اخبار
موضوعات داغ

شکسته‌شدن رکورد ترانزیت کالای خارجی از کشور در آبان ماه

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

شکسته‌شدن رکورد ترانزیت کالای خارجی از کشور در آبان ماه

 

دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک گفت: با عبور یک‌میلیون و ۱۵۳هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران در آبان ماه، رکورد ترانزیت ماهانه از کشورمان شکسته شد.

به گزارش خبر‌گزاری تسنیم، سیدروح‌الله لطیفی، درباره مقاصد صادراتی کشور گفت: چین با خرید دو میلیون و ۴۴۳هزار تن کالا به ارزش یک‌میلیارد و ۳۸۹میلیون دلار اولین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی و عراق با یک‌میلیون و ۸۹۶هزار تن به ارزش ۶۴۰میلیون دلار، ترکیه با ۳۵۵هزار تن به ارزش ۳۷۱میلیون دلار، امارات با ۶۸۷هزار تن کالا به ارزش ۳۴۵‌میلیون دلار و افغانستان با ۲۶۷هزار تن کالا به ارزش ۱۴۵میلیون دلار به ترتیب پنج مقصد صادرات کالای ایرانی بودند.

سخنگوی گمرک افزود: گاز طبیعی مایع‌شده، متانول، پلی‌اتیلن، محصولات نیمه‌ تمام از آهن، پروپان مایع‌شده، شمش آهن، اوره، قیر، کاتد، میله‌های آهنی یا فولادی، ۱۰قلم کالای اول صادراتی کشور در این ‌ماه بوده است‌‌.

شکسته‌شدن رکورد ترانزیت کالای خارجی از کشور در آبان ماه 6 | آفکو

لطیفی درباره واردات کالا در آبان‌ماه توضیح داد: امارات با فروش یک‌میلیون و ۱۴۹هزار تن کالا به ارزش یک‌میلیارد و ۴۸۱میلیون دلار، چین با ۳۰۶هزار تن به ارزش یک‌میلیارد و ۱۱۰میلیون دلار، ترکیه با ۲۲۲هزار تن به ارزش ۳۸۲میلیون دلار، آلمان با ۳۷هزار تن به ارزش ۱۶۸میلیون دلار و سوئیس با ۹۱هزار تن و ارزش ۷۳میلیون دلار، پنج تامین‌کننده اول کالاهای موردنیاز کشور در آبان‌ماه بودند.

وی افزود: تلفن‌همراه با ۳۷۵میلیون دلار، گندم با ۲۶۱میلیون دلار، ذرت با ۱۸۷میلیون دلار، برنج با ۸۳میلیون دلار و دانه سویا با ۷۱میلیون دلار، به ترتیب پنج کالای اول وارداتی کشور در آبان‌ماه بوده‌اند.

لطیفی درباره میزان کالاهای عبوری خارجی از کشور گفت: در هشت‌ماه نخست امسال هشت‌میلیون و ۱۰۱ هزار تن کالای خارجی از مسیر کشورمان عبور کرده که یک‌میلیون و ۱۵۳هزار تن آن در آبان‌ماه بوده است که رکوردی تازه در سه سال گذشته برای ترانزیت عبوری از کشور در یک‌ماه را به ثبت رسانده است، مضاف بر اینکه کل ترانزیت خارجی در سال ۹۹ و ۹۸ هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن در هر سال بوده که ترانزیت خارجی در هشت‌ماه امسال آماری بیشتر از ۱۲‌ماه هر یک از سال‌های نام‌برده بوده است.

سخنگوی گمرک در پایان تاکید کرد: خوشبختانه در سه‌ماه اخیر رکوردهای خوبی در سه رویه گمرکی در تجارت خارجی ثبت شده است، در ترخیص کالا در شهریور‌ماه با ترخیص ۳/ ۵ میلیون تن، رکورد واردات جابه‌جا شد، در مهرماه با صادرات پنج‌میلیارد و ۲۹۸میلیون دلار رکورد صادرات شکسته شد و در آبان‌ماه با عبور یک‌میلیون و ۱۵۳هزار تن کالای خارجی از کشور رکورد ترانزیت جابه‌جا شد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

شکسته‌شدن رکورد ترانزیت کالای خارجی از کشور در آبان ماه 7 | آفکو
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا