محصولات در حمل و نقل

صادرات و واردات لوازم آرایشی بهداشتی

صادرات واردات محصولات

صادرات و واردات لوازم آرایشی بهداشتی

 

کشورهای مهم صادر کننده لوازم ارایشی به ایران : امارات – ترکیه – فرانسه – هلند – ایتالیا – چین – کره

بازار لوازم ارایشی و بهداشتی در کشور در سال بیش از 1 میلیارد دلار تخمین زده می شود که سهم واردات کالا در تامین نیاز بازار بیش از 60 درصد می باشد . در حال حاضر کالاهای موجود در این بخش از دو طریق تامین می شود

– ورود کالا بصورت غیر مجاز و قاچاق به کشور که معمولا این کالاها غیر استاندارد و دارای تاییدیه بهداشتی نیستند
– ورود کالا از مبادی رسمی و گمرک تحت نظر وزارت بهداشت و موسسه استاندارد

صادرات و واردات لوازم آرایشی بهداشتی 6 | آفکو

انواع لوازم بهداشتی و آرایشی در ایران :

1- گروه اول : لوازم بهداشتی و ارایشی که توسط شرکتهای اصلی اروپایی و امریکایی تولید و دارای برند معتبر هستند
2- گروه دوم : لوازم بهداشتی و ارایشی که توسط شرکتهای چین و ترکیه تولید و در ان کشورها برند بوده و تحت نظر وزارت بهداشت عرضه می شوند
3- گروه سوم : لوازم بهداشتی فاقد برند و با کیفیت پایین

پاسخ به یک پرسش:

– بازار فروش لوازم ارایشی در ایران چگونه است ؟

مشتریان اصلی خریدار لوازم ارایشی در ایران بر دو دسته تقسیم می شوند اول مشتریانی که اقلام برند دار را صرف نظر از قیمت آن خریداری می نمایند. دوم مشتریانی که به قیمت کالا توجه می نمایند و کمتر برند برای انها مورد توجه است لذا وارد کنندگان سعی نمایند نیاز هر دو گروه را تامین نمایند . البته بر اساس بررسی های بازار صورت گرفته تمایل مردم برای خرید لوازم ارایشی و بهداشتی برند دار افزایش یافته است .

لوازم ارایشی و بهداشتی موجود در ایران

– انواع کرمها
-لوازم ارایشی – عطر و ادکلن
– انواع رنگ مو ها
– انواع صابون ها و شامپو ها
– انواع خمیر دندان و…

صادرات و واردات لوازم آرایشی بهداشتی 7 | آفکو
هزینه واردات لوازم آرایشی شامل چه هزینه های است؟
هزینه های مربوط به خرید خارجی

هزینه های مربوط به خرید خارجی همچون یافتن فروشنده مناسب از هزینه واردات لوازم آرایشی است، که معمولاً در هنگام خرید خارجی، وارد کننده با آن مواجه می شود.

هزینه های مربوط به خرید محصول

از جمله هزینه واردات لوازم آرایشی هزینه ای است که صرف خرید خودِ محصول می شود. این هزینه معمولاً بیشترین مقدار از هزینه ها را به خود اختصاص می دهد.

هزینه بازرسی کیفی محصول

بازرسی کیفی محصول به منظور اطمینان حاصل کردن از کیفیت محصول توسط فروشنده انجام می گیرد و هزینه آن نیز اغلب بر عهده او می باشد. با این کار واردکننده قبل از خروج محصول از مبداء اطمینان حاصل نماید که محصول از کیفیت مناسبی برخوردار است.

هزینه حمل و نقل محصولات

از دیگر هزینه واردات لوازم آرایشی هزینه حمل و نقل آنها می باشد، که معمولاً مقدار آن بر اساس حجم سفارش، شیوه حمل، محل مبداء و مقصد حمل و نوع تحویل تعیین می شود. در این بخش معمولاً نکات زیر مورد توجه قرار میگیرد:

• انتقال محموله به چه طریقی است، هوایی یا دریایی؟

• آیا هزینه حمل، برداشت بار از کارخانه تا محل تحویل را نیز شامل میشود؟

• آیا در این بخش از هزینه ها، هزینه های انبارداری و هزینه های ورود به مقصد نیز لحاظ شده است یا خیر؟

• آیا برای تحویل به موقع کالا ضمانتی وجود دارد یا خیر؟

• آیا واردکننده بیمه باربری دارد یا خیر؟ اگر واردکننده بیمه باربری بگیرد، هر چند که باید مقداری پول هزینه کند ولی با این کار در صورت صدمه دیدن و یا دزدیده شدن محموله خود متوجه ضرر و زیان نمیشود. چرا که شرکت بیمه ضرر و زیان ناشی از دزدیده شدن و یا آسیب دیدن محموله را به واردکننده پرداخت خواهد کرد.

هزینه های مرتبط با بازرسی کالا

هزینه بازرسی کالا نیز بخشی از هزینه واردات لوازم آرایشی را شامل می شود که متناسب با حجم و مقدار کالا تغییر می کند.

هزینه های انبارداری

وارد کنندگان لوازم آرایشی در صورتی که هزینه های انبارداری روی هزینه های حمل و نقل حساب نشده باشد، باید هزینه های انبارداری را تا زمانی که کالا از بندر ترخیص نشده باشد، پرداخت نمایند. هزینه های انبارداری نیز متناسب با حجم و مقدار محموله تغییر خواهد کرد. در این بخش، هزینه دیگری نیز به نام دموراژ وجود دارد که زمانی پرداخت می شود که کالا قبل از یک تاریخ تعیین شده توسط گمرک ترخیص نشود.

هزینه های گمرکی

از جمله هزینه واردات لوازم آرایشی هزینه های گمرکی است که مربوط به تعرفه کالا می باشد.

نحوه تعیین هزینه های گمرکی به این شکل است که وارد کنندگان لوازم آرایشی جهت ترخیص کالا در گمرک اظهارنامه ای را تکمیل می نمایند. در این اظهارنامه شماره تعرفه لوازم آرایشی (HS) در BOX33 و BOX34 اظهارنامه مأخذ، حقوق ورودی کالا نوشته می شود. وارد کنندگان باید نهایت دقت خود را در ذکر تعرفه کالا به کار برند، چرا که اگر تعرفه کالا اشتباه ذکر شود، واردکننده جریمه خواهد شد.

هزینه های گمرکی واردات لوازم آرایشی
هزینه هایی پرداختی خارج از گمرک

هزینه های پرداختی قبل از گمرک شامل هزینه های مرتبط با صدور ترخیصیه به کشتیرانی، هزینه های مرتبط با حق توقف کالا در انبار تا زمان صدور ترخیصیه، در صورتی که بار در کانتینر باشد هزینه های مرتبط با سپرده گذاری وثیقه کانتینر.

از دیگر هزینه  واردات لوازم آرایشی می توان به هزینه قبض انبار الکترونیکی، هزینه لاک و مهر، هزینه پرینت اظهارنامه، هزینه آزمایشگاه، هزینه های ثبت سفارش کالا، هزینه های مرتبط با دستمزد ترخیص کالا و … اشاره کرد.

لازم به ذکر است حقوق ورودی که وارد کننده مسئول پرداخت آن است، جدا از هزینه های گمرکی و به صورت ۵ درصد ارزش گمرکی که به اضافه سود بازرگانی می باشد محاسبه می شود.

افزایش هزینه واردات لوازم آرایشی

طبق بودجه پیشنهادی دولت در سال ۹۸ عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی به میزان ده درصد افزایش خواهد یافت. این امر به نوبه خود موجب میشود هزینه واردات لوازم آرایشی که از راه قانونی وارد ایران خواهند شد، به میزان چشمگیری افزایش یابد.

با توجه به این که کشور ایران یکی از بزرگترین وارد کنندگان لوازم آرایشی در جهان است، این افزایش هزینه ورود قاچاقی لوازم آرایشی به کشور را احتمالاً افزایش خواهد داد.

فصل ۳۳ کتاب مقررات صادرات و واردات مربوط به طبقه بندی لوازم آرایشی از گروه کالایی ۱۰ است، که حقوق ورودی آن ۲۶ درصد ارزش آن و سود بازرگانی آن دو برابر بوده است. بنابراین تا قبل از مصوبه افزایش عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی، حقوق ورودی لوازم آرایشی ۴۸ درصد ارزش و ۹ درصد مالیات ارزش افزوده که به آن اضافه میشده است. اما با افزایش ۱۰ درصدی سود بازرگانی و عوارض گمرکی لوازم آرایشی، واردات این کالاها شامل ۵۸ درصد حقوق گمرکی خواهد شد که در نتیجه آن هزینه واردات لوازم آرایشی را افزایش خواهد داد. به طور خلاصه میتوان گفت هزینه واردات لوازم آرایشی می تواند شامل هزینه هایی همچون هزینه های خرید خارجی، خرید خود محصول، هزینه های انبارداری، هزینه های مرتبط با آزمایشگاه، هزینه کارشناسی و … باشد که توسط وارد کننده و یا نماینده آن در هنگام ترخیص کالا پرداخت می شود.

 

نحوه تعیین هزینه های گمرکی به این شکل است که وارد کنندگان لوازم آرایشی جهت ترخیص کالا در گمرک اظهارنامه ای را تکمیل می نمایند. در این اظهارنامه شماره تعرفه لوازم آرایشی (HS) در BOX33 و BOX34 اظهارنامه مأخذ، حقوق ورودی کالا نوشته می شود. وارد کنندگان باید نهایت دقت خود را در ذکر تعرفه کالا به کار برند، چرا که اگر تعرفه کالا اشتباه ذکر شود، واردکننده جریمه خواهد شد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا