صادرات و واردات
موضوعات داغ

حمل و نقل واردات و صادرات

حمل و نقل بین المللی

8 / 100

حمل و نقل واردات و صادرات

 

تجارت بین الملل در هیچ دوره ای به اندازه زمان خاضر هیجان انگیز نبوده است. فرصت های صادرات و واردات با سرعت شگفت انگیزی در حال رشد هستند و در پی این فرصت ها، رقابت نیز آغاز می شود. عوامل بسیاری در این رشد دخیل اند، از جمله: تاسیس سازمان تجارت جهانی، اجرای توافقات تجاری ، مانند پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی و پیمان تجارت آزاد جمهوری دومینیکن _ آمریکای مرکزی_ ایالت متحده: یکپارچگی اقتصادی اروپا: رشد روز افزون بازارهای نو ظهور مانند هند، چین، ترکیه و… .

ما در دوران هیجان انگیزی زندگی می کنیم. در گذشته، فرصتهای موجود برای تجارت های کوچک صرفا به مرزهای کشورها محدود می شد و تجارت های بین المللی در انحصار شرکتهای بزرگ چند ملیتی بود. امروزه، بازار جهانی نه تنها برای شرکتهای چند ملیتی، بلکه برای شرکتهای کوچک نوپا نیز فرصت هایی را پدید آورده است. اینترنت، پیشرفتهای ارزان قیمت در فناوری و افزایش دسترسی به اطلاعات، همگی باعث شده تا شرکتها ( بزرگ یا کوچک) بتوانند وارد عرصه تجارت بین المللی شوند.

حمل و نقل واردات و صادرات 8 | آفکو

تکامل فنی و تجاری حمل و نقل

 

از قرن 15 تا اواسط قرن 18 افکار مر کانتیلیستی اساس سیاست اقتصادی دولت های مقتدر اروپا ار تشکیل می داد و مرکانتیلیتها و یا به عبارتی سوداگران فلزات قیمتی صرفا به دلیل اعتقاد خاص آنها در ثروت اندوزی که متکی بر حمل مواد خام و برده از سرزمین های بکر به کشورهای متروپولیتن اروپایی بود، تجارت و حمل و نقل را توسعه می داد و ناوگانهای دریایی، انبوه کالاها و انسانهای خریداری شده را از جایی به جای دیگر حرکت می دادند. بدین سان ضرورت های اقتصادی به توسعه ناوگان های دریایی کشورهای قدرتمند اروپا انجامید و به دنبال آن سیاستهای توسعه استعماری اروپا نیز عملی گشت.

بنابراین حمل و نقل دریایی قدیمی ترین و ساده ترین وسیله حمل و نقل کالاهای جحیم و سنگین بوده و تقریبا کلیه تمدنهای قدیمی به ویژه آنهایی که در سرزمین های مدیترانه ای مسکون بوده اند توسعه تجارت و مدنیت خود را مدیون حمل و نقل دریایی می باشند.

از اواخر قرن نوزدهم ضمن تکامل تکنیکی خودرو، پدیده جدیدتری که در آن تاکید کلی بر افزایش سرعت و کوتاه کردن فاصله زمانی حرکت بود، تکوین یافت و نخستین پروازدر سال 1904 به مرحله عمل درآمد. ولی از سال 1919 که اولین پرواز تجاری در فرانسه صورت گرفته بود  تا آغاز جنگ دوم جهانی پیشرفت چشمگیری در خدمات حمل و نقل هوایی نسبت به حمل و نقل زمینی به وجود نیامده بود، حتی پروازهای تجاری هموز قابل قیاس با روند توسعه پروازهای نظامی نبودند. از سال 1922 تغییرات سریع و مهمی که هدف اساسی آن در افزایش حجم هواپیماها، همچنین سرعت و طول زمان پروازها متمرکز بود، به مرحله عمل درآمد و در نتیجه زمان پرواز از یک کیلومتر در 1908 به 8000 مایل در 1946 افزایش یافت و نهایت آنکه در سال 1970 جت بوئینگ 747 با سرعتی برابر 1030 کیلومتر در ساعت با ظرفیت کامل 490 نفر سرنشین و 323 تن بار به پرواز درآمد.

تکامل بعدی در نهایی ترین مراحل سرعت و سهولت، هواپیماهای کنکورد بود که رد سال 1976 با سرعتی برابر 2200 کیلومتر در ساعت و یکصد نفرسرنشین وارد عمل شد و برای نخستین بار فاصله بین بروکسل تا نیویورک را در 3 ساعت و 45 دقیقه پیمود.

بدین سان خصوصیت عمده حمل و نقل هوایی در مقایسه با حمل و نقل زمینی در این بود که فواصل زمانی و مکانی بین فضاهای اقتصادی را به سرعت از میان برداشت، به علاوه خدمات حمل و نقل را در مناطق پر عارضه طبیعی که از لحاظ توسعه حمل و نقل های زمینی کم دسترس بودند مورد توجه قرار داد.

حمل و نقل واردات و صادرات 9 | آفکو

حمل و نقل واردات و صادرات 10 | آفکو

 

به ویژه مناطق درونی قاره ها را که مانند مناطق ساحلی قادر به برقراری ارتباطات مستقیم با خارج نبودند به بازارهای بین المللی مربوط ساخت، با همه اینها حمل و نقل هوایی به کندی توسعه یافت.

روند کند سرویس تجاری حمل و نقل هوایی به ویژه در کشورهای در حال توسعه ناشی از خصوصیات حمل و نقل هوایی و تاثیر قیمت آن در کشش تقاضا می باشدکه حاصل ویژگی های سرمایه گذاری و مقیاس بزرگ بودن آن است.

درواقع حمل و نقل هوایی، حمل و نقل گران قیمتی است و در نتیجه کشش تقاضا و کشش درآمدی تقاضا تاثیر مستقیم بر روند توسعه تجاری حمل و نقل هوایی دارد و از این لخاظ در توزیع جغرافیایی شبکه راه های هوایی، مناطق مشخصی را به وجود آورده است. با وجود اینها در سال های اخیر سرویس تجاری حمل و نقل هوایی کشورهای توسعه یافته که از قدرت خرید قابل توجهی برخوردارند، موفقیت های چشمگیری داشته اند.

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا