حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

ستارگان اقتصاد جهان در سال ۲۰۵۰

حمل و نقل کالا

ستارگان اقتصاد جهان در سال ۲۰۵۰

 

موسسه «پرایس واترهاوس کوپر» جدیدترین پیش بینی خود از جایگاه ستارگان اقتصاد جهان در سال ۲۰۵۰ را منتشر کرده است.

ستارگان اقتصاد جهان
براساس این پیش بینی، ایران که هم اکنون هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است تا سال ۲۰۳۰ به شانزدهمین و تا سال ۲۰۵۰ به هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل خواهد شد.

ستارگان اقتصاد جهان در سال ۲۰۵۰ 6 | آفکو

بازارهای نوظهور اما بر فهرست ده اقتصاد بزرگ جهان سلطه خواهند یافت و بسیاری از اقتصادهای پیشرفته امروز را عقب می رانند. چین، هند، آمریکا، اندونزی، برزیل، روسیه، مکزیک، ژاپن، آلمان و بریتانیا به ترتیب بزرگ ترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۵۰ خواهند بود.

ستارگان اقتصاد جهان در سال ۲۰۵۰ کدام کشورها خواهند بود؟

آیا قدرت های بزرگ اقتصاد جهان خواهند توانست این برتری خود را تا بیش از ۳۰ سال دیگر نیز حفظ کنند؟ موسسه خدماتی «پرایس واتر هاوس کوپر» که دومین موسسه خدماتی بزرگ انگلستان است، در یک بررسی جامع تلاش کرده است تصویری از آینده اقتصاد جهان تا سال ۲۰۵۰ را به نمایش درآورد.

در این بررسی، پیش بینی هایی درازمدت برای رشد ۳۲ اقتصاد بزرگ جهان تا سال ۲۰۵۰ ارائه شده است. این ۳۲ اقتصاد بزرگ جهان در حال حاضر حدود ۸۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص می دهند.

نتایج:

در نتایج این بررسی مشخص شده است این احتمال وجود دارد که اندازه اقتصاد جهان تا سال ۲۰۵۰ به بیش از دو برابر افزایش یابد، افزایشی که از روند افزایش جمعیت بسیار سریع تر خواهد بود. علت این افزایش اندازه اقتصاد جهان و تداوم بهبود در تولیدات تکنولوژی محور عنوان شده است.

بر این اساس همچنین بازارهای نوظهور با سرعتی دو برابر اقتصادهای پیشرفته گروه ۷ رشد خواهند کرد. در نتیجه این موضوع، شش مورد از ۷ اقتصاد بزرگ جهان در سال ۲۰۵۰ از میان اقتصادهایی خواهند بود که هم اکنون جزو اقتصادهای نوظهور محسوب می شوند. از جمله آنها می توان به چین (رتبه ۱)، هندوستان (رتبه ۲) و اندونزی (رتبه ۴) اشاره کرد.

در رتبه بندی تولید ناخالص داخلی اقتصادهای جهان، آمریکا به رتبه ۳ افت خواهد کرد و سهم ۲۷ کشوری که هم اکنون عضو حوزه یورو هستند. در تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۵۰ به کمتر از ۱۰ درصد سقوط خواهد کرد. بر این اساس، اقتصاد انگلستان در سال ۲۰۵۰ در رتبه ۱۰ قرار خواهد گرفت. فرانسه در فهرست ۱۰ اقتصاد برتر جهان نخواهد بود و نام ایتالیا نیز در میان ۲۰ اقتصاد برتر جهان مشاهده نخواهد شد.

ستارگان اقتصاد جهان در سال ۲۰۵۰ 7 | آفکو

دلیلش هم این است که اقتصادهای نوظهوری همچون مکزیک، ترکیه و ویتنام به ترتیب رشدهایی سریع تر از آنها را رقم خواهند زد (به جدول نگاه کنید). با وجود اینکه موسسه پیش بینی کرده است که چین و هندوستان در سال ۲۰۵۰ بزرگ ترین اقتصادهای جهان خواهند بود، گزارش مذکور اعلام کرده است که اگر اقتصادهای نوظهور می خواهند این پتانسیل رشد درازمدت خود را به واقعیت تبدیل کنند، لازم است نهادها و زیرساخت های خود را بسیار مجهزتر از امروز کنند.

براساس این پیش بینی، ویتنام، فیلیپین و نیجریه بیشترین جهش را در رتبه بندی بزرگ ترین اقتصادهای جهان برای خود به ثبت خواهند رساند.

این پیش بینی نشان می دهد، ویتنام که در سال ۲۰۱۶ در جایگاه سی و دومین اقتصاد بزرگ جهان بوده است، با ۱۲ پله جهش در سال ۲۰۵۰ به رتبه بیستمین اقتصاد بزرگ جهان خواهد رسید و به این ترتیب به برنده ترین اقتصاد جهان طی این سال ها تبدیل خواهد شد.

فیلیپین که در سال ۲۰۱۶ در رتبه بیست و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان بوده است، در سال ۲۰۵۰ با ۹ پله جهش به رتبه نوزدهمین اقتصاد بزرگ جهان خواهد رسید و دومین بهبود بزرگ را به نام خود ثبت خواهد کرد.

نیجریه که در سال ۲۰۱۶ در جایگاه بیست و دومین اقتصاد بزرگ جهان بوده است، در سال ۲۰۵۰ با ۸ پله جهش به رتبه چهاردهمین اقتصاد بزرگ جهان ارتقا خواهد یافت و سومین برنده بزرگ در عرصه این رقابت ها خواهد بود.

اقتصاد جهان

 

منبع: حمل و نقل بین المللی دنیا رهنورد

فیلیپین که در سال ۲۰۱۶ در رتبه بیست و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان بوده است، در سال ۲۰۵۰ با ۹ پله جهش به رتبه نوزدهمین اقتصاد بزرگ جهان خواهد رسید و دومین بهبود بزرگ را به نام خود ثبت خواهد کرد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا