صادرات و واردات
موضوعات داغ

صادرات به کویت و تعرفه‌های گمرکی

صادرات و واردات

صادرات به کویت و تعرفه‌های گمرکی

 

صادرات به کویت به‌خاطر موقعیت جغرافیایی این کشور یکی از بازارهای با پتانسیل بالا برای صادرات کالا به حساب می‌آید. به دلیل اقلیم خشک این کشور معمولاً کشاورزی در آن صورت نمی‌گیرد و بنابراین کشور کویت مخصوصاً در حوزه‌ تأمین مواد غذایی موردنیاز شهروندان خود به واردات کالاهای گوناگون از دیگر کشورهای همسایه متکی است.

 

صادرات به کویت و تعرفه‌های گمرکی 6 | آفکو

تعرفه‌های گمرکی جهت صادرات به کویت

یکی از نهادهای اصلی اقتصاد کویت، گمرک است و بنابراین دولت کویت به مناسب بودن تعرفه‌های وارداتی بسیار توجه می‌کند. تعرفه، مالیات و عوارضی است که دولت‌های مختلف به دلایل حمایتی، مالی یا هردوی این‌ها از کالاهای وارداتی دریافت می‌کنند.

به‌طورکلی می‌توان گفت که کشور کویت نظام گمرکی و تعرفه‌ای نسبتاً آزادی دارد. کویت با دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس یک پیمان همکاری اقتصادی منعقد کرده و در ذیل آن توافق کردند که تعرفه‌ی یکسانی را برای واردات کالاهای مختلف در نظر بگیرند. در حال حاضر تعرفه‌ واردات اکثر کالاها از کشورهای دیگر به کویت بر اساس قانون گمرک متحدالشکل شورای همکاری خلیج‌فارس، حداکثر پنج درصد ارزش یا بهای کالا بوده و تعرفه‌ی واردات دخانیات صد درصد است. به منظور واردات کالا به مناطق آزاد تجاری، نیازمند پرداخت تعرفه‌های گمرکی نیست.

 

لزوم رعایت استانداردهای بازار

کشور کویت در امور گمرکی، تجاری و مسائل مربوط به استانداردهای کالاهای وارداتی پیرو خط مشی اتحادیه عرب است. اتحادیه عرب نیز در این زمینه از مقررات شورای همکاری خلیج‌فارس و سازمان تجارت جهانی تبعیت می‌کند. منظور از استانداردهای کالاهای وارداتی، ویژگی‌هایی است که این کالاها باید داشته باشند.

از جمله این استانداردها این است که مشخصات محصول، ترکیبات، اطلاعات شرکت تولیدکننده، تذکرات ضروری مربوط به مصرف و یا نگهداری، تاریخ تولید و تاریخ‌مصرف کالای صادراتی به زبان عربی روی بسته‌ی محصولات درج شوند. لازم به ذکر است که می‌توان علاوه بر زبان عربی، این مشخصات را به زبان دیگری نیز روی بسته‌بندی چاپ کرد ولی در هر حال درج آن‌ها به زبان عربی الزامی است. درج تاریخ‌های تولید و مصرف نیز به میلادی باید انجام شود.

هم‌چنین محدودیت‌های مدت‌زمان باقی‌مانده از دوره‌ مجاز مصرف کالا به‌منظور قرار گرفتن در شبکه‌ توزیع باید رعایت شوند. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که تاکنون معمولاً کالاهایی که با استانداردهای متعارف اروپا بسته‌بندی و عرضه‌شده‌اند، مشکلی برای ورود به کشور کویت نداشته‌اند.

صادرات به کویت و تعرفه‌های گمرکی 7 | آفکو

 

فهرستی از کالاهای محبوب به‌منظور صادرات به کویت

میوه، بستنی، پیاز، خشک بار، سقز، زعفران، سیر، هندوانه، کاه، فرش سنتی، کف‌پوش، حیوانات، حلواماهی، گچ و غیره از جمله کالاهایی هستند که دارای پتانسیل بسیاری به منظور صادرات به کویت می‌باشند.

از جمله بازارهای مستعد کویت برای واردات، بازار میوه‌ این کشور است چرا که کشور کویت برای تهیه نمودن مواد غذایی بسیار به واردات وابسته است.

 

منبع: وینداد

کویت با دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس یک پیمان همکاری اقتصادی منعقد کرده و در ذیل آن توافق کردند که تعرفه‌ی یکسانی را برای واردات کالاهای مختلف در نظر بگیرند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا