اخبارصادرات و واردات
موضوعات داغ

درخواست شرکت پستی آمریکایی برای تجهیز هواپیماهای باری به سیستم دفاع موشکی

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

درخواست شرکت پستی آمریکایی برای تجهیز هواپیماهای باری به سیستم دفاع موشکی

شرکت خدمات پستی آمریکایی فدکس می‌خواهد برای هواپیماهای باری خود سیستم‌های دفاع لیزری خریداری کند، تا از شلیک موشک در امان بمانند. اکنون اداره هوانوردی فدرال آمریکا باید در این مورد تصمیم بگیرد.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، بخش تدارکاتی و حمل‌ونقل شرکت خدمات پستی فدرال اکسپرس (فدکس) از اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) برای نصب یک سیستم لیزری در هواپیماهای باربری ایرباس خود درخواست مجوز کرده است تا از آن‌ها در برابر حملات موشکی محافظت کند.

بر اساس گزارشی از رسانه سی‌ان‌ان و بر مبنای مدارکی کە اداره هوانوردی آمریکا منتشر کرده، فدکس می‌خواهد از این سیستم دفاعی لیزری در برابر موشک‌های گرمایاب استفادە کند.

درخواست شرکت پستی آمریکایی برای تجهیز هواپیماهای باری به سیستم دفاع موشکی 6 | آفکو

بر اساس مدارکی کە اداره هوانوردی آمریکا منتشر کرده است، فدرال اکسپرس می‌خواهد این سیستم دفاع موشکی را روی ایرباس  A321-200  نصب کند. در این سیستم دفاعی، انرژی مادون قرمز در خارج از هواپیما و با فاصله منتشر می‌شود و یک سپر گرمایی ایجاد می‌کند و بدین‌گونه موشک‌های گرمایاب را از مسیر دنبال کردن هواپیما منحرف خواهد کرد.

چرا فدرال اکسپرس نگران است؟

به گفته اداره هوانوردی ایالات متحده آمریکا، هدف قرار گرفتن هواپیماهای غیر‌نظامی در چند سال گذشته توسط سامانه‌های دفاع موشکی در نقاط مختلف باعث شده است که چندین شرکت آمریکایی به نصب سیستم دفاع موشکی مبتنی بر لیزر علاقه پیدا کنند.

رسانه آلمانی اشپیگل در این باره نوشته است کە به اندازه کافی دلیل برای نگرانی شرکت‌ها وجود دارد. به عنوان مثال در سال ٢٠٠٣ یک موشک در فرودگاه بغداد به بال هواپیمای شرکت خدمات پستی دی‌اچ‌ال آلمان برخورد کرد. در این سانحه کسی آسیب ندید، اما هواپیما با یک بال آتش‌گرفته مجبور به فرود اضطراری شد.

اما در چند سال گذشته این تنها هواپیماهای باربری نبودەاند کە با خطر و چالش مواجه شدند. هدف قرار گرفتن هواپیماهای مسافربری توسط سیستم‌های دفاعی هم باعث خلق فجایعی شدە است. شاید در آینده‌ای نزدیک شرکت‌های هواپیمایی هم دنبال چاره‌جویی باشند.

برای نمونه می‌توان به پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین از مبدا تهران به مقصد کی‌یف، در ۱۸ دی ۱۳۹۸ (۸ ژانویه ۲۰۲۰) اشاره کرد. این هواپیما اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی هدف دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و کمی بعد این هواپیما در نزدیکی شاهدشهر استان تهران سقوط کرد. همه ۱۷۶ سرنشین این پرواز جان باختند.

درخواست شرکت پستی آمریکایی برای تجهیز هواپیماهای باری به سیستم دفاع موشکی 7 | آفکو

پرواز شماره ۱۷ هواپیمایی مالزی نیز که در سال ۲۰۱۴ از آمستردام  به مقصد کوالالامپور حرکت می‌کرد در میانه راه در مرز روسیه و اوکراین سرنگون شد. ١٩٣ سرنشین این پرواز جان باختند. دولت اوکراین جدایی‌طلبان طرفدار روسیه را به پرتاب موشک و سرنگونی این هواپیما متهم کرد.

 

منبع : انرژی امروز
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا