اخبار
موضوعات داغ

رنگ عایق بدنه لوکوموتیو تولید شد

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

رنگ عایق بدنه لوکوموتیو تولید شد

 

محققان در یک شرکت دانش بنیان رنگ عایق بدنه لوکوموتیو را تولید کردند که یکی از روش‌های جلوگیری از اتلاف انرژی به شمار می رود.

محققان در یک شرکت دانش بنیان رنگ عایق بدنه لوکوموتیو را تولید کردند که یکی از روش‌های جلوگیری از اتلاف انرژی به شمار می رود.

رنگ عایق بدنه لوکوموتیو تولید شد 6 | آفکو

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رنگ‌های نانویی برای استفاده در بدنه لوکوموتیو «ایران‌ساخت» شد. این رنگ‌ها با ضخامت بسیار کم اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات، تولید شده‌اند.

این محصول رنگ عایق حرارت و صوت در محدوده هزار هرتز است که برای عایق‌کاری سطوح مختلف، جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها در محل هایی نظیر بدنه لوکوموتیو و موتورخانه کشتی استفاده می شود.

یکی از روش‌های جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها، استفاده از عایق‌کاری سطوح مختلف ساختمانی و تجهیزات است. این کار از انتقال صداهای ایجاد شده در اتاق‌های کناری یا فوقانی ساختمان‌ها و سازه‌های صنعتی به داخل کابین‌ کشتی‌، قطار وخودرو، جلوگیری می‌کند.

رنگ‌های عایق صدا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با ضخامت بسیار کم اعمال می‌شوند اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات را دارند. مزیت دیگر این نوع پوشش‌ها اشغال فضای کمتر است. این موضوع در صنایع کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی عامل بسیار مهمی به حساب می‌آید.

یک شرکت دانش بنیان این رنگ‌های کاربردی بر پایه فناوری نانو را تولید کرده است که در بدنه واگن‌ها، کشتی، هواپیما، موتورخانه ها مانند موتورخانه کشتی، کانکس‌های فلزی، دودکش‌های حرارتی، اتاق‌های ماشین‌آلات و تجهیزات و لوله‌های تاسیساتی و تجهیزات سازه‌ای و ساختمانی کاربرد دارد.

این محصولات با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در دل زیست‌بوم فناوری و کارآفرینی کشور به تولید رسیده‌اند.

رنگ عایق بدنه لوکوموتیو تولید شد 7 | آفکو

 

منبع: تین نیوز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا