اخبار
موضوعات داغ

ساخت خط‌ آهن هرات-مزارشریف توسط بخش خصوصی ایرانی

اخبار داخلی و خارجی

ساخت خط‌ آهن هرات-مزارشریف توسط بخش خصوصی ایرانی

 

نماینده ویژه وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان گفت: در توافق ایران و افغانستان مقرر شد ادامه خط‌ آهن خواف-هرات تا مزارشریف توسط سرمایه‌گذار خصوصی ایرانی ساخته شود و دولت ایران در این پروژه سرمایه‌گذاری مستقیم نخواهد داشت.

نماینده ویژه وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان گفت: در توافق ایران و افغانستان مقرر شد ادامه خط‌ آهن خواف-هرات تا مزارشریف توسط سرمایه‌گذار خصوصی ایرانی ساخته شود و دولت ایران در این پروژه سرمایه‌گذاری مستقیم نخواهد داشت.

ساخت خط‌ آهن هرات-مزارشریف توسط بخش خصوصی ایرانی 6 | آفکو

‌به گزارش تین نیوز به نقل از فارس، سیدحسین میرشفیع درباره تفاهم ایران و افغانستان برای ساخت ادامه خط‌ آهن خواف – هرات تا مزارشریف و مشارکت ایران در این پروژه بیان کرد: مذاکرات ابتدایی در این‌باره با کشور افغانستان انجام شده است.

سرمایه‌گذاری در ساخت‌ خط‌ آهن هرات تا مزارشریف توسط بخش خصوصی ایران

وی اظهار داشت: این پروژه کلاً توسط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام می‌شود و دولت ایران در این پروژه سرمایه‌گذاری مستقیم نخواهد داشت.

نماینده ویژه وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان افزود: انجمن صادرکنندگان خدمات مهندسی و همچنین شرکت‌‌های بزرگ ایرانی طی هماهنگی دولت ایران با دولت و راه‌آهن افغانستان، در این حوزه قرارداد منعقد می‌کنند.

* تعریف 2 مدل برای بازگشت سرمایه سرمایه‌گذار خط‌ آهن هرات-مزار شریف

میرشفیع گفت:‌ برای اجرای این خط‌آهن و بازگشت سرمایه بخش خصوصی، دو مدل پیش‌بینی شده است؛ در مدل اول، به روش معمولی، فاینانس و تأمین مالی می‌شود و اصل و سود سرمایه‌گذاری را از راه‌آهن افغانستان دریافت می‌کنیم و در مدل دوم از محل تهاتر مواد معدنی، سنگ‌آهن، مس، روی، زغال‌ سنگ و غیره شرکتی تأسیس می‌شود که این کار را انجام می‌دهد.

نماینده ویژه وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان درباره حضور قرارگاه خاتم در پروژه هراز تا مزارشریف گفت: به خاطر مسائلی که در افغانستان وجود دارد سعی می‌شود پیمانکار بخش خصوصی در این پروژه فعال باشد.

ساخت خط‌ آهن هرات-مزارشریف توسط بخش خصوصی ایرانی 7 | آفکو
* جزئیات احداث پل دوم میلک با سرمایه‌گذاری دو طرف

وی اظهار داشت:‌ همچنین اخیراً تفاهمی با کشور افغانستان در موضوع ‌مرز دوم میلک و احداث پل دوم میلک با سرمایه‌گذاری دو کشور داشتیم؛ ‌از چند سال پیش توافق شده بود که پل دوم میلک ساخته شود اما به تعویق افتاده بود و اختلافاتی در این باره وجود داشت.

میرشفیع افزود: روز 19 فروردین امسال جلسه‌ای مشترک در محل مرز میلک با مسئولان افغانستانی داشتیم و آنجا توافق شد که هزینه احداث پروژه را هر دو طرف به صورت 50-50 پرداخت کنند، همچنین جانمایی پل با مشارکت دو طرف انجام‌ و مقرر شد مناقصه را ایران برگزار کند و پیمانکار انتخاب شود و امیدواریم حداکثر از دو ماه آینده عملیات اجرایی پل میلک در مرز افغانستان اجرا شود.

وی ادامه داد: دو طرف تأمین مالی این پروژه را انجام می‌دهند و مقرر شده است مطالعات این پروژه بازنگری  بررسی‌های نهایی نیز انجام شود و ایران معادل دلاری اعتبار را از افغانستان (سهم 50 درصدی) دریافت و پروژه اجرا شود.

نماینده ویژه وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان گفت: مقرر شده است پیمانکار افغانستانی و ایرانی به صورت مشترک برای مناقصه دعوت شود اما از آن منظر که در ایران مصالح و غیره ارزان‌تر است به احتمال قوی پیمانکار ایرانی برنده می‌شود.

* ساخت جاده  117 کیلومتری فراه-پایانه ماهی‌رود از محل کمک‌های ایران برای بازسازی افغانستان

میرشفیع اضافه کرد: همچنین در توافق دو طرف مقرر شده است راهی بین فراه تا پایانه ماهی‌رود اجرا شود، از بیرجند تا ماهی‌رود حدود 150 کیلومتر جاده است، در قسمت افغانستان بخش هم‌پایه ماهی‌رود، ابونصرفراهی است و از گمرک آنها تا مرکز استان‌شان 117 کیلومتر جاده است که این جاده را از محل کمک‌های وعده‌ داده شده ایران برای بازسازی افغانستان می‌سازیم.

وی افزود: این جاده پروژه‌ای نیمه‌تمام بوده است حدود 60 کیلومتر آن را قبلاً ساخته بودیم که باید ادامه مسیر ساخته می‌شد اما نیمه تمام مانده بود، در سفر 13 اردیبهشت به افغانستان، به اتفاق وزیر فواید عامه افغانستان شروع عملیاتی اجرایی این جاده آغاز شد.

منبع: تین نیوز

سیدحسین میرشفیع درباره تفاهم ایران و افغانستان برای ساخت ادامه خط‌ آهن خواف – هرات تا مزارشریف و مشارکت ایران در این پروژه بیان کرد: مذاکرات ابتدایی در این‌باره با کشور افغانستان انجام شده است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا