صادرات و واردات
موضوعات داغ

صادرات به ترکیه

صادرات و واردات

صادرات به ترکیه

 

کشور ترکیه یکی از همسایگان شمال غربی ایران است و در سال های اخیر رشد اقتصادی بسیار خوبی را تجربه کرده است. ترکیه به سبب صنعت گردشگری بسیار توانمند خود و نیاز به استفاده از مواد غذایی با کیفیت، بازار صادرات این اقلام به ترکیه بسیار داغ است. صادرات به ترکیه، یکی از نمونه کشورهای هدف جهت انواع محصولات و کالاهای صادراتی محسوب می شود با وجود این که کشور ترکیه یکی از کشورهای صادراتی بسیاری از محصولات مانند کشمش است و انواع کالا ها را به کشور های دیگر صادر می کند.

به علت رابطه خوب دو کشور و رعایت حسن همجواری، کشور ترکیه یکی از شریک های تجاری کشور ایران  می باشد و تبادلات زیادی در زمینه های انرژی و مواد غذایی دارند.ایران و ترکیه دو کشور همسایه هستند که از دیرباز روابط اقتصادی داشته‌اند. این دو کشور در زمینه صادرات و واردات فعالیت داشته‌اند. صادرات ایران به ترکیه از گذشته وجود داشته و کالاهای متنوعی را شامل می‌شد. سطح روابط ایران و ترکیه هر روز افزایش می‌یابد.

صادرات به ترکیه 6 | آفکو

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور در سطح بالایی است و ظرفیت برای افزایش آن نیز وجود دارد. لیست کالاهای صادراتی به ترکیه نشان می‌دهد که بیشترین کالاهای ایران در زمینه صادرات به ترکیه در بخش کشاورزی و در زمینه واردات در بخش گاز و پتروشیمی هستند.

ایران در کل ده گروه کالا جهت صادرات به ترکیه ظرفیت دارد و نفت و فرآورده‌ های نفتی هم از این کالا ها مستثنی نیست البته که سنگ های ساختمانی برای صادرات به ترکیه هم انجام می شود. صادرات به ترکیه، به علت طیف خوب بازار ترکیه جهت صادرات محصولات ايرانی بسیار مساعد است. و در سال های اخير کشور ایران توانسته در اين بازار بسیار موفق و کارامد باشد. تمامی محصولات از شرکت صادرات واردات از ترکیه مطمئن انجام می شود.

صادرات پسته به ترکیه

پسته یکی از انواع خشکبار محبوب در جهان است و ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین کشورهای تولید کننده پسته در جهان شناخته شده است. سالانه مقادیر زیادی پسته به دیگر نقاط جهان صادر می شود و صادرات پسته یکی از تجارت های مهم در ایران و دارای درآمد ارزی بسیار بالایی است. صادرات پسته به ترکیه در سال های گذشته رونق بسیار خوبی داشته است. کشور ترکیه به سبب همسایگی و دسترسی و همچنین داشتن اقتصاد گردشگری رو به رشد، بازار خوبی برای انواع مواد غذایی است و بازرگانان ایرانی نیز توانسته اند وارد این بازار بزرگ شوند. ترکیه در سال های گذشته بر روی ترویج کشت پسته سرمایه گذاری کرده و هم اکنون در جمع کشورهای تولیدکننده پسته قرار دارد اما حجم تولیدی این کشور نمی تواند جوابگوی بازار مصرف این کشور باشد و به واردات همچنان نیاز دارد.

البته در صادرات پسته به ترکیه کشورهایی مانند آمریکا و مراکش نیز وارد رقابت با پسته ایرانی شده اند. آمریکا توانسته است با ایجاد بهره وری در باغات پسته خود گوی سبقت را در زمینه ی تولید پسته از رقیب خود ایران برباید و هم اکنون خود را به عنوان بزرگ ترین تولید کننده پسته در جهان مطرح کند. به واسطه ی همکاری های اقتصادی بین ترکیه و آمریکا، صادرات پسته به ترکیه از سوی آمریکا رشد زیادی داشته است.

البته به علت کیفیت بالای پسته ی ایرانی و طعم و مزه بسیار مطلوب آن، همچنان بسیاری از مشتریان جهانی به دنبال پسته ایرانی هستند و نوع ایرانی آن را به دیگر رقبا ترجیح می دهند.

صادرات خشکبار به ترکیه

خشکبار یکی از انواع مواد غذایی محبوب در جهان است و ایران نیز یکی از تولیدکننده های شناخته شده در زمینه هایی مانند پسته، انجیر خشک، خرما و بادام در جهان شناخته شده است. سالانه مقادیر زیادی خشکبار به دیگر نقاط جهان صادر می شود و صادرات پسته، صادرات خرما و صادرات انجیر خشک یکی از مهم ترین فعالیت های تجاری ایران در زمینه ی مواد غذایی و دارای درآمد ارزی بسیار بالایی است. صادرات خشکبار به ترکیه در سال های گذشته رونق بسیار خوبی داشته است. کشور ترکیه به سبب داشتن جمعیت زیاد، بازار خوبی برای انواع مواد غذایی است و فرصت بسیار خوبی برای بازرگانان ایرانی به وجود آورده است تا بتوانند کالای ایرانی را وارد این کشور کنند.

صادرات به ترکیه 7 | آفکو

 

رشد صادرات به ترکیه

با وجود تمامی مشکلات همچون تحریم ها و مشکلات ناشی از بازگشت ارز، همچنان فعالین تجاری و بازرگانان ایرانی در این بازار بزرگ حرفی برای گفتن دارند و مشکلات نتوانسته تجار ایرانی را از منافع سرشار این بازار بزرگ دور کند. وجود قرارداد های گمرکی بین ایران و ترکیه و همچنین مشوق های صادراتی می تواند باعث افزایش حجم مبادلات دو کشور شود.

اتاق های مشترک بازرگانی دو کشور نیز در سال های اخیر بسیار فعال بوده اند و هیئت های تجاری دو کشور در تلاش برای بهبود مناسبات دو طرفه بوده اند. بسیاری از بازرگانان برای دستیابی به بازار های کشورهای اروپایی از ترکیه استفاده می کنند تا بتوانند راحت تر کالای خود را به مشتریان خود در کشورهای اروپایی برسانند. استفاده از مسیرهای ریلی و ترانزیتی ترکیه برای دسترسی به اتحادیه اروپا یک فرصت برای شرکت ها و بازرگانان ایرانی فراهم کرده است.

 

نحوه صادرات به ترکیه

همان طور که مطلع هستید جهت صادرات به ترکیه روش های گوناگونی چون هوایی،زمینی و…. وجود دارد. که یکی از روش های مرسوم و سنتی حضور تاجر در کشور ترکیه و فروش مستقیم حضوری خواهد بود در این روش تاجر محصول خود را به مشتریان معرفی می کند تا خریداری صورت گیرد اما همیشه این روش پاسخگو نیست و اگر می خواهید از یک روش مدرن و جدید استفاده کنید روش های آنلاین از نمونه روش های خوبی می باشد که در این مورد شما باید سایت های تجاری که معتبر هستند را جستجو کنید و محصولاتی را که قصد فروش آن را دارید می توانید در این سایت ها قرار دهید تا به دیگران معرفی شود.

 

در کل می توان گفت صادرات به کشورهای مختلف از لحاظ شرایط جغرافیایی که دارد به روش های مختلف زیر صورت می گیرد:

 

تحویل محصول درمحلی که  به حمل کننده مقرر شده است

تحویل محصول در محل کار

تحویل  محصول در کنار کشتی

تحویل محصول در مرز کشور

تحویل محصول روی عرشه کشتی

تحویل محصول در بندر مقصد روی اسکله

تحویل محصول در بندر مقصد روی عرشه کشتی

با توجه به نحوه دریافت کالا که خریدار تعیین نموده است  یا بر عهده فروشنده است یا خریدار. پس توجه کنید اگر بیمه ی محصول و حتی محل تحویل دادن محصول برای شما مهم است حتما با دقت بیشتر نحوه صادرات به ترکیه را انتخاب کنید.

مراحل ارسال کالا به ترکیه

بعد از این که بازار هدف تعیین شد و تصمیم به صادرات کالا گرفته شد باید یک سری مراحل را با دقت که مهم ترین و سخت ترین کار است را همان اوایل کار انجام دهید.

 

تاسیس شرکت

در کل برای تمامی امور اقتصادی و رسمی نیاز است که یک شرکت تاسیس شود تا عملیات خرید و تولید کالا انجام شود.

 

ایجاد حساب بانکی

جهت مبادلات ارز بین بانکی نیاز به حساب بانکی می  باشد.

 

صدور پیش فاکتور

زمانی که خریدار را تعیین شد، یک پیش فاکتورکه مشخصات محصول را دارد برای او ارسال می کنید.

 

بسته بندی

محصولات را طبق قراردادی که بسته اید به صورت بسته بندی ارسال می کنید.

 

امور گمرکی

طبق مصوبات داخلی سیف کالا را به گمرک در ایران باید پرداخت کنید.

 

مجوز صادرات از ارگان‌های مربوط

باید مجوز صادرات کالا مانند برگ سبز گمرک را از وزارت صنعت،  وزارت بهداشت،تجارت، صنایع کشاورزی و معدن و… گرفته شود.

 

ارائه کالا به گمرک

باید محصول و تمامی مدارک مربوط به آن را به گمرک بدهید تا اظهارنامه صادراتی  را دریافت کنید.

 

بیمه کالا

باید کالای خود را از طریق شرکت های حمل و نقل بین المللی مربوطه بیمه کنید.

 

اقلام صادراتی به ترکیه

اقلام صادراتی به ترکیه به طور کلی شامل انواع ماشین آلات، فلزات مختلف (ازجمله فلزات گرانبها شامل طلا و نقره)، مواد معدنی و شیمیایی، پلاستیک، موادغذایی، محصولات چوبی، محصولات گیاهی و سنگ و شیشه است؛ از این بین سهم محصولات کشاورزی قابل تامل است که به دلیل تخفیف های گمرکی است که ترکیه در سالهای اخیر برای وارد کنندگان این محصولات در نظر گرفته است.

این اقلام بیشترین درصد کالاهای صادراتی به ترکیه را به خود اختصاص می‌دهند، البته صادرات کالا به ترکیه به این موارد محدود نمی‌شود و لازم به ذکر است که یکی از دلایل گستردگی اقلام صادراتی و نرخ بالای صادرات کالا به ترکیه، محدودیت های کم و مناسب بودن قوانین صادرات به ترکیه است.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در بخش کشاورزی

صادرات ایران به ترکیه بیشتر در بخش کشاورزی مطرح است. لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در این بخش، عبارت از خشکبار، خرما، میوه‌های خشک و هندوانه هستند. در سال‌های اخیر صادرات این کالاها از ایران به ترکیه تنوع بیشتری داشته است به طوری که میزان صادرات ایران به ترکیه در ماه‌های نخستین امسال یعنی سال ۹۷در حدود ۵۸ میلیون دلار و در حجم ۱۰۰۰تن صورت گرفته است. در همین زمینه واردات ایران از ترکیه در حدود ۱۱۲میلیون دلار بوده است. ایران همچنین در سال ۹۶ در حدود ۲۱۷میلیون دلار محصولات کشاورزی به ترکیه صادر کرده است و در مقابل آن مبلغ ۵۰۳میلیون دلار محصول از ترکیه وارد ایران شده است.

در سال‌های اخیر روابط تجاری ایران و ترکیه در زمینه محصولات کشاورزی رشد بیشتری داشته است و قراردادهای بین المللی همکاری در زمینه توسعه این روابط در جهت کشت و زرع، زنبورداری، شیلات، دامداری و دیگر فناوری‌های کشاورزی صورت گرفته است.

 

صادرات پیاز به ترکیه

ایران یکی از معدود کشورهایی است که به دلیلی جغرافیای مناسب و زمین های زراعی فراوان، امکان صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی را دارد، از این رو در طول سال، مازاد پیاز خود را به کشورهای دیگر صادر میکند. کشورهای زیادی به دلیل کیفیت بالا و قیمت پایین پیاز در ایران، خواستار واردات آن هستند. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم عمده صادراتی که به کشور ترکیه انجام می شود، در زمینه کشاورزی است و یکی از محصولاتی که در حال حاضر بازار صادارت آن به ترکیه داغ است، انواع پیاز زرد، ارگانیک، قرمز، طلایی و سفید است.

 

صادرات میوه خشک به ترکیه

در سال های اخیر میوه خشک به یک گزینه عالی برای صادرات تبدیل شده است که نه تنها باعث درآمدزایی میشود، بلکه تا حد زیادی مانع از به هدر رفتن ضایعات بخش کشاورزی خواهد شد. میوه خشک در ایران کیفیت مرغوب و از سوی دیگر قیمت پایین تری به نسبت برخی از کشورهای تولید کننده در این زمینه دارد، همین موضوع باعث شده است که نظر تاجران زیادی به سمت صادرات میوه خشک جلب شود و سالانه درآمد قابل توجهی در این زمینه به دست آورند.

باوجود اینکه ترکیه در زمینه تولید این محصول فعالیت دارد اما همچنان بازار صادرات میوه خشک به ترکیه فعال است و رشد نسبتا خوبی داشته است، که به نظر بسیاری از افراد این تقاضا به دلیل کیفیت بالای محصولات و میوه های ایرانی است. البته باید به این نکته هم توجه کرد که صادرات میوه خشک جای کار زیادی دارد و صادرکنندگان میتوانند با تغییرات کوچکی مانند بسته بندی، این بازار را تقویت کنند.

 

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در زمینه غیر کشاورزی

نفت و گاز در لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه قرار می‌گیرند. پس از گاز طبیعی، محصولات پتروشیمی را می‌توان از مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به ترکیه دانست. آمارها نشان می‌دهند که کالاهای فلزی و عناصری مثل روی و مس به شکل خام، سومین گروه از لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه هستند. در این آمارگیری محصولات کشاورزی در رده چهارم قرار می‌گیرند. می‌توان گفت ایران در تجارت با ترکیه کشوری خام فروش محسوب می‌شود و کالاهای صنعتی در آن، بخش ناچیزی از صادرات ایران به ترکیه را به خود اختصاص می‌دهند.

 

صادرات مس به ترکیه

مس یکی از مهم ترین موادهای معدنی است که در زمینه های متفاوتی مانند حمل و نقل، ساخت آلیاژهای مختلف، ماشین آلات، وسایل برقی و غیره مورد استفاده قرار میگرید، بسیاری از کشورها به دلیل محدود بودن منابع مس، مجبور به واردات آن هستند. ترکیه از جمله کشورهایی است که برای تامین صنایع و بخش صنعتی خودش نیاز به واردات مواد معدنی مانند روی و مس و مصنوعات مربوط آن ها دارد و آمارها نشان میدهد که این مواد معدنی، سالانه بخش اعظمی از صادارات به ترکیه را به خود اختصاص میدهد.

ایران یکی از کشورهایی است که در سال های اخیر، در زمینه صادرات مس به ترکیه، فعالیت زیادی داشته است، به طوری که از اوایل سال 2020 تا کنون، بیش از 130 میلیون دلار از صادرات مس و مصنوعات مربوط به آن، درآمد به دست آورده است و به دنبال این است که درآمد و آمار صادرات این مواد را افزایش دهد.

آمار صادرات ایران به ترکیه

اداره آمار ترکیه میزان صادرات ایران به ترکیه را در ۹ماه اول سال جاری در حدود ۲.۹درصد نسبت به سال گذشته دارای کاهش دانست و این میزان را ۵.۶۶۴ میلیارد دلار تخمین زد. طبق این آمار ایران را می‌توان هفتمین صادر کننده کالا به ترکیه در سال ۲۰۱۸ دانست. سهم صادرات ایران به ترکیه از کل صادرات این کشور در حدود ۳.۳درصد تخمین زده شده است. واردات ایران از ترکیه نیز اخیرا کاهش یافته است و ایران که همواره جزو کشورهای واردکننده از ترکیه محسوب می‌شد امسال با کاهش واردات کالا ۲۰درصدی از این فهرست خارج شد.

گزارش‌ها چنین نشان می‌دهند که صادرات ایران به ترکیه در سال ۹۶ در حدود ۳,۹۹۱,۱۱۷,۹۰۹ دلار بوده است که از این مقدار ۲,۳۴۹,۲۹۹,۴۰۵ دلار آن گاز طبیعی بوده است. لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان می‌دهد که صادرات ایران به ترکیه در زمینه گاز طبیعی در حدود ۵۹درصد ارزیابی شده است. لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه سندی است که مشخص می‌کند میزان صادرات کالاها از ابتدای سال جاری تا شش ماه بعد از آن و تا ۱۶ شهریور در حدود ۲میلیارد و ۲۸۷میلیون بوده است.

 

در روز ۱۶ شهریور ماه ارزش صادرات ایران به ترکیه در حدود ۷۴۹ هزار دلار بوده است و در همین روز ایران در حدود ۱۱ میلیون و ۴۸۶ هزار دلار کالا از کشور ترکیه به کشور خود وارد کرده است. بنابراین ارزش کل واردات از ترکیه از آغاز امسال تا شهریور ماه، مبلغی در حدود یک میلیارد و ۲۱۹ میلیون و ۳۰۶ هزار دلار بوده است. تراز تجاری ایران با کشور ترکیه ۷۹۸ میلیون دلار مثبت ارزیابی شده است، اما از لحاظ در نظر گرفتن وزن، کالاهای صادراتی ایران هفت برابر وزن کالاهای وارداتی این کشور از ترکیه بوده است.

کالاهایی که به ترکیه وارد می‌شوند

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان دهنده متقاضیان خاص این کالاهاست. در لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه محصولاتی مثل پسته، خرما، کشمش، هندوانه و آبمیوه دیده می‌شوند. دیگر اقلام در زمینه صادرات ایران به ترکیه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های مربوط به نفت و گاز، آهن، فولاد،‌ آلومینیوم و روی هستند. ارائه لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه به صورت کامل ناممکن است، زیرا این محصولات صادراتی در دوره‌های مختلف، یکسان نبوده و در هر زمانی به شکلی متنوع صادر شده‌اند.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان می‌دهد که عمده صادرات ایران به ترکیه را محصولاتی مانند گاز طبیعی مایع شده، کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه شده، آهن و فولاد ممزوج نشده آلومینیوم به صورت کار نشده، گرید نساجی پلی پروپیلن، پلی اتیلن گرید بادی، اترهای مونو بوتیل اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول، محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد، روی و متانول در بر می‌گیرند.

 

افزایش صادرات ایران به ترکیه

کشور ترکیه از سال ۲۰۱۵ تخفیف‌هایی را در زمینه گمرک در نظر گرفت و همین امر سبب شد که لیست کالاهای صادراتی از ایران به ترکیه تغییر کند. بیشترین تخفیف‌های گمرکی در این زمینه به بخش کشاورزی تخصیص یافت.

واضح است که ایران نیز از این مورد بی‌نصیب نماند و صادرات ایران به ترکیه نیز افزایش یافت. بنابراین بازرگانان و تاجران ایرانی باید برای موفقیت در کار صادرات خود به ترکیه با اقتصاد، قوانین، قیمت‌ها، مالیات و تخفیف‌های ترخیص گمرکی آشنا شده و در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشند. قیمت‌های بازار ترکیه قیمت‌هایی واقعی نیستند و تجار باید از این مسئله مطلع باشند و قیمت‌های بازار را مبنای کار خود قرار ندهند تا با زیان مواجهه نشوند. زیرا بیشترین میزان هزینه در این کشور مربوط به مالیات است که به صورت ماهانه دریافت می‌شود.  لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان از این دارد که ترکیه یکی از اصلی‌ترین کشورها در زمینه واردات گاز از ایران محسوب می‌شود.

منبع: باسکول

کشور ترکیه از سال ۲۰۱۵ تخفیف‌هایی را در زمینه گمرک در نظر گرفت و همین امر سبب شد که لیست کالاهای صادراتی از ایران به ترکیه تغییر کند. بیشترین تخفیف‌های گمرکی در این زمینه به بخش کشاورزی تخصیص یافت.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا