اخبار
موضوعات داغ

سکوت عجیب گمرک درخصوص ترخیص بدون مجوز ۸۰هزار تن ذرت وارداتی با ارز ۴۲۰۰تومانی

اخبار داخلی

سکوت عجیب گمرک درخصوص ترخیص بدون مجوز ۸۰هزار تن ذرت وارداتی با ارز ۴۲۰۰تومانی

گمرک ایران تاکنون درخصوص ابرپرونده “ترخیصِ بیش از ۸۰هزار تن ذرت وارداتی با ارز ۴۲۰۰تومانی بدون مجوز بازارگاه” هیچ‌گونه توضیحی ارائه نکرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اوایل آبان ماه معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب‌وکارهای کشاورزی در مکاتبه‌ای با رئیس‌کل گمرک تأکید کرد، بر اساس مصوبه مرداد ماه 98 هیئت دولت در خصوص تنظیم بازار نهاده‌های کشاورزی، می‌بایست تمامی نهاده‌های دامی اعم از ذرت و جو و… با مجوز معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب‌وکارهای کشاورزی ترخیص گردد.

در ادامه این مکاتبه آمده است، با توجه به اطلاعات استخراج‌شده از سامانه یک شرکت واردکننده از خرداد ماه به بعد اقدام به ترخیص 81هزار تن نهاده ذرت بدون اخذ مجوز از معاونت مذکور کرده است.

سکوت عجیب گمرک درخصوص ترخیص بدون مجوز ۸۰هزار تن ذرت وارداتی با ارز ۴۲۰۰تومانی 6 | آفکو

در ادامه گیلان‌پور معاون وزیر جهاد کشاورزی، خواستار برخورد با عوامل خاطی ترخیص 80هزار تن ذرت، بدون مجوز عرضه در بازارگاه شد.

مشخص نیست چرا مسئولان  گمرک ایران در خصوص این پرونده مهم که به‌صورت مستقیم با سفره مردم در ارتباط است هیچ گونه توضیحی ارائه نمی‌کنند. هرچند بررسی اسناد نشان می‌دهد در ستاد گمرک ایران نیز صحت کلّیت موضوع تأیید شده است اما این‌که هیچ اطلاعاتی در خصوص متخلفان و شرکت مذکور داده نمی‌شود بسیار جای تعجب دارد.

چندی قبل نیز پرونده مشهور یک کالای اساسی دیگر در گمرک ایران مطرح شد اما بعد از مدتها سکوت در نهایت در این خصوص اعلام موضع شد اما این بار با یک پرونده جدی در خصوص ارز 4200تومانی مواجه هستیم که احتمالاً مسئولان فکر می‌کنند با سکوت در خصوص آن مانند بسیاری از پرونده‌ها در لابه‌لای اخبار کم‌رنگ خواهد شد.

گفتنی است، در این بین جای تعجب از برخی نمایندگان مجلس است که چرا در این حوزه اظهار نظر رسانه‌ای جدی  و عمومی نداشته‌اند.

به گزارش تسنیم، بر اساس مصوبه هیئت دولت، کالای موضوع قاچاق کالای تولید داخل یا وارداتی است که به‌صورت تجاری به‌خلاف ضوابط تعیینی دولت خرید، فروش، جمع یا نگهداری شود. با وجود این مصوبه و تعریف زیر حالا باید مسئولان گمرک در خصوص قاچاق بودن محموله‌ای که معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص آن اظهار نظر صریح کرده است پاسخگو باشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بر اساس مصوبه هیئت دولت، کالای موضوع قاچاق کالای تولید داخل یا وارداتی است که به‌صورت تجاری به‌خلاف ضوابط تعیینی دولت خرید، فروش، جمع یا نگهداری شود. با وجود این مصوبه و تعریف زیر حالا باید مسئولان گمرک در خصوص قاچاق بودن محموله‌ای که معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص آن اظهار نظر صریح کرده است پاسخگو باشند.

سکوت عجیب گمرک درخصوص ترخیص بدون مجوز ۸۰هزار تن ذرت وارداتی با ارز ۴۲۰۰تومانی 7 | آفکو
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا