صادرات و واردات
موضوعات داغ

در مورد صادرات ماکارونی چه می دانید

صادرات و واردات

در مورد صادرات ماکارونی چه می دانید

 

ماکارونی همانند سایر بخش‌های صنایع غذایی به‌دلیل ایجاد ارزش افزوده بالا سهم عمده‌ای از اقتصاد کشورها را به خود اختصاص داده است زیرا این صنعت علاوه بر تاثیری که بر تامین مواد غذایی مردم هر کشوری دارد می‌تواند نقش موثری در درآمدزایی کشورهای مختلف نیز داشته باشد.

ماکارونی (Macaroni) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۱۹۰۲ شناخته می شود. در واقع ماکارونی یک نوع پاستای خشک است که در اشکال و اندازه‌های گوناگون تولید می‌شود. در ایران واژه ی ماکارونی، هم ‌معنا با پاستا و به صورت گسترده برای انواع اسپاگتی و ماکارونی فرمی و غیره به‌کار می‌رود.

در مورد صادرات ماکارونی چه می دانید 8 | آفکو

بهترین نوع ماکارونی برای صادرات

بهترین ماکارونی از سمولینای گندم دوروم بدست می‌آید. سمولینا حاصل آسیابانیِ گندم سختی، به نام گندم دوروم است. البته از گندم‌های دیگر نیز برای تهیه آرد ماکارونی استفاده می‌کنند. شایان ذکر است که طبق قوانین ایتالیا ماکارونی را فقط می‌توان از آرد گندم دوروم یا آرد سمولینا تهیه کرد.

این ماده خوراکی بیشتر در کارخانجات به صورت خشک تولید شده و پیش از خوردن جوشانده می‌شود. معنا و شکل ماکارونی در هر کشور یا منطقه تفاوت دارد. در ژاپن بیشتر به گونه‌ای پاستا گفته می‌شود که شکل ظاهری آن به صورت میله‌ای کوتاه سوراخ‌دار یا به شکل صدف یا طرح‌های گوناگون دیگر است.

در ایتالیا ماکارونی اشاره به نوعی پاستا به شکل میله‌ای سوراخ‌دار کوتاه است. به زبان انگلیسی، ماکارونی به معنای نوعی پاستای میله مانند کوتاه و سوراخ دار است، اما در بین ایتالیایی – آمریکایی‌ها در سراسر فیلادلفیا و نیویورک، ماکارونی واژه‌ای است که به همه گونه‌های پاستا اشاره دارد.

صادرات ماکارونی با توجه به محبوییت جهانی این غذا توانایی سودآوری زیادی برای تاجران دارد.

بررسی بازارهای صادراتی ماکارونی

کشورهای افغانستان، عراق، امارات، چین، ژاپن، عمان، لبنان و کویت  در آسیا دارای ظرفیت صادراتی خوبی برای صادرات ماکارونی هستند. از روسیه، آمریکا، کانادا و آلمان نیز می توان به عنوان مقصد های صادراتی مناسب نام برد.

امارات، چین، عمان، روسیه و هند از بازارهای با ظرفیت بالا برای صادرات ماکارونی هستند. عراق و افغانستان از کشورهای با بازار اشباع شده برای صادرات ماکارونی از ایران می باشند.

در مورد صادرات ماکارونی چه می دانید 9 | آفکو

صادرات ماکارونی ارگانیک به کشور های همسایه

استفاده از مواد غذایی ارگانیک به دلیل خواص آن ها و عدم وجود مواد مضر نیز رونق بالایی دارد و بخشی از فروش و حتی صادرات ماکارونی در جهان به ماکارونی های ارگانیک اختصاص دارد.

انواع ماکارونی فرمی و ماکارونی رشته ای ارگانیک با استفاده از آردهای گندم سبوس دار کامل و نمک طبیعی دریا و بدون گلوتن صنعتی تولید می شوند و خواص درمانی فراوانی دارند. البته بسیاری از افراد به دنبال تهیه پاستاهای های زرد رنگ و طلایی هستند و با توجه به ظاهر ماکارونی های ارگانیک از خرید آن ها خودداری می کنند. قیمت صادراتی انواع ماکارونی ارگانیک با توجه به مواد اولیه مورد استفاده در آن ها و نوع و وزن بسته بندی ماکارونی ها متفاوت می باشد.

مصرف و تقاضای جهانی ماکارونی و ۶ کشور برتر مصرف کننده این محصول:

ماکارونی به دلیل ویژگی هایی مانند داشتن ارزش غذایی بالا، فروخته شدن با قیمت ارزان، نگهداری و آماده سازی آسان، فن آوری مدرن مورد استفاده در تولید آن، در دسترس بودن آسان، افزایش ارزش غذایی و طعم با سس های اضافی از دلایل اصلی افزایش تقاضای این محصول می باشد و از آنجا که می توان آن را با مواد مختلف تهیه کرد، جوامع مختلف با فرهنگ های غذایی مختلف آن را پذیرفته اند. هر یک از این جوامع می توانند ماکارونی را مطابق با سلیقه منحصر به فرد خود طبخ کنند. صادرات ماکارونی در کل دنیا توسط کشورها در سال۲۰۲۰ بیش از ۱۱ میلیارد دلار آمریکا بوده، که این آمار در سه سال گذشته، رشد شانزده درصدی را نشان می دهد.

در مورد صادرات ماکارونی چه می دانید 10 | آفکو

مهمترین ویژگی های انواع ماکارونی های صادراتی

با توجه به اینکه ماکارونی تولید شده در ایران بالاترین کیفیت بین المللی را دارد و با بالاترین کیفیت مواد اولیه و استفاده از آرد سمولینا باعث شده که تقاضای زیادی از کشور های خارجی داشته باشد. هم اکنون ماکارونی ایران به کشورهای اروپایی و همسایه ای همچون آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، عراق و برخی از کشورهای آفریقایی صادر می شود ایران در تولید ماکارونی در رتبه چهارم است وبه خاطر ویژگی ماکارونی صادراتی مثل کیفیت خوب ماکارونی و بسته بندی مناسب و به روز بودن تجهیزات و تکنولوژی این محصول را در رتبه اول قرار داده آرد سمولینا استفاده شده در این محصول از گندم درجه یک تولیدشده در ایران است. ایران در لیست رقبای درجه اول تولیدکنندگان بزرگ پاستا در دنیا است.

 

ایران به چه کشورهایی ماکارونی صادر می کند؟

مقصد برتر صادرات ماکارونی از ایران در سال ۲۰۲۰:

افغانستان با سهم ۵۴٪ (۳۷ میلیون دلار آمریکا)

عراق با سهم ۲۴٪ (۱۷٫۱ میلیون دلار آمریکا)

تانزانیا با سهم ۴٫۸۷٪ (۳٫۳۴ میلیون دلار آمریکا)

سومالی با سهم ۴٫۱۷٪ (۲٫۸۶ میلیون دلار آمریکا)

ترکمنستان با سهم ۳٫۷۶٪ (۲٫۵۸ میلیون دلار آمریکا)

کنیا با سهم ۱٫۸۶٪ (۱٫۲۸ میلیون دلار آمریکا)

نیجر با سهم ۱٫۳۲٪ (۹۰۸ هزار دلار آمریکا)

پاکستان با سهم ۱٫۱۷٪ (۸۰۴ هزار دلار آمریکا)

بنین – ۵۳۶ هزار دلار آمریکا

امارات متحده عربی – ۳۸۰ هزار دلار آمریکا

 

منبع: بازرگانی فردوسی

با توجه به اینکه ماکارونی تولید شده در ایران بالاترین کیفیت بین المللی را دارد و با بالاترین کیفیت مواد اولیه و استفاده از آرد سمولینا باعث شده که تقاضای زیادی از کشور های خارجی داشته باشد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا