حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

حمل و نقل و رشد اقتصاد

حمل و نقل بین الملل

10 / 100

حمل و نقل و رشد اقتصاد

 

حمل و نقل به طور ذاتی با رشد اقتصادی مرتبط است. این بازار توسط تقاضای جهانی هدایت می شود و به عنوان تسهیل کننده فرصت ها و رشد تجاری جدید عمل می کند.

بر اساس ارقام منتشر شده توسط کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (UNCTAD)، میانگین نرخ رشد سالانه کشتیرانی حدود 3.8 درصد بین سال‌های 2018 تا 2023 برآورد شده است.

حمل و نقل و رشد اقتصاد 6 | آفکو

 

تاثیرگذارترین عوامل

UNCTAD مجموعه ای از روندهای کلیدی را شناسایی کرده است که در حال بازتعریف این بخش هستند.

در سمت تقاضا، عدم اطمینان ژئوپلیتیک، اقتصادی و تجاری، همراه با یک سری تغییرات ساختاری می تواند تأثیر منفی داشته باشد. سیاست‌های درون‌نگر و احساسات رو به رشد حمایت‌گرایانه می‌تواند با محدود کردن جریان‌های تجاری و تغییر الگوهای آن، رشد اقتصادی جهان را تضعیف کند.

استقرار مستمر دیجیتالی شدن و تجارت الکترونیک و اجرای ابتکار راه ابریشم جدید.

در سمت عرضه، اپراتورهای بیش از حد خوشبین که برای سهم بازار رقابت می کنند، می توانند ظرفیت بیش از حد جدید سفارش دهند، که می تواند شرایط بازار حمل و نقل را بدتر کند، تعادل بین عرضه و تقاضا را تغییر دهد و بر سطوح و نوسانات نرخ اجاره، هزینه های حمل و نقل و درآمد تأثیر بگذارد.

حمل و نقل و رشد اقتصاد 7 | آفکو

تحکیم حمل و نقل دریایی از طریق ادغام و اتحاد در سال های اخیر افزایش یافته است، در پاسخ به سطوح پایین تقاضا و ظرفیت حمل و نقل با عرضه مازاد تحت سلطه کشتی های کانتینری بزرگ.

پیامدهای سطوح رقابت، پتانسیل سوء استفاده از قدرت در بازار توسط خطوط کشتیرانی بزرگ و تأثیرات مرتبط با آن بر بازیگران کوچکتر، همگی نگران کننده هستند.

سه اتحاد جهانی کشتیرانی بر ظرفیت مستقر در سه مسیر اصلی کانتینری شرق به غرب تسلط دارند که در مجموع 93 درصد از ظرفیت مستقر شده را تشکیل می دهند. با پیوستن به نیروها و تشکیل ائتلاف، کشتیرانان قدرت مذاکره خود را با بنادر دریایی هنگام مذاکره در بندرهای تماس و عملیات پایانه افزایش داده اند.

تجدید ساختار اتحادها و استقرار کشتی های بزرگتر، روابط بین بنادر و خطوط کشتیرانی کانتینری را بازتعریف می کند. حوزه های مورد علاقه شامل انتخاب بنادر مکالمه، طرح شبکه های حمل و نقل، توزیع هزینه ها و سود بین کانتینرها و بنادر و تمرکز مورد استفاده برای اعطای امتیاز ترمینال کانتینری است.

ارزش حمل و نقل را نمی توان تنها با مقیاس تعیین کرد. ظرفیت این بخش برای اهرم پیشرفت های مهم فن آوری نیز اهمیت فزاینده ای دارد.

در نهایت، تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و بهبود عملکرد زیست محیطی حامل های چند ملیتی همچنان در دستور کار قرار دارد.

 

وضعیت بنادر

80 درصد حجم کالاهای جهان توسط بنادر انجام می شود. یک شاخص مهم از میزان عملکرد آنها و توانایی آنها برای جذب تجارت، حجمی است که آنها از عهده آن بر می آیند.

5 بندر برتر از نظر حجم عبارتند از: نینگبو-ژوشان، شانگهای، سنگاپور، سوژو و گوانگژو (همه در چین به جز سنگاپور)

20 بندر برتر جهان در حال حاضر تنها شامل سه بندر خارج از آسیا می شود: هدلند (استرالیا)، روتردام (هلند) و لوئیزیانای جنوبی (ایالات متحده). آخرین ارقام موجود برای مناطق، آسیا را با 63 درصد حجم جهانی در صدر رتبه بندی قرار می دهد و پس از آن اروپا (16 درصد) و آمریکای شمالی (8 درصد) قرار دارند.

به گفته ژو لین، تحلیلگر UBS Securities، علیرغم تسلط بنادر چین، از خطرات معاف نیستند، اصطکاک تجاری بین ایالات متحده و چین و تعرفه های اضافی باعث تعدیل زمان حمل و نقل شده است. همان تحلیلگر بیان می کند که اثرات آن در سال 2019 دیده خواهد شد و بنادر چین باید با بهبود مدیریت و خدمات ارائه شده خود و با تلاش برای ادغام به دنبال رشد پایدارتری باشند.

ترجمه شده توسط تیم آفکو

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا