهای خود قرار دهید.

حمل بار با قطار | شرایط ویژه و قوانین خاص حمل و نقل بار با قطار 8 | آفکو
بار مجاز چیست؟

شاید تاکنون بارها نام بار مجاز و غیرمجاز به گوش شما خورده باشد. بار مجاز شامل وسایلی می‌شود که مسافرین قطار می‌توانند بدون هیچ مشکلی آن‌ها را در لیست بار خود قرار دهند. از بارهای مجاز می‌توان به کیف‌های دستی، صندلی چرخ‌دار بیماران، قفس‌های کوچک پرندگان، کالسکه بچه و سایر موارد از این دست اشاره داشت. حمل بار با قطار به صورت مجاز، فرآیندی است که باید توسط تمامی مسافرین قطار به انجام برسد.

 

بار غیرمجاز چیست؟

اما بعضی از لوازم هم وجود دارند که مسافرین اجازه ورود آ‌ن‌ها به قطار را ندارند. از مهم‌ترین این وسایل می‌توان به مهمات‌، اسلحه، اشیای قاچاق، مواد سمی، بیماری‌زا، اسیدی، مواد آتش‌زا، پیک نیک و سایر موارد از این دست اشاره کرد. به غیر از این موارد شما در هنگام ورود به قطار به هیچ عنوان باید از مواد و وسایل رادیو اکتیو، حیوانات مختلف، بارهای پرحجم، کارتن‌های بسیار بزرگ و موارد ماشبه برخوردار باشید. در واقع وارد کردن این مواردی که گفته شد به داخل قطار، خلاف قانون است. دقت داشته باشید که آنچه با خود به عنوان بار به درون قطار می‌برید، نباید به هیچ عنوان باعث آذیت و آزار دیگران شود.

حفظ و مراقبت از وسایل و بارها به عهده خود مسافرین است و باید بدانید که شرکت قطاری هیچ نوع مسئولیتی را در قبال آسیب‌دیدگی و یا گم شدن اموال شما ندارد. مامورین نیروی انتظامی و همچنین مهمانداران نیز بعد از پیاده شدن مسافرین قطار در ایستگاه مقصد مربوطه، موظف هستند کلیه سالن‌های مورد نظر را به بهترین شکل بازرسی نمایند. بعلاوه باید آنچه که باقی‌مانده از مسافرین قطار را در یک صورت جلسه به ثبت برسانند و پیش خود نگه دارند. این اجناس به مدت یک ماه در نیروی انظامی باقی خواهد ماند تا صاحب آن‌ها پیدا شود. البته اشیایی که فاسد شدنی هستند در میان این لیست قرار ندارند.

لوازم غیر همراه

منظور از لوازم غیرهمراه در واقع این است که مسافر به هیچ وجه نباید آن را با خود به کوپه وارد کند. برای حمل چنین لوازمی به طور معمول از واگن‌های محل بار با قطار استفاده خواهد شد. این وسایل از لوازمی مانند چمدان، صندوق میوه و سایر موارد از این دست تشکیل شده است. در نظر داشته باشید که این نوع محصولات را شما باید به باجه توشه و یا همان باجه باگاژ تحویل دهید. در ضمن کلیه مسافران وظیفه دارند که بارهای مازاد خود را حداقل تا ۴۵ دقیقه پیش از حرکت قطار به این باجه‌های واقع در ایستگاه بسپارند.

اگر باری که همراه شما است، زیاد می‌باشد برای اینکه بتوانید به موقع خود را به قطار برسانید، مدت زمانی را جهت صدور و تحویل بارنامه قطار خود در نظر داشته باشید. مامورین قطار مربوطه اگر تشخیص دهند که بار مسافرین بیش از حد است، با توجه به قوانین عمل می‌کنند. آن‌ها وظیفه دارند بابت هر یک از بسته‌های بار از مسافرین مبلغی را دریافت نمایند.

حمل بار با قطار | شرایط ویژه و قوانین خاص حمل و نقل بار با قطار 9 | آفکو

حمل بار با قطار | شرایط ویژه و قوانین خاص حمل و نقل بار با قطار 10 | آفکو

گم شدن بار

حمل و نقل ریلی کالا همانطور که بارها گفته شد، شرایط ویژه خود را دارد. برای مثال زمانی که بار شما گم شود، با توجه به میزان ارزش تعیین شده به وسیله فرستنده و همچنین درج آن در بارنامه خسارت مرتبط بعلاوه کرایه حمل و نقل آن، به صاحب کالا پرداخت خواهد شد. اگر قسمتی از بار شما در زمان حضورتان در قطار گم شود، بر اساس ارزش تعیین شده به وسیله شخص فرستنده با مرور و بررسی‌های کافی از روی شواهد موجود و کارشناسی‌های مربوطه، خسارتی بابت میزان ارزش کالای مورد نظر به همراه کرایه به نسبت کرایه بار گم‌شده، به مسافر پرداخت خواهد شد.

اگر تا ۶ ماه بعد از صادر شدن بارنامه دستیابی به فرستنده و یا گیرنده اتفاق نیفتد، شرکت ریلی به راحتی می‌تواند که برابر با تشریفات قانونی بار مورد نظر را به حراج گذاشته و حقوق خود را از مبلغ فروش آن به دست بیاورد. در ضمن به این نکته هم دقت داشته باشید که این مدت زمان، برای موادی که احتمال فاسد شدن دارد، دو روز است.

 

نکاتی در مورد حمل بار با قطار

در این بخش قصد داریم به بررسی چند نکته در خصوص حمل بار با قطار بپردازیم.

به هیچ وجه مسکوکات، اشیای قیمتی، اشیای الکترونیکی، وجه نقد، جواهرات و سایر موارد مشابه را در داخل بسته‌های تحویلی به انبار قطار خود نسپارید.

از به همراه داشتن مواد منفجره، اشتعال زا، مواد محترقه، سوازننده و … جدا خودداری فرمایید.

اگر احساس می‌کنید که بار شما حساس می‌باشد، بهتر است برای مقابله با آتش‌سوزی و سایر حوادث مشابه، بیمه لازمه را به انجام برسانید. از این رو سعی کنید زمان صادر شدن بارنامه و تحویل دادن بار، ارزش اصلی محصولات خود را بازگو کنید.

چنانچه واگن‌های باربر نتوانند در روزی که شما درخواست کرده‌اید حرکت کنند، نگران هیچ چیز نباشید؛ به این دلیل که بار شما حتما روز به به مقصد خواهد رسید.

به این موضوع دقت کنید که چنانچه گیرنده در مقصد جهت تحویل دادن بارهای شما حاضر نشود، محموله به وسیله مامورین قطار به انبارهای ایستگاه قطار سپرده خواهد شد. باجه‌های تحویل بار در اکثر شهرها طی ساعت‌های ۷ صبح الی ۱۰ شب آماده خدمت‌رسانی به مسافرین عزیز هستند.

حمل اتومبیل با قطار

یکی دیگر از بارهایی که به وسیله قطارها امکان حمل و نقل دارد، ماشین است. حمل اتومبیل توسط قطار دارای شرایط و قوانین ویژه‌ای می‌باشد. شرکت راه‌آهن ایران برای اینکه جذابیت بیشتری را در سیستم حمل و نقل ریلی مسافری به وجود بیاورد، برای خریداری و اضافه کردن واگن‌های خودروبر دو طبقه که از امکان اتصال به واگن‌های مسافربری نیز برخوردار است، اقدام کرده و این ویژگی را همچنین برای مسافرین فراهم ساخته است. با این شرایط مسافرین می‌توانند برای استفاده از خودروی خود در شهرهای دیگر، آن را به وسیله قطار حمل و نقل کنند.

ظرفیت واگن‌های خودروبر به طور میانگین ۱۰ تا ۱۲ ماشین است و هم اکنون هم در مسیر تهران به بندرعباس، مشهد، اصفهان، تبریز، اهواز، کرمان و بالعکس فعالیت دارد. مسافرینی که در این قطارها حضور دارند به سادگی می‌توانند بلیت این واگن‌ها را با شیوه‌ای مشابه با چیش فروش بیت قطارهای مسافربری با استفاده از شبکه‌های کامپیوتری خریداری بلیت، تهیه کنند. به این نکته هم دقت کنید که شما باید سه ساعت پیش از حرکت قطار خود در ایستگاه حاضر شوید و خودروی خود را به مامورین بسپارید. در غیر این صورت کار شما برای حمل و نقل خودرو کمی دشوار خواهد شد.

 

کنسل کردن بلیت

اگر بخواهید سفر خود را لغو کنید، باید از چند مورد از قوانین مرتبط با این موضوع آگاه شوید. برای مثال زمانی که شما تا ساعت ۱۲ روز پیش از حرکت قطار، برای لغو بلیت خود اقدام کنید، ۹۰ درصد مبلغ به حساب شما بازگردانده می‌شود. اگر هم تا ساعت ۱۲ روز پیش از حرکت قطار به شکلی که تنها ۳ ساعت به حرکت آن زمان باشد، بلیت خود را کنسل کنید، ۷۰ درصد مبلغ بلیت به شما پرداخت خواهد شد. زمانی که تا ساعت ۱۲ روز قبل حرکت قطار و در شرایطی که ۳ ساعت به حرکت زمان باقی است، اقدام به لغو بلیت کنید، ۵۰ درصد از هزینه خریداری بلیت شما به حسابتان واریز می‌شود.

 

منبع: ستاره آبی دریا

چنانچه واگن‌های باربر نتوانند در روزی که شما درخواست کرده‌اید حرکت کنند، نگران هیچ چیز نباشید؛ به این دلیل که بار شما حتما روز به به مقصد خواهد رسید.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا