انواع سیستم های حمل و نقلحمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

حمل و نقل زمینی

انواع حمل و نقل بین المللی

حمل و نقل جاده ای یکی از قدیمی ترین راه های حمل بار و کالا می باشد که از نظر قیمت و سرعت جهت حمل بسیاری از کالاها مناسب است.

حمل و نقل زمینی یکی از قدیمی ترین انواع حمل و نقل می باشد.

حمل و نقل جاده ای یکی از قدیمی ترین راه های حمل بار و کالا می باشد که از نظر قیمت و سرعت جهت حمل بسیاری از کالاها مناسب است. به عنوان چند نمونه از این سرویس ها می توان استفاده از کامیون یخچالی و محمولات حجیم، ترانزیت کالا و ارسال کالا به صورت Door To Door را نام برد.

حمل و نقل زمینی 6 | آفکو

بخش حمل و نقل جاده ای با آمار سالیانه 600 میلیون تن جابجایی کالا و 10 میلیون تن ترانزیت کالا نقش مهمی را در حمل و نقل داخلی و بین المللی داراست.

نکته ی حائز اهمیت این است که بخش دولتی هیچ دخالتی در امور اقتصادی و سرمایه گذاری این عرصه نداشته و نقش آن محدود به سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت های کلان می باشد.

حمل و نقل زمینی 7 | آفکو

سازمان راهداری و حمل نقل جاده ای عهده دار وظایف دولت در این زمینه می باشد. حمل و نقل زمینی را می توان در دو حوزه دسته بندی کرد:

1.حمل کالا در محدوده ی یک کشور که حمل و نقل داخلی نامیده می شود.

2.حمل کالا بین دو یا چند کشور که حمل و نقل بین المللی نامیده می شود.

این نوع حمل و نقل نیز مانند دیگر متدهای حمل و نقل در 3 بخش زیرساخت، وسایل نقلیه و بهره برداری به طور کلی طبقه بندی می شود. وضعیت آب و هوا و ترافیک جاده ای تآثیر بسزای در سرعت عمل، دقت و امنیت این گونه حمل و نقل دارد. همچنین سیاست هایی مانند عوارض جاده ای و امور مالیاتی و مالیات سوخت در حمل بزرگراهی شامل فعالیت هایی است که کنترل سیستم حمل و نقل را انجام می دهند. در اینگونه حمل و نقل نیز همانند دیگر فرایند های حمل کالا بارنامه صادر می شود.

حمل و نقل زمینی 8 | آفکو

مزایا حمل و نقل زمینی

  • هزینه کم، جابجایی نسبت به انواع دیگر حمل ‌و نقل بین المللی
  • گستردگی مسیرهای جاده‌ای؛ طبیعتا حمل‌ونقل جاده‌ای و زمینی نسبت به حمل‌ونقل هوایی و دریایی، از گستردگی بیشتری برخوردار است و تقریبا می‌توان گفت در همه‌ی شهرها و روستاها امکان استفاده از آن هست.

معایب حمل و نقل زمینی

  • زمان‌بر بودن در مقایسه با دیگر روش‌ها
  • امکان آسیب دیدن کالاها که ممکن است به علت زمان بیشتر جابجایی و نوع جابجایی است.
  • رخ دادن اتفاقات طبیعی ناخواسته که ممکن است در دریا موجب تغییر مسیر و زمانبندی ‌شود.

حمل‌ونقل جاده‌ای و زمینی نسبت به حمل‌ونقل هوایی و دریایی، از گستردگی بیشتری برخوردار است و تقریبا می‌توان گفت در همه‌ی شهرها و روستاها امکان استفاده از آن هست.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا