محصولات در حمل و نقل
موضوعات داغ

صادرات حبوبات ایرانی 

محصولات صادراتی و وارداتی

صادرات حبوبات ایرانی

 

انواع مختلف حبوبات تولید شده در ایران جهت خرید و فروش و صادرات مورد توجه تجار می باشد. حبوبات مختلفی در ایران تولید می شود که علاوه بر مصرف داخلی به دلیل کیفیت خوبی که دارند مورد توجه صادر کنندگان نیز قرار گرفته است. نخود و لوبیا و عدس و ماش از جمله حبوبات صادراتی به کشور های همسایه هستند.  در بین محصولات مختلفی که صادر می ‌شوند گروه حبوبات به دلیل بالا بودن میزان پروتئین و ویتامین ها و مواد معدنی در آن ها در بین سبد غذایی خانوار ارزش غذایی بالایی دارند بنابراین واردات این محصولات برای کشور های همسایه اهمیت خاصی دارد.

با توجه به کیفیت بالا ی نخود و لوبیا صادراتی تولید کرمانشاه و خمین همواره محصولات تولید شده در این مناطق  مورد توجه تجار بوده است.  فراهم شدن شرایط صادرات حبوبات به کشور های همسایه از جمله عراق قطر و …  همزمان با بالا رفتن میزان تولید این گروه از مواد غذایی بوده است  از این رو  تمایل تجار برای صادر کردن این محصولات به این کشور ها رو به افزایش است.

صادرات حبوبات ایرانی  6 | آفکو
اعضای خانواده حبوبات:

عدس:

این محصول یکی از اعضای پر طرفدار خانواده حبوبات می باشد که منبع غنی پروتئین گیاهی محسوب می شود که خود نیز انواع مختلفی دارد و همواره در بازار ایران علاوه بر نمونه های داخلی،همواره انواع مختلفی از عدس خارجی با کیفیت های متفاوت خرید و فروش می شود.

لپه:

این محصول یکی از پر استفاده ترین اعضای خانواده حبوبات می باشد که منبع غنی فیبر می باشد و همواره در بسیاری از شرکت های لپه سازی، از جمله شرکت های لپه سازی آذرشهر تبریز تولید بالایی دارد.

نخود:

این محصول یکی از پر خاصیت ترین اعضای خانواده حبوبات به شمار می رود که منبع غنی بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری بدن است که در هر ۱۰۰ گرم خان نخود حدود ۳۶۰ کیلوکالری انرژی وجود دارد.

صادرات حبوبات ایرانی  7 | آفکو

لوبیا:

این محصول یکی با انواع مختلفی از جمله : لوبیا چیتی، سفید، قرمز، سیاه، چشم بلبلی، سبز و غیره از محبوب ترین اعضای خانواده حبوبات می باشد.

ماش:

این محصول از جمله حبوباتی می باشد که در زندگی روزمره ما جایگاه کمی در رژیم غذایی روزانه ما دارد که به دلیل داشتن پتاسیم بسیار بالا، برای بیماران مبتلا به فشار خون مناسب می باشد.

 

مزایای صادرات حبوبات به روسیه

صادرات حبوبات  جزء مشاغل پرسود است. این موضوع به چند دلیل قابل بررسی می‌باشد، حبوبات ایران در دنیا حرف اول را میزند. کیفیت این محصولات ،نوع طبخ سریع ،بسته بندی شیک و استاندارد، سبب شده است که بسیاری از کشورهای دنیا خریدار ثابتی محسوب شوند.

به این ترتیب وقتی صحبت از صادرات حبوبات به روسیه می شود. قطعاً باید سود زیادی به میان باشد. از سمت دیگر حبوبات دارای درجه بندی های متنوعی است. این موضوع دست خریدار را باز می گذارد تا بتواند نوع درجه یک را خریداری کرده و یا به سراغ نوع متوسط و قیمت ارزان تر برود. و شرایط صادرات حبوبات به روسیه همیشه به شکلی است که هر دو سمت معامله سود می‌کند و از طرف دیگر حبوبات جزو دسته محصولاتی محسوب می‌شود، که دارای دوام بالایی میباشد، یعنی افراد می‌توانند در هر زمینه فعالیت‌های بسیاری کند. نگران فاسد شدن ، محصول و از بین رفتن هزینه‌های آن نباشند ،و این موضوع اهمیت صادرات به روسیه را بیشتر می کند.

در نظر داشته باشید که با صادرات حبوبات به روسیه می توان کسب و کار عالی راه بیندازید .

روشهای صادرات حبوبات به روسیه

برای صادر کردن حبوبات به روسیه چندین روش وجود دارد افرادی هستند که علاقه مند به خرید حضوری هستند، به این ترتیب در ابتدا باید با مراجعه حضوری محصول مورد نظر خود را ببینند و پس از بررسی کیفیت آن، به صورت مستقیم آن را خریداری کنند .به عنوان مثال اگر فردی در روسیه به خواهد حبوبات را در حجم عمده خریداری کند ،و حضور فیزیکی داشته باشد، حضور وی در هنگام خرید کمی دشوار و تا حدی غیرمنطقی به نظر می‌رسد ،به این ترتیب بهتر است از طریق واسطه خرید را انجام دهد ، تا هم صادرات حبوبات به روسیه آسانتر باشد و هم، خرید بدون هیچ هزینه اضافی محصول انجام بگیرد .

 

صادرات حبوبات به روسیه با قیمت ارزان

قیمت حبوبات بسیار نامشخص است و این مسئله همیشگی است و نمی توان منکر آن شد ، همانطور که بارها دیده شده ،خریدار از وجود چنین موضوعی دچار نگرانی می‌شود و بعضی وقتها خرید به حالت رکود در میاید .

 

صادرات حبوبات به روسیه به صورت عمده

برنامه ریزی که برای صادرات حبوبات به روسیه چیده شده است به این صورت باید عمل کرد که این محصول به صورت فله و عمده عرضه شود، به این ترتیب خریدار را درگیر هزینه بسته بندی نخواهیم کرد و می تواند به سادگی با قیمتی ارزان و مناسب این محصول را تهیه کند، در خریدها عمده هزینه اعلام شده و سرشکن می‌شود و این موضوع می تواند گردش مالی بهتری را بین خریدار و فروشنده ایجاد کند.

نقش ارز در گران شدن حبوبات

یکی از عوامل در گران شدن حبوبات نقش ارزاست، که نقش مهمی در افزایش قیمت حبوبات دارند از جمله می‌توان به افزایش نرخ ارز در کشور، توقف در واردات برخی حبوبات و صادر شدن برخی از انواع آن اشاره کرد .

صادرات حبوبات به خارج از کشور: و میزان تقاضای بالای کشورهای دیگر برای دریافت حبوبات ایران، یکی از علل کمبود در بازار داخلی میباشد، در کنار تولیدات داخلی حبوبات به بازار ارزه شده قیمت‌ها در بازار متعادل خواهد شد سرانه مصرف انواع حبوبات در ایران ۸ تا ۱۰ کیلوگرم بوده ، که این نسبت در کشورهای دیگر ۱۰ تا ۱۸ کیلوگرم گزارش شده است از طرف دیگر سالانه نزدیک ۷۰۰ هزار تن انواع حبوبات در سطح ۷۹۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تولید می‌شود و نزدیک به ۲۰۰ هزار تن از این محصولات به کشور ما وارد می‌شود.

که عمدتاً از روسیه ،آمریکا ،کانادا ، است ایران همچنین سالانه ۱۰۰ هزار تن، صادرات حبوبات دارد که عواملی چون افزایش نرخ ارز موجب تقویت آن شده و کمبود عرضه در بازار داخلی را به دنبال داشته است.

 

چرا صادرات حبوبات ممنوع شد

صادرات کالاهای داخل حق هر تولید کننده‌ای است، اما در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت صادرات برخی اقلام ممنوع می باشد. تا به این رویه بازار داخلی مدیریت شود، کمبود برخی اقلام در بازار داخل منجر به ممنوعیت صادرات حبوبات شده .معتقدند که ممنوعیت صادرات برخی مشکلات را به دنبال دارد .این در حالی است که ما معتقدیم که قطع صادرات کالاهای اساسی تامین اقلام مورد نیاز و در نتیجه رفاه مردم را به همراه دارد باید با اعمال برخی محدودیت‌های کوتاه مدت نیاز و وضعیت داخل را کنترل کرد تا مردم در مضیقه قرار نگیرند .

منبع: بازرگانی آوات

یکی از عوامل در گران شدن حبوبات نقش ارزاست، که نقش مهمی در افزایش قیمت حبوبات دارند از جمله می‌توان به افزایش نرخ ارز در کشور، توقف در واردات برخی حبوبات و صادر شدن برخی از انواع آن اشاره کرد .

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا