تاریخچهحمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

حمل و نقل هوایی در ایران

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی در ایران – آشنایی با روش‌های حمل و نقل کالا

 

شاید اگر هفتاد سال پیش کسی می‌گفت که می‌خواهد کالایی را از طریق هواپیما از جایی به جای دیگر بفرستند، همه تعجب می‌کردند. اما کافی است نگاهی به اطراف خود بیاندازیم تا ببینیم که اکثر کالاهایی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم ساخت خارج از کشور هستند و بسیاری از آن‌ها از طریق راه‌های هوایی به داخل ایران رسیده‌اند. امروزه انتقال کالا از طریق هواپیما عادی شده است و روزانه هزاران تن بار از کشورهای دیگر از طریق سیستم حمل و نقل هوایی در ایران جا به جا می‌شود. حمل و نقل هوایی به سبب ویژگی‌های خود، برای برخی از وسایل و کالاها، محبوب‌ترین روش حمل و نقل است و حتی خریداران و فروشندگان کالاها هیچ روش دیگری را مناسب برای حمل و نقل کالاهای خود نمی‌دانند.

حمل و نقل هوایی چیست

حمل و نقل هوایی در ایران 6 | آفکو

حمل و نقل هوایی گونه‌ای از حمل و نقل است که اصلی‌ترین ویژگی آن حمل کالاها (یا اشخاص) از طریق هوا است. در حمل و نقل هوایی انواع کالاها را بین دو نقطه جا به جا می‌شود و کالایی از فرستنده تحویل گرفته می‌شود و به دست گیرنده می‌رسد. در این روش از وسایل حمل و نقل بسیار متنوعی استفاده می‌شود. عامه افراد تصور می‌کنند که حمل و نقل هوایی فقط از طریق هواپیما انجام می‌شود اما این تصور اشتباه است. بسیاری از کالاها از طریق هلی کوپتر، گلایدر یا سایر وسایل نقلیه هوایی جا به جا می‌شوند اما حمل و نقل هوایی در ایران بیشتر با هواپیما است.

حمل و نقل هوایی در ایران و جهان با اهداف متنوعی نیز انجام می‌شود. مشتری اصلی این نوع حمل و نقل، شرکت‌های واردکننده و صادرکننده کالا هستند، با این حال در برخی موارد دیده می‌شود که دولت‌ها یا نیروهای نظامی نیز از این روش استفاده می‌کنند. این سیستم حمل و نقل ممکن است که بین دو شهر در داخل یک کشور نیز انجام شود. با این حال، این روش حمل و نقل، سریع‌ترین روش حمل و نقل برای جا به جایی کالا بین کشورهایی است که مرزی زمینی ندارد و یا یکی از این کشورها راهی به دریا نیز ندارند. امروزه اهمیت هواپیماهای باری به اندازه هواپیماهای مسافربری است و شرکت‌های بزرگ تولید کننده هواپیما در جهان، دولت‌ها، شرکت‌های واسطه حمل و نقل،  شرکت‌های تولید کننده کالا، شرکت‌های وارد کننده و چند مجموعه دیگر به طور روزانه با این نوع روش حمل و نقل سر و کار دارند.

انواع حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی را می‌توان از جنبه‌های مختلف دسته بندی کرد. به عنوان حمل و نقل هوایی در ایران به دو دسته حمل و نقل داخلی و حمل و نقل خارجی تقسیم می‌شود. با توجه به این که سیستم حمل و نقل زمینی در ایران بسیار پرکاربردتر از روش‌های دیگر انتقال کالا در داخل است، تعداد پروازهای خارجی که برای حمل و نقل کالا انجام می‌شود بسیار بیشتر از پروازهای داخلی باری است. مثلا آمارها نشان می‌دهد که در سال 95 حمل و نقل هوایی بین ایران و کشورهای خارجی تقریبا 4 برابر حمل و نقل هوایی در داخل ایران بوده است و 45 هزار تن کالا بین ایران و کشورهای خارجی جا به جا شده است. همچنین حمل و نقل هوایی کالا معمولا از نظر کاربرد به دو نوع فریت بار و کارگو تقسیم می‌شود که در یکی از این روش‌ها کالاهای مسافران تا یک حجم خاص به عنوان بار جا به جا می‌شود و در روش دیگر، کالاها تا حجم نامحدودی جا به جا می‌شوند.

تاریخچه حمل و نقل هوایی در ایران

فاصله زمانی بین شروع حمل و نقل هوایی در خارج از ایران و ایران بسیار کم است. اولین حمل و نقل هوایی در ایران در سال 1292 شمسی به ثبت رسید و یک پرواز باری بود که دولت وقت ایران آن را برای حمل کالاهای موردنیاز برای راه سازی انجام داد. این پرواز بین روسیه و ایران بود. این پروازها به تناوب انجام می‌شد اما هنوز به شکل سیستماتیک نبود تا این که در دهه پنجاه پروازهای باری شکل منظم به خود گرفتند و چندین شرکت در این زمینه مشغول شدند. امروزه در برخی از استان‌ها مانند استان البرز، فرودگاه‌های اختصاصی حمل بار وجود دارد. حداقل شش شرکت هواپیمایی در زمینه حمل بار و چندین شرکت هواپیمایی در زمینه پست بین المللی در ایران فعالیت دارند.

حمل و نقل هوایی در ایران 7 | آفکو

موارد موثر بر قیمت حمل و نقل کالا

اگر قصد جا به جایی بار بین ایران و کشورهای دیگر را داشته باشید، احتمالا اصلی‌ترین سوالی که در ذهن شما ایجاد می‌شود این است که قیمت این نوع حمل و نقل چگونه تامین می‌شود؟ عوامل زیادی وجود دارند که بر قیمت کالا در حمل و نقل هوایی در ایران اثرگذار هستند. اولین فاکتور مهم بدون شک وزن و اندازه کالای موردنظر شما است. هر چقدر که کالای شما سنگین‌تر وزن آن بیشتر است. اگر حجم کالای شما بزرگ باشد، امکان این که حجم در قیمت اثرگذار باشد نیز وجود دارد.

مسئله دیگری که روی این قیمت اثرگذار است، فاصله هوایی بین مقصد و مبدا است. بدیهی است که هر چقدر این فاصله بیشتر باشد، هزینه حمل و نقل هوایی گران‌تر است. مسائل دیگری نیز روی قیمت این نوع خدمت اثر دارند. به عنوان مثال دولت هر کشور برای واردات برخی از کالاهایی که قصد فروش در داخل کشور را داشته باشید، نرخی را به عنوان تعرفه از شما دریافت می‌کند. بیمه‌های هوایی نیز ممکن است که روی قیمت کالای شما اثر بگذارند. اگر قصد دارید که این نوع حمل و نقل را انجام بدهید و از قیمت دقیق این حمل و نقل برای کالای خود خبر ندارید، بهتر است که با یکی از شرکت‌های واسطه تماس بگیرید تا شما در در جریان قیمت‌ها و چگونگی حمل و نقل قرار بدهند.ما در شرکت ستاره آبی دریا قادر به حمل کالاهای سنگین، کالاهای خطرناک حمل مایعات، حمل انواع باتری،، حمل Door To Door و سرویس حمل اسناد هستیم .

کالاهای مجاز برای حمل و نقل  هوایی در ایران

همه‌ی کالاها را نمی‌توانید با حمل و نقل هوایی جا به جا کنید چرا که ورود برخی کالاها به ایران غیرقانونی است. در برخی موارد نیز قانون‌هایی برای جلوگیری از ورود برخی از کالاها به طور موقت تصویب می‌شود. احشام، مایعات، کالاهایی که اشعه ساطع می‌کنند، اسلحه، دارو و چند ماده دیگر، کالاهایی هستند که ورود آن‌ها به کشور نیازمند مجوز است و هیچ شرکت خدمات حمل و نقل هوایی آن را بدون مجوز برای شما آن را به ایران وارد نخواهد کرد.البته که شرکت ستاره آبی دریا قادر به حمل کالاهای خطرناک منحصر به فردی می باشد.

مزایای حمل و نقل هوایی در ایران

حمل و نقل مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین این موارد اشاره می کنیم.

  • سرعت بالا

این نوع حمل و نقل سریع‌ترین حالت حمل و نقل است و بنابراین برای حمل کالا در مسافت‌های طولانی و زمان کم مناسب است و بهتر از روش‌های دیگر است.

  • خدمات سریع

حمل و نقل هوایی خدمات حمل و نقلی راحت، کارآمد و سریع را ارائه می‌دهد. عموما فرآیند کلی حمل و نقل هوایی بسیار سریع‌تر از حمل و نقل دریایی است و علت آن حجم کمتر کالاهای حمل شده در این روش نسبت به سایر روش‌ها است و زمان انتظار برای انجام روادید آن کمتر است.

  • دسترسی آسان

بسیاری از کشورها که با ایران مرز زمینی و دریایی ندارند، فقط از طریق هوا می‌توانند به طور مستقیم به ایران کالا ارسال کنند. به همین دلیل حمل و نقل هوایی به عنوان تنها وسیله حمل و نقل در مناطقی در نظر گرفته شده که به راحتی به سایر روش‌های حمل و نقل دسترسی ندارند. استفاده از این روش (برخلاف روش حمل و نقل زمینی) هزینه اضافی حمل کالا در کشورهای واسطه را برای شما به همراه نخواهد داشت.

  • حرکت راحت

در این روش حمل و نقل هوایی در ایران هواپیما با هیچ مانع زمینی مانند جنگل و دریا و تصادف روبرو نخواهد شد و از این حیث می‌توانید مطمئن باشید که امنیت کالاهای شما حفظ خواهد شد.

  • امنیت

همچین امنیت هوایی این روش بسیار بالا است. همانطور که می‌دانید بسیار از کشتی‌ها توسط دزدان دریایی در اقیانوس‌ها ربوده می‌شوند. در این روش هیچکس نمی‌تواند به کالاهای شما آسیب بزند چرا که مرز هوایی مستقیما توسط دولت کنترل می‌شود.

  • معایب حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی در ایران ممکن است به دلایل مختلفی حمل و نقل شما را سخت کند. در ادامه به این دلایل خواهیم پرداخت.

  • هزینه

حمل و نقل هوایی نسبت به سایر شیوه‌های حمل و نقل گران‌تر است. از آن جایی که هزینه تولید، سوخت و تعمیر هواپیماها بیشتر از کشتی‌ها و وسایل نقلیه زمینی است و همچنین ساختن فرودگاه از بنادر هزینه بیشتری دارد، بدون شک قیمت این نوع حمل و نقل نسبت به سایر روش‌ها گران‌تر خواهد شد. پیش از انجام حمل و نقل حتما از هزینه حمل و نقل اطمینان حاصل کنید.

  • ظرفیت حمل

هواپیماها از ظرفیت حمل کمی برخوردار هستند و به همین دلیل برای حمل کالاهای سنگین و ارزان قیمت مناسب نیستند. متاسفانه ظرفیت بار را در هواپیما نمی‌توان به راحتیِ حمل و نقل زمینی افزایش داد. به همین دلیل باید پیش از ارسال کالای خود از طریق حمل و نقل هوایی، از این مسئله آگاهی پیدا کنید که آیا کالای شما را می‌توان از طریق هواپیما حمل کرد یا اندازه و وزن این اجازه را به شما نمی‌دهد.

  • آب و هوا

حمل و نقل هوایی به دلیل وابستگی به پیش بینی وضعیت هوا گاها غیرقابل اطمینان است. اگر آسمان بارانی یا طوفانی باشد یا رعد و برق وجود داشته باشد، احتمال پرواز بسیار کم است و پرواز ممکن است به تاخیر بیفتد. البته حتی با وجود تاخیر نیز معمولا این روش حمل و نقل از سایر روش‌ها سریع‌تر انجام می‌شود.

 

 

فاصله زمانی بین شروع حمل و نقل هوایی در خارج از ایران و ایران بسیار کم است. اولین حمل و نقل هوایی در ایران در سال 1292 شمسی به ثبت رسید و یک پرواز باری بود که دولت وقت ایران آن را برای حمل کالاهای موردنیاز برای راه سازی انجام داد. این پرواز بین روسیه و ایران بود.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا