اخبار
موضوعات داغ

صادرات سیمان قشم، به شرط تامین نیاز داخلی

اخبار داخلی و خارجی

صادرات سیمان قشم، به شرط تامین نیاز داخلی

 

صادرات سیمان تولیدی در قشم به جای تامین مصرف داخلی، و قطع زنجیره تامین سیمان از سرزمین اصلی تبدیل به دغدغه‌ای برای جزیره‌نشینان شده و مشکلاتی برای صنایع ساختمان، شرکت‌های تولید بتن و فروشندگان مصالح ساختمانی ایجاد کرده بود که با ورود دادستان به این امر پیش‌بینی می‌شود، مشکل برطرف شود.

سیمان پایه اصلی ساخت‌وساز ساختمانی است و کمبود آن، رونق این صنعت را از بین می‌برد. از سال ۱۳۸۵با توسعه قشم در بخش عمران، مصرف سیمان نیز افزایش یافت و حضور شرکت سیمان قشم باید دغدغه فعالان این حوزه را کاهش دهد. ۹ آذر امسال بود که سازمان منطقه آزاد قشم از صادرات ۱۱۵‌هزار تن سیمان و ۴۵‌هزار تن کلینکر تولید شده در این جزیره به خارج از کشور خبر‌داد.

صادرات سیمان قشم، به شرط تامین نیاز داخلی 6 | آفکو

اکنون اما کمبود سیمان در قشم و افزایش نرخ آن به معضلی تبدیل شده که در فضای مجازی، بسیاری از این موضوع گله‌مند هستند.

یکی از افراد در این مورد گفت: طرح‌های ساختمانی کوچک در قشم به دلیل تامین نشدن سیمان کافی، با کندی اجرا می‌شوند.

وی افزود: با وجود کارخانه سیمان در جزیره قشم و کارخانه سیمان هرمزگان در بندر خمیر این سوال پیش می‌آید که چرا در قشم مشکل کمبود سیمان رخ داده است.

سیمان در قشم کم است

یک فروشنده مصالح ساختمانی به ایرنا گفت: بعد از ۳ روز توانستم ۲۰۰ کیسه سیمان تهیه کنم که تا قبل از ساعت ۱۰ صبح به فروش می‌رسد.

وی علت کمبود سیمان را صادرات آن عنوان کرد و افزود: کارخانه سیمان قشم به بهانه صادرات سیمان، میزان فروش خود به شهرستان قشم را کم کرده است. این فروشنده مصالح ساختمانی ادامه داد: یکی از دیگر علت‌ها، صف‌های طولانی بارگیری سیمان است که باعث افزایش نرخ کرایه خرید سیمان نیز شده است. وی تصریح کرد: سیمان هر کیسه ۲۵۰ هزار ریال به دلیل کمبود و افزایش کرایه حمل به ۳۰۰ هزار ریال رسیده است و وقتی سیمان نباشد، مصالح دیگر نیز به فروش نمی‌رود.

سهمیه استانی شهرستان قشم قطع شد

صادق یوازی، مصالح فروشی هُلُر نیز گفت: با جلسه‌ای که با مسئولان کارخانه سیمان داشتیم، اعلام کردند تا یکشنبه امکان فروش سیمان به قشم نیست.

صادرات سیمان قشم، به شرط تامین نیاز داخلی 7 | آفکو

وی افزود: روزانه تا ۵۰۰ کیسه سیمان به فروش می‌رفت که چند روز است که نتوانستیم سیمان مشتریان را تامین کنیم.

وی درباره علت کمبود سیمان افزود: مقداری سیمان از مرکز استان به قشم ارسال می‌شد که بنا به دلایل نامعلومی سهمیه قشم قطع شد.

یوازی تصریح کرد: به دلیل کمبود سیمان با افزایش نرخ این ماده ساختمانی هم مواجه شدیم.

ما فقط نظارت می‌کنیم

امین اله رونما، رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان قشم در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص وضعیت سیمان قشم گفت: وظیفه ما نظارت است و این مشکل را باید از فرمانداری و سازمان منطقه آزاد پیگیری کنید.

وی افزود: تامین سیمان استان بر‌عهده اداره صنعت، معدن و تجارت استان و در قشم بر‌عهده سازمان منطقه آزاد است.هماهنگی‌ها برای رفع مشکل انجام می‌شود.

هرمز امیری، مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم به ایرنا گفت: با جلساتی که برگزار می‌شود، میزان مصرف داخلی سیمان در قشم بررسی و به همراه اطلاعات عاملان فروش به شرکت سیمان قشم اعلام می‎شود تا این مشکل رفع شود.

وی افزود: برنامه‌ریزی برای تامین مصرف داخلی سال آینده انجام می‌شود تا قشم بار دیگر با این مشکل مواجه نشود.

امیری تصریح کرد: یکی از وظایف مهم شرکت‌های تولیدی فعال در قشم، تامین مصرف مورد نیاز مردم این جزیره است و شرکت سیمان هم در این زمینه باید به وظایف خود عمل کند.

مصرف داخلی سیمان تامین می‌شود

ابراهیم عبدی، مدیر تولید شرکت سیمان قشم گفت: تامین میزان سیمان مصرفی شهرستان قشم را تعهد قانونی خود دانسته و آن را تامین می‌کنیم.

وی افزود: این شرکت آمادگی تامین هشت هزار تن سیمان برای مصرف داخلی را در هفته با برنامه‌ریزی منسجم از سوی عاملان فروش در قشم دارد.

عبدی ادامه داد: در کشور فروش سیمان با بارگیری روی تریلر انجام می‌شود اما این شرکت برای حمایت از اشتغال در قشم، سیمان را با خودروهایی کوچک‌تری نیز عرضه می‌کند.

مدیر تولید این شرکت با اعلام اینکه مصرف داخلی سیمان سهم اندکی از هزینه‌های شرکت را تامین می‌کند تصریح کرد: شناور بودن مصرف داخلی و نبود تعهد و برنامه برای خرید این محصول این شرکت را با مشکل مواجه می‌کند.

وی اظهار کرد: میزان تولید روزانه این شرکت یک‌هزار و ۲۰۰ تن است و برای استمرار فعالیت این مجموعه حداقل باید روزانه یک‌هزار تن سیمان به فروش برسد.

عبدی افزود: باید میزان تولید این کارخانه به ۳‌هزار و ۳۰۰ تن در روز برسد تا توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی با تاکید بر زمان تحویل و تاثیر آن در صادرات کالا تصریح کرد: تاخیر در تحویل محصولات به مشتریان بر اساس قرارداد با ضرر و زیان زیادی همراه است و با توجه به هزینه‌های بالای شرکت راهی جز انجام تعهدات نداریم.

مشکل تامین سیمان فقط در قشم نیست

فاروق رحیمی، معاون اقتصادی فرماندار شهرستان قشم گفت: مشکل تامین سیمان فقط در قشم نیست و البته در جلسه‌ای با حضور فرماندار هماهنگی لازم برای تامین این ماده ساختمانی برگزار شد.

وی گفت: به دلیل وجود کارخانه سیمان در این قشم، سهمیه سیمان این شهرستان در ماه گذشته با مصوبه تنظیم بازار استان هرمزگان قطع شد. رحیمی ادامه داد: از طرفی به دلیل قراردادهای از پیش بسته شده با مشتریان خارجی، کارخانه سیمان قشم موظف به صادرات سیمان است و نتوانسته سیمان مورد نیاز در شهرستان را تامین کند. معاون فرماندار قشم تصریح کرد: مقرر شد میزان مصرف شرکت‌ها و صنف مصالح‌فروشی‌ها مشخص و هماهنگی برای تامین سیمان قشم از سوی کارخانه سیمان انجام شود.

صادرات سیمان قشم ممنوع شد

رضا صفایی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم گفت: صادرات سیمان تولیدی در جزیره قشم به خارج از کشور قبل از تامین مصرف داخلی ممنوع شد و از اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان و سازمان منطقه آزاد خواسته شد از صدور مجوز صادرات سیمان تولیدی قشم به خارج از کشور، خودداری کنند.

وی افزود: مدیران شرکت سیمان نیز موظف شدند ظرف ۷۲ ساعت دلایل کمبود و توزیع نامناسب سیمان را به دستگاه قضا اعلام کنند.

وی تاکید کرد: توزیع نامناسب سیمان در قشم برای مصرف در حوزه عمرانی و ساخت‌وساز جزیره باعث ممنوعیت صادرات سیمان از قشم شد و این تصمیم براساس دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه قوه قضاییه صادر شد.

صفایی اظهار‌ امیدواری کرد: مدیران شرکت سیمان قشم با برنامه‌ریزی دقیق، در کنار تامین سیمان مصرف داخلی می‌توانند همانند گذشته به صادرات این محصول نیز بپردازند.

با توجه به اینکه در جزیره قشم طرح‌های ساخت‌وساز در عرصه‌های مختلفی از قبیل صنعت، تجارت و مسکونی در حال اجرا است و سیمان یکی از مصالح کلیدی برای اجرای مذکور به شمار می‌رود باید تمهیداتی صورت گیرد که مصرف مورد نیاز جزیره تامین شود. با توجه به اینکه سهمیه استانی شهرستان قطع شده و شرکت سیمان قشم نیز نیاز به افزایش تولید برای توجه اقتصادی فعالیت خود دارد، می‌توان از این مشکل به عنوان فرصتی برای شرکت سیمان قشم نیز استفاده کرد.

منبع: قطره

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا