صادرات و واردات
موضوعات داغ

صادرات تن ماهی

صادرات و واردات

 صادرات تن ماهی

 

 

دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران می گوید: ۴۰ درصد از کنسرو تن ماهی تولید شده در داخل کشورهای حاشیه خلیج فارس، اوراسیا و آسیای میانه صادر می شود. از سوی دیگر آمار جهانی نشان می دهد که اتحادیه اروپا حجم واردات خود را در ۳ ماهه اول ۲۰۲۰ به میزان ۲۲.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ افزایش داده است.

صادرات تن ماهی 8 | آفکو

ماهی تن بخش بسیار مهمی از سناریوی جهانی ماهیگیری است که در سراسر جهان غالبا به صورت تازه، منجمد، کنسرو شده و به عنوان سوشی مصرف می شود.  تقریباً ۶۰٪ از کل ماهی تن از اقیانوس آرام غربی و مرکزی (WPCO) تأمین می شود و  از آنجا که کل صید ماهی تن از این منطقه در اختیار کشورهای جزیره اقیانوس آرام است، این کشورها از منابع ماهی تن خود به عنوان منبع توسعه اقتصاد خود استفاده می کنند. گفتنی است افزایش تقاضا برای کنسرو ماهی تن دلیل عمده ای است که در حال حاضر بازار جهانی ماهی تن را هدایت می کند.

کشورهای خاورمیانه؛ بزرگترین واردکنندگان ماهی تن در جهان

بر اساس اطلاعات جهانی منتشر شده  کشورهای خاورمیانه مانند عربستان سعودی، اسرائیل و مصر به عنوان بزرگترین واردکنندگان ماهی تن در جهان معرفی شده اند و  این امر به این واقعیت مربوط می شود که عوارض واردات کنسرو ماهی تن در خاورمیانه بسیار کمتر از دیگر مناطق دنیا است! دلیل دیگر محبوبیت و تقاضای بالای کنسرو تن ماهی، ماندگاری آن است. بسیاری از کشورها به سرعت در حال پیشرفت هستند و بومیان آنها به مواد غذایی آسان طبخ، بادوام و محبوب بین المللی روی می آورند. این ترجیحات مردم عاملی برای افزایش مصرف جهانی کنسرو ماهی تن است.

در حقیقت با افزایش آگاهی مصرف کنندگان، بسیاری از افراد به کنسرو تن ماهی روی آورده اند.

این در حالی است که بر اساس داده های جهانی، بزرگترین واردکنندگان ماهی تن منجمد و تازه شامل چین، آمریکای شمالی و اروپای غربی هستند. گرچه هزینه آنها به مراتب بیشتر از کنسرو تن ماهی است، اما مردم تمایل به پرداخت هزینه دارند و این امر ارزش اقتصادی بالاتر تجارت جهانی تن را تسهیل می کند.

صادرات تن ماهی 9 | آفکو

۳۰ تا ۳۵ درصد ماهی تن مورد نیاز ایران وارداتی است

سید محمد میر رضوی، دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران در خصوص حجم تولید کنسرو ماهی در کشور گفت: سالانه ۶۰۰ میلیون قوطی تن ماهی در کشور تولید می شود.

صادرات تن ماهی 10 | آفکو

میر رضوی افزود: کنسرو ماهی تولیدی غالبا از ماهی های خانواده تن مانند «اسکیپ جک، هوور مسقطی، ماهی یلوفین و غیره» است که این ماهی ها در داخل هم تولید می شود و حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد ماهی مورد نیاز وارداتی است.

وی تصریح کرد: عمده واردات ما از غنا و سواحل اسپانیا است و تا حدودی هم از تایلند واردات داریم.

صادرات کنسرو تن ماهی ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اوراسیا و آسیای میانه

چند درصد از کنسرو ماهی تولیدی در کشور صادر می شود؟ حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از ۶۰۰ میلیون قوطی تن ماهی تولیدی صادر می شود و مابقی مصرف داخلی است.  تن وارداتی نداریم چون قیمت وارداتی ها بسیار بالا خواهد بود، عمده صادرات ما به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اوراسیا و آسیای میانه است.

در بحث صادرات کنسرو تن ماهی، در تایلند تقریبا بهترین تن و بیشترین تن را در کارخانه جات مجهز تولید و به دیگر کشورها صادر می کنند.

جایگاه ایران در بازار جهانی کنسرو تن ماهی کجاست؟  اگرچه به طور دقیق نمی توان گفت در کدام رده دنیا قرار داریم اما رقابت در بازار جهانی تن ماهی فقط بحث قیمت مطرح است و اگر بتوانیم رقابت کنیم، تولیدات مان قابل توجه است.

رشد ۲.۳ درصدی بازار جهانی کنسرو تن ماهی تا سال ۲۰۲۴

کارشناسان جهانی پیش بینی کرده اند که طی ۴ سال آینده بازار کنسرو ماهی تن در سراسر جهان سالانه ۲.۳ درصد رشد کند. در حقیقت بر اساس یک مطالعه جدید تحقیقاتی، در سال ۲۰۲۴ ارزش بازار کنسرو تن ماهی به ۴۶۷۲.۴ میلیون دلار برسد این در حالی است که این میزان در سال ۲۰۱۹ به ارزش ۴۱۷۸.۷ میلیون دلار بوده است.

نزول بازار کنسرو تن ماهی خاورمیانه در ۲۰۲۰

بر اساس گزارشات جهانی، بازار  کنسرو تن ماهی خاورمیانه در ژانویه تا مه ۲۰۲۰  روندی نزولی داشته است. به عبارت دیگر واردات کنسرو تن ماهی در مدت نامبرده از نظر حجم ۱۰ درصد و از نظر ارزش ۲۵ درصد افت داشته است. گفتنی است کشور مصر به عنوان وارد کننده اصلی کنسرو تن ماهی، یکی از معدود کشورهای خاورمیانه است که در سال ۲۰۲۰ واردات این کالا را از نظر حجم ۲۵ درصد افزایش داده است.

امارات واردات کنسرو تن ماهی را افزایش داده است

بر اساس گزارشات منتشر شده جهانی، تایلند و اندونزی تأمین کنندگان اصلی عربستان سعودی هستند. اگرچه در سال  ۲۰۲۰، واردات کنسرو تن ماهی از این دو کشور از نظر ارزش کاهش یافته است.

از سوی دیگر در امارات متحده عربی که معاملات متقابلی با ایران و کشورهایی آفریقایی صورت می گیرد، در سال ۲۰۲۰ واردات کنسرو تن ماهی در امارات متحده رشد داشته است که عمدتا به دلیل محبوبیت کنسرو تن ماهی در بین خانواده های اماراتی بوده است.

در همین حال، کشور لیبی در این مدت  با شدیدترین کاهش در واردات روبرو شد که این کاهش متاثر از نرخ ارز و همچنین چالش COVID۱۹ بوده است.

 

بر اساس گزارشات منتشر شده جهانی، تایلند و اندونزی تأمین کنندگان اصلی عربستان سعودی هستند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا