صادرات و واردات
موضوعات داغ

صادرات ایران به بحرین در سال ۱۴۰۰

صادرات و واردات

صادرات ایران به بحرین در سال ۱۴۰۰

 

کشور بحرین جزیره ای کوچک در خیلج فارس با مساحت ۷۰۶ کیلومتر مربع است. حدود ۴۰۰ کیلومتر مربع این مساحت را بیابان های بی آب و علف تشکیل می دهند. پایتخت این کشور، شهر منامه است.

کشور بحرین در سال های اخیر یکی از شرکای اصلی تجاری ایران بوده است. با وجود بازار کوچک این کشور ، صادرات هدفمند و گسترده ای به بحرین انجام شده است که از جمله ی آنها به صادرات انواع کف پوش ها، انواع زعفران، سیب و خیار تازه، پسته، شیرینی جات ،ا نواع بستنی، خشکبار و همچنین ابزار و تجهیزات صنعتی مانند ماشین آلات جابه جا کننده و باز کننده می توان اشاره کرد.

صادرات ایران به بحرین در سال ۱۴۰۰ 6 | آفکو

حدود ۸۱ درصد مردمان این سرزمین مسلمان هستند. زبان رسمی این کشور زبان عربی است .واحد پول این کشور دینار است که به اختصارBHD  نامیده می شود.

 

اهمیت صادرات به بحرین

صادرات به بحرین یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی ایران به شمار می‌رود و روابط اقتصادی ایران و بحرین فقط به یک یا دو قرن محدود نمی‌شود بلکه از گذشته‌های دور حتی قبل از هخامنشیان این روابط برقرار بوده است. بحرین به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در خلیج فارس و بالا بودن پتانسیل درآمدزایی، همیشه مورد توجه سلطه جویی انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها، پرتغالی‌ها و… قرار داشته و دارد. خوشبختانه بحرین کشوری اسلامی است و به همین دلیل تشابه فرهنگی زیادی با ایران دارد، از این رو صادرات به بحرین از ایران بسیار راحت انجام می‌شود؛ به عنوان مثال کالاهای صادر شده به بحرین نباید منافاتی با اسلام داشته باشند. دولت بحرین طرح‌های متعددی از جمله پایین بودن میزان مالیات، را برای تشویق سرمایه گذاران خارجی اعمال می‌کند و در سال ۲۰۱۵ به عنوان آزادترین و آسان‌ترین منطقه اقتصادی در منطقه خاورمیانه شناخته شده است، در حالی که این میزان آزادی و راحتی در سایر کشورهای عربی به چشم نمی‌خورد.

مهم ترین کشورهای صادر کننده کالا به بحرین شامل کشورهای عربستان سعودی، ایالات متحده، چین، ژاپن، ایران، هند و فرانسه هستند که اقلامی چون نفت خام، وسایل نقلیه موتوری، پلاستیک و مصنوعات پلاستیکی، سوخت های معدنی و فرآورده های آنها، مصنوعاتی از آهن یا فولاد، خانه پیش ساخته، مبلمان و لوازم روشنایی، ماشین آلات مکانیکی و مواد شیمیایی را به این کشور صادر می‌ کنند.

 

جایگاه ایران در صادرات به بحرین

بحرین با کشورهای مختلف اعم از عربستان، ایالات متحده، ژاپن، چین، هند، فرانسه و ایران روابط اقتصادی دارد که در این میان عربستان بیشترین سهم صادرات به بحرین را به خود اختصاص داده است و چین و امارات به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. عمده‌ترین اقلامی که بحرین از این کشورها وارد کرده است شامل موارد زیر می‌شود موارد زیر است.

صادرات ایران به بحرین در سال ۱۴۰۰ 7 | آفکو

 

چه کالاهایی به بحرین صادر می شود؟

سوختهای معدنی، روغنهای معدنی و محصولات تقطیر آنها.

ماشین آلات، وسایل مکانیکی، راکتورهای هسته ای، دیگهای بخار؛ قطعات آن

ماشین آلات و تجهیزات برقی و قطعات آن؛ ضبط کننده های صدا و تولید کنندگان صدا، تلویزیون

وسایل نقلیه غیر از انبار ریلی یا تراموا و قطعات و لوازم جانبی آنها

مواد شیمیایی معدنی؛ ترکیبات آلی یا معدنی فلزات گرانبها از فلزات خاکی کمیاب

سنگ معدن، سرباره و خاکستر

مرواریدهای طبیعی یا کشت شده ، سنگهای قیمتی یا نیمه قیمتی ، فلزات گرانبها ، فلزات پوشیده شده

کشتی ها ، قایق ها و سازه های شناور

آهن و فولاد و محصولات آن

پلاستیک و محصولات آن

آلومینیوم و محصولات آن

محصولات دارویی

محصولات لبنی

تخم پرندگان

عسل طبیعی

گوشت و فرآورده های آن

مبلمان

ملافه، تشک، کوسن و وسایل چوبی مشابه

نمک

روغنهای اساسی و رزینوئیدها؛ آماده سازی شده برای عطر، لوازم آرایشی و بهداشتی

خشکبار

انواع ساعت(مچی، دیواری، رومیزی و …)

تنباکو

انواع لباس زنانه و مردانه

کشور بحرین برای ایران یکی از نقش‌های اصلی را در تجارت بین المللی ایفا می‌کند و هر ساله اقلام متعددی از کشورمان به آن صادر می‌گردد که از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چه کالاهایی از ایران به بحرین صادر می شود؟

کف پوش‌

شیرینی جات

بستنی

خشکبار

سیب و خیار

زعفران

ماشین آلات صنعتی مانند باز کننده و جا به جا کننده

موارد مربوطه از موفق‌ترین اقلام صادراتی ایران به کشور بحرین می‌باشد و برای تاجران ایرانی سود فراوانی به همراه می‌آورد. در نظر داشته باشید، کالاهایی که مخالف با فرهنگ و مذهب بحرین باشد (مانند مشروب)، تولید اسرائیل باشد، سلاح غیر قانونی، پول تقلبی در فهرست ممنوعه بحرین می‌باشند و امکان صادر شدن به آنجا ندارند.

چند نکته مهم در خصوص صادرات ایران به بحرین

برای صادرکنندگان در کشور ما مشکلات اصلی وجود دارد که گاهی اوقات عرصه را بر تاجران تنگ می‌کند، من جمله بازگشت ارز (که باید توسط بانک مرکزی مورد توجه قرار گیرد)، تامین مواد اولیه از محل صادر کننده، عدم توجه کافی به تحقیقات بازار و بازاریابی.

اگر می‌خواهید صادرات خوبی داشته باشید باید کیفیت محصولات توجه کنید و بازرگانی داخلی در این میان بسیار حائز اهمیت است؛ هر چقدر محصولات در کشور خودمان تقاضای بیشتری داشته باشد، فروش آن در کشورهای خارجی با سود بیشتری همراه خواهد بود.

صادرات به بحرین از بوشهر یکی از روش‌های رایج انتقالات بین المللی ایران با بحرین می‌باشد و مزیتهای فراوانی دارد:

دسترسی راحت به آب‌های گرم جنوب

هزینه پایین انرژی

نیروی کار ارزان

تشابه فرهنگی بین دو منطقه

همسایگی و در جوار بودن

این عوامل به یک مزیت رقابتی مهم برای تجار به شمار می‌رود به شما امکان می‌دهد که قیمت را پایین بیاورید و تقاضای صادراتی خود را افزایش دهید.

مزایای صادرات ایران به بحرین:

کمترین میزان مالیات وضع شده

پایین بودن هزینه حمل و نقل

سادگی فرآیند واردات به این کشور

این عوامل در روابط اقتصادی ایران و بحرین تاثیر مثبت فراوان دارد و موانعی را از سر راه برداشته که تاجران کشورهای دیگر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

منبع:  بازرگانی فردوسی

صادرات به بحرین یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی ایران به شمار می‌رود و روابط اقتصادی ایران و بحرین فقط به یک یا دو قرن محدود نمی‌شود بلکه از گذشته‌های دور حتی قبل از هخامنشیان این روابط برقرار بوده است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا