اخبار
موضوعات داغ

روشی نوین برای استخراج فرم بدنه بهینه شناورهای مسافربری

اخبار داخلی و خارجی

10 / 100

 روشی نوین برای استخراج فرم بدنه بهینه شناورهای مسافربری

 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ارائه روشی نوین برای استخراج فرم بدنه بهینه هیدرودینامیکی برای یک شناور تریماران جابجایی نظامی/مسافربری سرعت بالا شدند.

امین ناظمیان، دانش آموخته رشته مهندسی دریا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «بهینه‌سازی فرم بدنه شناورهای تریماران بر اساس کاهش مقاومت به روش دینامیک سیالات محاسباتی» گفت: فرایندهای بهینه سازی در صنایع مختلف باعث بهبود طرح های صنعتی و محصولات می شود، به طوریکه هزینه‌ها و اثرات مخرب زیست محیطی آن کاهش یافته و همچنین عملیات پذیری آن افزایش می‌یابد.

روشی نوین برای استخراج فرم بدنه بهینه شناورهای مسافربری 6 | آفکو

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، وی افزود: در صنایع دریایی بهینه سازی فرم بدنه کشتی ها با هدف کاهش مقاومت و بهبود دریامانی باعث کاهش مصرف سوخت و در نتیجه هزینه های جاری و اولیه شناور خواهد شد.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: علاوه بر کاهش هزینه‌ها در صنایع دریایی و تولید ثروت که هدف اصلی اقتصاد مقاومتی در کشور است، قوانین و مقررات سفت و سخت جدید سازمان جهانی دریانوردی IMO به نام شاخص طراحی بهره‌وری انرژی (EEDI) جهت بهبود وسایل نقلیه دریایی اجباری بر بهبود فرم بدنه کشتی‌ها جهت بهبود دریانوردی بوجود آورده است. مشکلات فاجعه‌بار محیط زیستی مانند گازهای گلخانه‌ای، NOx و SOx و آلودگی‌های دریایی، رقابت شدید بین کمپانی‌ها در مبحث ارائه طرح بهینه و کارآمدتر و نیاز کشور به یک کشتی تریماران جابجایی سرعت بالا در حوزه مسافربری و نظامی، از دیگر دستاوردهایی است که برای این پروژه در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص این پروژه توضیح داد: در این پروژه یک شناور تریماران جابجایی سرعت بالا وارد یک فرایند بهینه سازی هندسی شد. در انتها یک پلتفرم چندرشته‌ای بهینه سازی هندسه کشتی ها بدست آمد، به طوریکه یک فرایند چندهدفه بهینه سازی در آن اجرا شد.

ناظمیان ادامه داد: تابع هدف این فرایند کاهش مقاومت کشتی و بهبود دریامانی (دینامیک کشتی در حضور امواج دریا) بوده است. مهمترین دستاورد این پروژه بوجود آمدن یک پلتفرم بهینه سازی هندسی برای اجسام در معرض جریان سیال بوده است، به طوریکه یک کشتی وارد آن شده و فرم بدنه آن در جهت تابع هدف تعریف شده بهبود یابد. دستاورد دیگر این پروژه بدست آمدن یک شناور تریماران پیشرفته است، بطوریکه این شناور جهت اجرای طراحی جزییات و ساخت به صنایع مختلف کشور ارائه می‌شود. کلیه دانش های به کار رفته در این پروژه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: الگوریتم های بهینه سازی مستقیم و بهینه سازی به روش‌های طراحی آزمایش، حلگرهای عددی مکانیک سیالات و علم CAD/CAM برای بازتولید هندسه، از جمله دانش‌هایی بودند که به همدیگر متصل شدند تا پلتفرم بهینه سازی برقرار شود.

وی در خصوص روش کار خود در این پروژه گفت: در این پروژه، ابتدا به پیشینه پژوهش‌های بهینه سازی هندسی و هیدرودینامیک کشتی‌ها بالاخص شناورهای سه بدنه پرداختیم. کلیه پلتفرم‌های ارائه شده و اجزای آن مورد بررسی قرار گرفت و روش‌های بهینه از لحاظ جواب دقیقتر و زمان محاسباتی کمتر، انتخاب شدند.

روشی نوین برای استخراج فرم بدنه بهینه شناورهای مسافربری 7 | آفکو

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این‌که این پروژه با راهنمایی دکتر پرویز قدیمی عضو هیات علمی دانشکاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است، ادامه داد: محصول نهایی این پروژه یک شناور بهینه شده از لحاظ پارامترها و توابع هدف هیدرودینامیکی است که در صنعت توریست و صنایع نظامی قابل ساخت و بهره وری است.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: علاوه بر این، قابلیت به‌کارگیری پلتفرم طراحی شده برای انواع مختلف شناورهای دیگر و بهینه سازی پروژه های در حال اجرای موسسات و صنایع تحقیقاتی-نظامی-صنعتی از دیگر موارد استفاده از این پروژه است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ناظمیان عنوان کرد: نمونه داخلی این طرح وجود ندارد، اما در سطح بین المللی پروژه های مشابه انجام شده است که دسترس پذیر نیستند و در کشور ما نیاز به این بود تا بومی سازی صورت گیرد.

وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: «استخراج فرم بدنه بهینه هیدرودینامیکی برای یک شناور تریماران جابجایی نظامی/مسافربری سرعت بالا»،«ارائه یک پلتفرم طراحی و بهینه سازی فرم بدنه شناورها»، «کاهش مصرف سوخت و هزینه‌های اولیه و جاری شناور و در نتیجه دستاورد اقتصادی»، «بهره‌وری زیست محیطی از لحاظ عملیات‌های دریایی با آلودگی کمتر و کاهش اثرات مخرب بر زیست دریا» کاربردهای این پروژه به شمار می‌روند.

منبع: تین نیوز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا