محصولات در حمل و نقل
موضوعات داغ

حمل و نقل کالاهای خطرناک (بخش اول)

کالاهای خطرناک در حمل و نقل

حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک یکی از فرآیندهای بسیار سخت است که توسط کامیون‌ها و تریلی‌های بزرگ به انجام می‌رسد.

حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک

حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک یکی از فرآیندهای بسیار سخت است که توسط کامیون‌ها و تریلی‌های بزرگ به انجام می‌رسد. برای اینکه این کالاها حمل شوند، افراد بسیار زیادی دخیل هستند و تلاش می‌کنند که هیچ آسیبی به بار، راننده و ماشین وارد نشود. خودروهایی که این بارهای خطرناک را جابجا می‌کنند، در واقع خطر بزرگی را به جان می‌خرند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، به ادامه مطلب دقت فرمایید.

 حمل و نقل کالاهای خطرناک (بخش اول) 6 | آفکو

حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک

حمل و نقل کالاهای خطرناک (بخش اول) 7 | آفکو

حمل و نقل زمینی مواد خطرناک در درجه اول باید به وسیله شرکت‌های متخصص در این زمینه به انجام برسد. زمانی که فردی مشغول حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک است، بایستی که علائم اخطاری ویژه‌ای بر روی بدنه خودروی خود متصل کند. با انجام این فرآیند، دیگر راننده‌ها از وضعیت بارهای خودرو مطلع خواهند شد. در ایران سالیانه تصادفات بسیار زیادی رخ می‌دهد و افراد متعددی آسیب می‌بینند. برخی از این تصادفات بسیار شدید، بر اثر منفجر شدن خودروهای حمل مواد اشتعال زا و بنزین رخ می‌دهد. جالب است بدانید که هر سال مردم بسیار زیادی بر اثر تماس با مواد شیمیایی آسیب‌های جدی می‌بینند و برخی از آن‌ها نیز جان خود را از دست می‌دهند. اما اگر حمل و نقل به طور صحیح انجام شود، چنین وقایعی رخ نخواهد داد.

 

برخوردار بودن از تجهیزات ایمنی

حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک مانند این است که شما یک بمب را به حرکت در بیاورید. هر لحظه امکان دارد که با کوچک‌ترین بی احتیاطی کلیه مواد درون کامیون منفجر شود و سلامت راننده و مردم نزدیک به خودرو را با خطر جدی همراه کند. اما برای اینکه بتوانیم از بروز اتفاقات ناگوار این چنینی جلوگیری کنیم، باید از تجهیزات ایمنی برخوردار شویم.

اگر راننده مشغول حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک باشد، باید لباس کار ضد حریق به تن کند. جنس این لباس‌ها باید به شکلی باشد که در زمان وقوع حادثه، به بهترین شکل از سلامت راننده محافظت کند. کفش ایمنی نیز می‌تواند نقش بسیار زیادی برای جلوگیری از آسیب به انسان باشد. به غیر از این موارد، افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، باید از کلاه و همچنین دستکش ایمنی نیز برخوردار باشد. در این صورت می‌توانند تا حد بسیار زیادی از آسیب‌ها جلوگیری نمایند. شرکت‌های حمل و نقل مربوطه، بهتر است که کپسول آتش‌نشانی خود را دقیقا مطابق با محموله‌ای که قصد حمل آن را دارند، در کابین راننده تریلی و کامیون قرار بدهند. در این صورت راننده می‌تواند بنا به نیاز از آن کمک بگیرد.

روی ماشین حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک هم باید کلیه علائم ترافیکی لازم نصب شود. از علائم ترافیکی که باید بر روی ماشین متصل شود می‌توان به چراغ‌های قرمز رنگ، تابلوهای احتیاط کنید، تابلوهای مشخص کننده مواد داخل ماشین و سایر موارد از این دست اشاره داشت. راننده ماشین باید از وجود کلیه این علائم‌ها اطمینان بدست بیاورد. البته اولین موردی که می‌تواند از بروز اتفاقات خطرناک برای ماشین جلوگیری کند، دقت راننده و احتیاط وی در زمان رانندگی می‌باشد.

حمل و نقل کالاهای خطرناک (بخش اول) 8 | آفکو

 

بسته‌بندی مواد خطرناک

کالا و موادهای خطرناکی که قرار است حمل شوند، باید طبق اصول بسته‌بندی این نوع بارها، برای حمل و نقل جاده‌ای بسته‌بندی شوند. این بسته‌بندی بایستی با بهترین ساختار و کیفیت انجام شود و بتواند از مواردی چون تراوش و نشت در زمان تغییر دما، فشار، رطوبت و ارتعاش جلوگیری کند. بسته‌بندی باید متناسب با محتوا و در مقابله مستقیم با دیگر موادها، جهت پیشگیری از فعل و انفعالات شیمیایی، به طور کامل محافظت‌شده باشد.

شرکت‌های مربوطه باید دقت کنند که هر یک از بسته‌بندی‌های بایستی از آرم، علائم و شماره بین‌الملی برخوردار باشند. به شما توصیه می‌کنیم که به غیر از زبان کشور اول و حمل کننده کالا، علائم انگلیسی را هم بر روی کالاهای خطرناک نصب کنید.

ارائه‌ کننده کالاهای خطرناک بایستی در خصوص دستور العمل‌های حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک، توسط پست‌های هوایی، آشنایی‌های لازم را داشته باشد. ارائه ‌کننده‌گان در زمان ارائه باری حمل و نقل جاده‌ای،  موظف هستند فرم‌‌های مربوط به به حمل کردن کالاهای خطرناک را طبق سند )9284(  پر کرده و در نهایت امضا کنند. بعد از انجام این کار باید سند مربوطه را که از دستورالعمل‌هایی که مورد احتیاج هستند را به شرکت‌ هواپیمایی ارائه کنند. شرکت هواپیمایی نیز موظف است که از چک لیست پذیرش کالاهای خطرناک برخوردار باشد.

 به شما توصیه می‌کنیم که به غیر از زبان کشور اول و حمل کننده کالا، علائم انگلیسی را هم بر روی کالاهای خطرناک نصب کنید.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا