صادرات و واردات

صادرات به پاکستان

تجارت با پاکستان

اقدامات لازم جهت صادرات به پاکستان

در صادرات به پاکستان بهتر است که ابتدا در خصوص لیست کالاهای صادراتی ایران به پاکستان و مواردی از این قبیل کسب اطلاع کنید.

 

از اقتصاد پاکستان چه می‌دانیم؟

صادرات به پاکستان 14 | آفکو

اقتصاد این کشور چندان بدون شباهت به اقتصاد کشور همسایه خود هندوستان نیست. چرا که کشاورزی یکی از بخش‌های اصلی آن به شمار می‌رود. هر چند که در چند سال اخیر سهم بخش‌های دیگر مانند خدمات و صنعت در اقتصاد این کشور رو به فزونی بوده است.

معدن یکی دیگر از بخش‌هایی است که در کیک اقتصاد پاکستان نقش برجسته‌ای دارد. همچنین بسیاری از محصولات صادراتی این کشور شامل محصولات و مواد معدنی است.

از جمله شباهت‌های دیگر اقتصاد پاکستان به هند، وضعیت درآمدی و رفاهی مردم این کشور است. به گونه‌ای که معمولا طبقه متوسط شهروندان این کشورها بسیار کم است. یعنی بخش قابل توجهی از جمعیت آنها خارج از دهک‌های درآمدی و رفاهی متوسط هستند.

 

 مهم‌ترین شرکای تجاری پاکستان

پاکستان برخلاف برخی کشورهای دیگر، موقعیت جغرافیایی خوبی برای تجارت و فعالیت‌های بازرگانی دارد. دسترسی به دریای عمان، نزدیکی به خلیج فارس و اقیانوس هند باعث شده تا این کشور به راحتی بتواند محصولات خود را به سایر نقاط دنیا صادر یا از سایر کشورها وارد کند.

صادرات به پاکستان 15 | آفکو

آمارها نشان می‌دهد که علی‌رغم وجود مرز مشترک بین ایران و پاکستان و وجود اشتراکات فرهنگی و سیاسی، اما میزان تجارت بین آنها چندان قابل توجه نیست و می‌توان بیشتر در این زمینه فعالیت کرد.

از مهم‌ترین شرکای تجاری پاکستان می‌توان به چین، امارات متحده عربی، آمریکا، انگلیس و برخی کشورهای دیگر اشاره کرد. جالب آنکه پاکستان علی‌رغم وجود مرز مشترک با هندوستان، اما چندان تجارتی با این کشور ندارد که این مسئله ناشی از تنش‌های سیاسی بین دو کشور است.

ما در ادامه به مهم‌ترین شرکاء تجاری پاکستان در صادرات و واردات اشاره خواهیم کرد. این آمار براساس داده‌های سازمان تجارت جهانی و مربوط به سال 2018 است.

 

پاکستان بیشتر به کدام کشورها صادرات دارد؟

نگاهی به وضعیت آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که کشور مذکور بیشترین صادرات خود را در سال 2018 به کشور ایالات متحده آمریکا داشته است. در لیست 10 کشور اصلی که پاکستان کالاهای خود را به آنها صادر می‌کند، نامی از ایران وجود ندارد.

نقشه زیر به خوبی وضعیت مقاصد کالاهای صادراتی پاکستان به کشورهای مختلف را نشان می‌دهد.

صادرات به پاکستان 16 | آفکو

براساس داده‌های سازمان تجارت جهانی در سال 2018 کشور پاکستان به میزان 16 درصد از کالاهای صادراتی خود را به آمریکا صادر کرده است.

بعد از آمریکا به ترتیب کشورهای چین (7.69)، انگلیس (7.32)، آلمان (6)، افغانستان (6)، امارات متحده عربی (4)، اسپانیا (4)، بنگلادش (3) و ایتالیا (3) درصد بیشترین سهم را در مقاصد کالاهای صادراتی پاکستان دارند.

 

بیشترین میزان واردات پاکستان از کدام کشورها بوده است؟

ایران در حالی تنها یک درصد از واردات کشور پاکستان را به خود اختصاص داده که همسایه دیگر این کشور یعنی چین به تنهایی 24.18 درصد از کالاهای وارداتی پاکستان را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که پتانسیل و ظرفیت‌های بسیار خوبی برای فعالیت تجار ایرانی در پاکستان فراهم است. نمودار زیر براساس آخرین داده‌های سازمان‌ تجارت جهانی در سال 2018 است که مهم‌ترین شرکاء پاکستان در بحث واردات را نشان می‌دهد.

صادرات به پاکستان 17 | آفکو

آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) نشان می‌دهد که تنها یک درصد از کالاهای وارداتی پاکستان از ایران وارد می‌شود که این میزان می‌تواند بسیار بیشتر افزایش پیدا کند. علاوه بر چین، بیشترین میزان واردات پاکستان به ترتیب از کشورهای امارات (14.41)، عربستان سعودی (5.39)، آمریکا (4.90)، اندونزی (4.16) و ژاپن (3.78) درصد صورت می‌گیرد. چین، آمریکا و امارات را می‌توان جزء اصلی‌ترین شرکا تجاری این کشور در بحث صادرات و همچنین واردات دانست.

 

پاکستان بیشتر چه کالاهایی وارد می‌کند؟

آمارها حاکی از آن است که پاکستان در سال 2018 به میزان 60.3 میلیارد دلار کالا وارد کرده که نسبت به سال 2014 به میزان 26.9 درصد افزایش داشته است. این میزان آمار همچنین نسبت به سال قبل از آن یعنی 2017 نیز جهش 5 درصدی را تجربه کرده است. این آمارها نشان می‌دهد که نفت و سوخت‌های فسیلی اصلی‌ترین گروه کالایی در میان محصولات وارداتی پاکستان است.

نمودار زیر لیست 10 گروه کالای وارداتی پاکستان را به ترتیب در سال 2018 نشان می‌دهد.

صادرات به پاکستان 18 | آفکو

در این نمودار کالاهایی وجود دارند که بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی می‌توانند جای رقبا را در پاکستان بگیرند.

 

وضعیت تجارت ایران و پاکستان چگونه است؟

اشاره شد که علی‌رغم وجود پتانسیل‌های مناسب برای صادرات به پاکستان، اما گویا ایران و تجار ایرانی هنوز نتوانسته‌اند به خوبی از این بازار استفاده کنند. بررسی وضعیت کنونی حجم تجارت بین دو کشور و نوع کالاهای صادراتی از ایران به پاکستان، به ما کمک می‌کند تا بهتر بتوانیم بازار این کشور را تحلیل کنیم. در ادامه میزان صادرات کالا به از ایران به پاکستان و نوع این کالاها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

میزان صادرات ایران به پاکستان چقدر است؟

طی سال‌های 2009 و 2010 حجم صادرات کالاهای ایرانی به همسایه شرقی خود بسیار قابل توجه بود. اما این حجم از صادرات به یکباره در سال 2012 کاهش بسیار چشم‌گیری پپدا کرد. با این حال، طی سالیان اخیر این میزان دوباره در حال افزایش است. نمودار به خوبی وضعیت صادرات ایران به پاکستان را طی سالیان اخیر نشان می‌دهد.

صادرات به پاکستان 19 | آفکو

براساس آمارها ایران در سال 2018 بیش از 360 میلیون دلار کالا به پاکستان صادر کرده است که نسبت به سال قبل جهش داشته است. اگرچه در سال‌های 2011 و 2012 میزان صادرات به پاکستان تا حد بسیار قابل توجهی کاهش پیدا کرده، اما بعد از آن به مرور این میزان روند افزایشی داشته است. همین مساله می‌تواند یک نقطه امید برای تجار و بازرگانان کشور باشد که بتوانند بر روی صادرات به این کشور همسایه تمرکز بیشتری داشته باشند.

 

لیست کالاهای صادراتی به پاکستان از ایران

همواره بررسی لیست کالاهای صادراتی به هر کشور کمک می‌کند تا تحلیل درستی در خصوص صادرات به آن کشور داشته باشیم. ما در لیست زیر به ترتیب به لیست کالاهای صادراتی ایران به پاکستان در سال 2018 اشاره کردیم. این لیست می‌تواند برای سال‌های قبل از آن تا حدودی متفاوت باشد. اما بسیاری از گروه‌های کالایی آن یکسان است.

 

1: نفت و سایر سوخت‌های فسیلی

3: محصولات سرامیکی

5: آهن و فولاد

7: چرم و پوست حیوانات

9: شیشه و محصولات شیشه‌ای

2: انواع سبزیجات خوراکی و سیب‌زمینی

4: انواع میوه و هندوانه، پوست مرکبات

6: محصولات معدنی نمک، گچ، سیمان، آهک، خاک و انواع سنگ‌ها

8: فرش و سایر کفپوش‌ها

10: مواد شیمیایی آلی

باید توجه کرد که گروه‌های کالایی متنوع ‌تر و بیشتری از ایران به پاکستان صادر می‌شود و لیست فوق تنها 10 نمونه برتر از آنها است. بنابراین امکان دارد بسیاری محصولات دیگر نیز جزء کالاهای صادراتی ایران به همسایه شرقی خود باشد.

ایران در حالی تنها یک درصد از واردات کشور پاکستان را به خود اختصاص داده که همسایه دیگر این کشور یعنی چین به تنهایی 24.18 درصد از کالاهای وارداتی پاکستان را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که پتانسیل و ظرفیت‌های بسیار خوبی برای فعالیت تجار ایرانی در پاکستان فراهم است.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا