صادرات و واردات

اقدامات لازم جهت صادرات به عمان (بخش اول)

صادرات کالا

اقدامات لازم جهت صادرات به عمان

 

موقعیت کشور عمان

عمان کشور عربی با حکومت پادشاهی است که از سمت غرب دارای مرز با کشور امارات و عربستان، از سمت جنوب با کشور یمن  از جهت شمال و تنگه هرمز با ایران دارای مرز آبی می باشد. کشور عمان دارای دو برون بوم است که بخش کوچکی از آن در جنوب تنگه هرمز به نام مسندم است. بندر خصب در این بخش از عمان قرار دارد که بخش عمده ای از صادرات میوه ایران به عمان از طریق این بندر انجام می شود.

مانند سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، عمان نیز عمده درآمد عمان نیز از محل فروش نفت است، علاوه بر این گردشگری، ماهیگیری و کشاورزی نیز فعالیت اقتصادی مهم کشور عمان می باشد.

اقدامات لازم جهت صادرات به عمان (بخش اول) 12 | آفکو
عمان با کدام کشورهای جهان شریک تجاری است؟

دسترسی به آبهای آزاد و بین‌المللی باعث شده تا کشورعمان موقعیت بسیار استثنایی برای تجارت با سایر کشورها داشته باشد.

به طور کل یکی از ویژگی‌های اصلی کشورهای خلیج فارس این است که حجم تجارت بالایی نسبت به سایر کشورهای دیگر داشته و به نوعی مرکزی برای فعالیت و حضور تجار و شرکت‌های بازرگانی کشورهای مختلف هستند.

مهم‌ترین مقاصد صادراتی کالاهای عمان

چین را می‌توان بزرگترین شریک تجاری این کشور در کنار برخی کشورهای جنوب شرق آسیا دانست. به طوری که در بحث صادرات با اختلاف بسیار زیادی، در صدر مقاصد کالاهای عمان قرار گرفته است.

اقدامات لازم جهت صادرات به عمان (بخش اول) 13 | آفکو

 

آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) نشان می‌دهد که در سال 2018 چین به تنهایی مقصد 43.9 درصد از کالاهای صادراتی عمان بوده است.

اقدامات لازم جهت صادرات به عمان (بخش اول) 14 | آفکو

 

براساس آمارهای این سازمان، بعد از چین به ترتیب ژاپن با حدود 7 درصد، چین تایپه با حدود 5 درصد و برخی کشورهای دیگر مانند عربستان، آفریقای جنوبی و کره جنوبی در لیست مهم‌ترین مقاصد کالاهای صادراتی عمان قرار دارند. در این لیست نامی از ایران وجود ندارد.

بیشترین واردات عمان از کدام کشورها است؟

آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) نشان می‌دهد که باز هم چین مهم‌ترین شریک تجاری عمان در بحث واردات بوده است. البته این بار درصد اختلاف آن بسیار کمتر از کالاهای صادراتی عمان به این کشور است.

اقدامات لازم جهت صادرات به عمان (بخش اول) 15 | آفکو

براساس روایت سازمان تجارت جهانی (WTO) حدود 8.45 درصد از واردات عمان از کشور چین وارد می‌شود.

 

براساس آمارها غیر از چین به ترتیب کشورهای آمریکا با 7.10، هند با 6.72، ژاپن با 5.96 در صدر مهم‌ترین کشورهای صادرکننده کالا به عمان قرار گرفته‌اند. با این حال، کشورهایی همچون عربستان سعودی، ایتالیا و برخی کشورهای دیگر در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

لیست مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان

همسایه جنوبی ایران به لحاظ صنعتی چندان قوی نبوده و به همین دلیل بخش قابل‌توجهی از کالاهای وارداتی آن را قطعات و ماشین‌آلات صنعتی تشکیل می‌دهند. با این حال، عمان برخی نیازهای وارداتی دیگر نیز دارد. ما براساس آمارهای سازمان تجارت جهانی مهم‌ترین لیست کالاهای وارداتی عمان در چند سال اخیر را به ترتیب فهرست کرده‌ایم.

: ماشین‌آلات، وسایل مکانیکی، دیگ‌های بخار و قطعات آنها

3: سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، روغن‌های معدنی، قیر، محصولات معدنی مختلف.

5: محصولات فولادی و آهن

7: پلاستیک و محصولات مختلف پلاستیکی

9: محصولات لبنی، تخم‌ پرندگان، عسل، گوشت

2: تجهیزات و وسایل برقی، وسایل صوتی و تصویری و لوازم جانبی آنها

4: مروارید، انواع مختلف سنگ‌های قیمتی و معدنی، فلزات گران‌بها، جواهرات و سکه

6: مواد شیمیایی آلی

8: کشتی، قایق و سازه‌های شناور

10: صنایع دستی و انواع مبلمان

 

 تجارت ایران و عمان در چه وضعیتی است؟

ایران و عمان به لحاظ سیاسی رابطه بسیار پایداری دارند. دو کشور چه در قبل از انقلاب و چه بعد از آن نه تنها هیچگونه تنشی نداشتند، بلکه حتی می‌توان گفت در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس، ایران بهترین رابطه را با عمان تجربه کرده است. به همین دلیل روابط اقتصادی دو کشور نیز همواره از یک ثبات مناسب برخوردار بوده است. در حال حاضر روابط تجاری بسیار خوبی بین دو کشور برقرار بوده و می‌توان گفت بعد از امارات، عمان دومین کشوری بوده که دارای روابط تجاری گسترده با ایران است.

آمار صادرات به عمان در چند سال اخیر

آمارهای جهانی نشان می‌دهد که در 10 سال اخیر روند صادرات کشورمان به عمان رو به رشد بوده است. به گونه‌ای که از حدود 200 میلیون دلار در سال 2007 به حدود 600 میلیون ریال در سال 2018 رسیده است. این موضوع نشان از روند رو به رشد حجم تجارت با عمان را دارد. نمودار زیر به خوبی وضعیت صادرات به عمان در سالیان اخیر را به تصویر کشیده است.

اقدامات لازم جهت صادرات به عمان (بخش اول) 16 | آفکو

براساس داده‌های تجاری، صادرات ایران به عمان در سال 2016 یک جهش قابل‌توجهی را تجربه کرده و در همان حدود باقی مانده است.

 

بهترین صادرات به عمان چیست؟

در بخش‌های قبل اشاره کردیم که بیشترین میزان واردات کشور عمان به کدام گروه‌های کالایی اختصاص دارد. با این حال، آن آمار بیشتر مربوط به آمار تجارت عمان با کل جهان بود. در اینجا قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که لیست بهترین کالاها برای صادرات به این کشور چیست و هر ساله چه کالاهایی بیشتر صادر می‌شود.  برای اطلاع از این کالاها ابتدا بد نیست نگاهی به آمارهای بین‌المللی مانند سازمان تجارت جهانی بیندازیم. سپس در بخش بعدی آمارهای ارائه شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران را نیز بررسی می‌کنیم.

 

عنوان کالا

ارزش دلاری-میلیون دلار
 

آهن و فولاد

427

 

سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، محصولات روغنی

63

 

حیوانات زنده

 

47

 

غلات

 

11

 

انواع سبزیجات خوراکی و سیب زمینی

5

 

میوه و مرکبات، آجیل، خربزه و هندوانه

5

 

انواع نمک، گوگرد، خاک، سنگ آهک، گچ، سیمان

3

 

توتون و تنباکو

1

 

محصولات دریایی ماهی، صدف و سایر آبزیان

1

 

 

محصولات سرامیکی

1

 

علاوه بر آمارهای بین‌المللی، آمارهای رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز تا حدودی مشابه با جدول فوق است. براساس آمارهای گمرک عمده محصولات صادراتی ایران به عمان به چندین بخش کلی تقسیم می‌شود. در بخشی از آنها مواد غذایی و کشاورزی وجود دارد. از جمله این محصولات می‌توان به انواع مختلف سبزیجات و میوه‌ها مانند سبزی خوراکی، کیوی، کاهو، گل کلم، هندوانه، لیمو، بادمجان، چغندر و برخی محصولات دیگر اشاره کرد. اما دسته دیگر از محصولات مربوط به محصولات آهنی و فولاد است. در این خصوص انواع میلگردهای آهنی و فرآورده‌های مختلف آهن از جمله محصولات مهمی هستند که به عمان صادرات می‌شوند. در کنار آن، مصالح ساختمانی نیز پتانسیل خوبی برای صادرات به این کشور دارند. محصولاتی مانند انواع سنگ‌ها، گچ و سیمان و مواردی از این قبیل در این دسته جای می‌گیرند. مبلمان، صنایع دستی و لوازم خانگی از جمله محصولات صادراتی دیگر به عمان به شمار می‌روند.

کشورهای ایران و عمان از سالیان پیش روابط دوستانه و دیپلماتیک خوبی با هم داشته اند.
سلطه کشورهای ایران و عمان بر دو سوی تنگه هرمز یکی از دلایل حسن همجواری این دو کشور می باشد. ثبات و آرامش تنگه هرمز هم از نظر امنيت عمان و هم به دلیل اهمیت آن برای تدوام صدور نفت از خلیج فارس به جهان اهمیت زیادی دارد.
همه اینها ایجاب می کند که عمان روابط حسنه و عاری از تنشی با ایران داشته باشد و حتی بکوشد  تا به عنوان یک میانجی تنش های بالقوه خطرناک در روابط ایران با سایر کشورها را هم تا حد ممکن بکاهد.

 

 

به طور کل یکی از ویژگی‌های اصلی کشورهای خلیج فارس این است که حجم تجارت بالایی نسبت به سایر کشورهای دیگر داشته و به نوعی مرکزی برای فعالیت و حضور تجار و شرکت‌های بازرگانی کشورهای مختلف هستند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا