اخبار
موضوعات داغ

رای دیوان عدالت اداری به عدم الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه بندری

اخبار داخلی و خارجی

رای دیوان عدالت اداری به عدم الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه بندری

 

ورود کالا، مواد اولیه، قطعات و تجهیزات استراتژیک به مناطق آزاد و ویژه بندری در جهت توسعه بنادر و حمایت از صنایع تولیدی و لجستیکی است.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به رای دیوان عدالت اداری به عدم الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه بندری، گفت: ورود کالا، مواد اولیه، قطعات و تجهیزات استراتژیک به مناطق آزاد و ویژه بندری در جهت توسعه بنادر و حمایت از صنایع تولیدی و لجستیکی است.

رای دیوان عدالت اداری به عدم الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه بندری 6 | آفکو

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، روانبخش بهزادیان در خصوص رای اخیر دیوان عدالت اداری به عدم الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه بندری، اظهار کرد: با ابلاغ تصویب‌نامه هیات وزیران مبنی‌بر ساماندهی و مدیریت بازار ارز، واردات کالا به صورت تجاری به کشور اعم از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بدون ثبت سفارش ممنوع شد.

وی ادامه داد: این امر باعث از بین رفتن مزیت قانونی و اصلی مناطق (ماده ۸ قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی) شد.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ورود کالا، مواد اولیه، قطعات و تجهیزات استراتژیک به مناطق آزاد و ویژه بندری در جهت توسعه بنادر و حمایت از صنایع تولیدی، لجستیکی است، خاطرنشان کرد: مطابق قانون، این مناطق معاف از ثبت سفارش و تشریفات گمرکی بودند که این معافیت حسب تصویب‌نامه هیات وزیران دچار محدودیت و ممنوعیت شد؛ به این معنا که ورود تجهیزات و قطعات در مناطق آزاد و ویژه بندری همانند مناطق عادی مستلزم انجام ثبت سفارش و سپس صدور گواهی ورود کالا برای رفع تعهدات ارزی توسط سازمان منطقه شد و این موضوع مشکلاتی را در بخش تامین تجهیزات برای طرح‌های سرمایه‌گذاری در بنادر ایجاد کرده است.

بهزادیان افزود: با ابطال مصوبه فوق توسط دیوان عدالت اداری، مزیت اصلی و قانونی مناطق، مطابق مفاد ماده ۸ قانون تشکیل و اداره مناطق اقتصادی و ماده ۱۴ قانون چگونگی و اداره مناطق آزاد به صورت کامل اجرا خواهد شد.

وی گفت: مبادلات بازرگانی مناطق آزاد و ویژه با خارج از کشور و یا سایر مناطق ویژه و آزاد تجاری – صنعتی مشمول محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مقررات صادرات و واردات نبوده و فقط ممنوعیت‌های قانونی و شرعی را شامل می‌شود.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: حسب قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، کالاهایی که از این مناطق قصد واردات قطعی به کشور و یا سرزمین اصلی را دارند، مشمول ثبت سفارش خواهند بود.

رای دیوان عدالت اداری به عدم الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه بندری 7 | آفکو

 

منبع: تین نیوز

ورود کالا، مواد اولیه، قطعات و تجهیزات استراتژیک به مناطق آزاد و ویژه بندری در جهت توسعه بنادر و حمایت از صنایع تولیدی و لجستیکی است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا