محصولات در حمل و نقل
موضوعات داغ

حمل و نقل کالاهای خطرناک (بخش دوم)

کالاهای خطرناک در حمل و نقل

کالاهای خطرناک به هیچ عنوان نباید به وسیله ماشین‌های سواری و یا اتوبوس‌هایی که درون آن پر از مسافر است، حمل شود.

مواد خطرناک باید با رعایت موارد خاص جابجا شوند.

شرایط حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک

کالاهای خطرناک به هیچ عنوان نباید به وسیله ماشین‌های سواری و یا اتوبوس‌هایی که درون آن پر از مسافر است، حمل شود. تنها با کمی سهل‌انگاری و بی‌دقتی ممکن است مشکلات جبران‌ناپذیری به وجود بیاید. اگر هر نوع آلودگی که مربوط به نشتی حمل کالای پر خطر در اتوبوسی دیده شود، این آلودگی باید به سرعت رفع گردد. مواد و کالاهای خطرناک حتما باید به شکل اصولی در بسته‌بندی‌های استاندارد به وسیله کامیون و یا تریلی‌هایی که می‌توانند این کالاها را به طور امن و سالم به مقصد برسانند، حمل و نقل شود. جابجایی مواد خطرناک می‌تواند به وسیله هواپیما، کشتی و یا قطار هم انجام شود که هر یک از آن ها شرایط خاص خود را برای حمل و نقل این موادها دارند.

حمل و نقل کالاهای خطرناک (بخش دوم) 6 | آفکو
 حمل و نقل کالاهای خطرناک (بخش دوم) 7 | آفکو

بهترین زمان حرکت حمل و نقل جاده‌ای با مواد خطرناک

بهترین زمان برای حمل و نقل مواد خطرناک، مواد منفجره، اشتعال زا، رادیواکتیو و سایر مواد خطرناک، شب است. البته زمان جابجایی انواع موادهای خطرناک به طور معمول توسط مامورین راهنمایی و رانندگی به رانندگان ابلاغ خواهد شد. به جز موادهای رادیواکتیو و موادهای منفجره، دیگر مواد قسمت خصوصی هم جابجا خواهند شد. برای این کار شرکت‌های خصوصی باید با راهنمایی و رانندگی در تماس بوده و تجهیزات ایمنی مناسبی داشته باشند و اینکه از بهترین و متخصص‌ترین رانندگان خود استفاده کنند. با رعایت نکات ایمنی و حرکت در بهترین زمان برای حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک اطمینان داشته باشید، مشکلی برای کسی پیش نخواهد آمد.

 

انواع کالاهای خطرناک

کالاها و موادهای خطرناک به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند و برای حمل و نقل آن‌ها باید از شیوه‌های مختلف استفاده کرد. این موادهای خطرناک عبارتند از:

موادهای منفجره

حمل و نقل کالاهای خطرناک (بخش دوم) 8 | آفکو

موادهای خطرناک به هفت طبقه مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. طبقه نخست به موادهای انفجاری مربوط می‌شود. این مواد به طور ذاتی خطرات بسیار زیادی را ایجاد می‌کند و معمولا با اسکورت‌های ویژه در جاد‌های مختلف حمل و نقل می‌شود. از جمله این موادهای منفجره می‌توان به تی ان تی، دینامیت، سوخت موشک، کلاهک‌های نظامی و سایر موارد از این دست اشاره کرد. بیشتر این موادها در صنایع نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به غیر از این موارد، فیوزهای منفجره که در صنایع معادن و همچنین صنایع نظامی نقش دارند هم قابلیت این را دارد که با کوچک ‌ترین نیرویی به انفجار برسند. این فیوزها در شرایطی که به همراه بنزین و یا دیگر مواد اتشعال زا در کنار هم قرار بگیرند، ممکن است اتفاق بسیار ناگواری را رقم بزنند.

 

گازها

گازها یکی از موادهای خطرناکی هستند که به طور معمول توسط خودروهای حمل گاز حمل و نقل می‌شوند. این گازها عبارتند از گازهای سمی و گازهای قابل اشتعال که هر کدام خطرهای خاص خود را دارد. این مواد می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را برای افراد به وجود بیاورد. پس اگر حمل و نقل گاز در جاده‌ها را دارید، حتما با شرکت‌های متخصص تماس حاصل کنید.

 

مواد رادیواکتیو

رادیواکتیو را می‌توان به عنوان خطرناک‌ترین مواد خطرناک نام برد. برای حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک به ویژه رادیواکتیو باید دقت بسیار زیادی صورت بگیرد. جالب است بدانید که جابجایی این نوع از مواد در کلیه کشورهای دنیا به وسیله نیروهای دولتی و انتظامی به انجام می‌رسد. خودروهایی که حمل‌کننده رادیواکتیو هستند، به طور معمول از چندین لایه محافظتی برخوردار بوده و امنیت بسیار زیادی دارند. این خودروها می‌توانند خاصیت پرتوزدایی رادیواکتیوها را به طور کامل خنثی کنند.

رادیواکتوها معمولا به تنهایی نمی‌توانند منفجر شوند، اما چنانچه در معرض اشتعال و یا باد سنگین قرار داشته باشند، امکان منفجر شدن آن‌ها وجود خواهد داشت. یکی از وقایع تلخی که بر اثر منفجر شدن رادیواکتیو به تاریخ پیوست، واقعه چرنوبیل بود که کماکان در ذهن مردم باقی مانده است. پس از وقوع این اتفاق شهر به صورت کامل خالی شد و اکنون با گذشت ده‌ها سال از این واقعه، هنوز هم سکنه‌ای در این شهر وجود ندارد.

 

مایعات قابل اشتعال

برای حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک از جمله مایعات قابل اشتعال باید به نکات زیادی توجه داشته باشید. از جمله این مایعات می‌توان به گازوئیل و بنزین اشاره کرد. بسته‌بندی این نوع مایعات اشتعال زا باید به بهترین شکل انجام شود. در ضمن رانندگان هم باید با احتیاط زیادی کار کنند. اگر سانحه‌ای برای ماشین‌های حمل و نقل مایعات اشتعال زا رخ دهد، امکان منفجر شدن ماشین نیز وجود دارد.

 

جامدات قابل اشتعال

جامدات قابل اشتعال را هم می‌توان در گروه موادهای خطرناک قرار داد. این جامدات البته خطر کمتری در مقایسه با مایعات قابل اشتعال دارند. اگر شرایطی باعث نشود که این نوع موادها تحریک شوند، می‌توان اطمینان داشت که هیچ انفجاری رخ نداده و جامدات قابل اشتعال دچار حریق نخواهند شد.

برای حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک از جمله مایعات قابل اشتعال باید به نکات زیادی توجه داشته باشید. از جمله این مایعات می‌توان به گازوئیل و بنزین اشاره کرد.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا