محصولات در حمل و نقل

صادرات پتروشیمی

محصولات صادراتی

صادرات پتروشیمی

 

صادرات پتروشیمی :با توجه به جایگاه صنعت پتروشیمی به عنوان یکی از اولویت‌های نانوشتة کشور، وضعیت بازاریابی محصولات پتروشیمی با هدف صادرات، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

۱) شبکه جهانی بازارهای پتروشیمی

ارتباط بین بازارهای پتروشیمی، جهان را به یک شبکه متصل و پیوندخورده تبدیل ساخته بطوری که هر منطقه نیازهای مناطق دیگر را پاسخ گفته و نیازمندی‌های خود را از طریق محصولات منطقه‌ای دیگر برطرف می‌سازد. به‌عنوان نمونه، خاورمیانه در میان بازارهای آسیای شرقی و اروپا واقع شده و نقش تامین مواد پایه را برای آنها بازی می‌نماید؛ اروپا مواد پلیمری پیشرفته تولید می‌کند، آمریکای شمالی خدمات و دانش فنی صادر کرده و چین صادر کنندة مواد مصرفی نظیر فیلم، کیف و غیره می‌باشد که وارد بازارهای آمریکای شمالی و اروپا می‌گردند.
بدین ترتیب صنعت پتروشیمی را می‌توان یک صنعت کاملاً جهانی نام نهاد که با ادامه فرایند جهانی‌شدن، جایگاه مناطق مختلف در آن بیش از پیش مستحکم می‌گردد.
بنابراین مطالعات بازارهای پتروشیمی نقش بسیار مهمی در شناخت جایگاه مناطق مختلف و تبیین جایگاه شایسته برای کشور خواهد داشت.

صادرات پتروشیمی 6 | آفکو
۲) تحول در بازارها

تحول در بازارها مساله‌ای قابل توجه در بازاریابی محصولات پتروشیمی است که در سال‌های اخیر شدت بیشتری یافته است. از جمله این تحولات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.
– کاهش رشد بازارهای ژاپن، آمریکا و اروپا بدلیل مسائل زیست‌محیطی و بازیافت
– گسترش روزافزون بازار چین، مالزی، ایران و عربستان سعودی به دلیل رشد جمعیت و پتانسیل رشد تولید ناخالص داخلی
– اشباع بازار مصرفی در برخی کشورها نظیر سنگاپور
– ظهور بازارهای بکر و دست‌نخورده‌ای چون هند با نیازهای رو به‌رشد به دلیل توسعه صنایعی چون ساختمان‌سازی و الکترونیک
– روی‌آوردن گستردة کشورهای صاحب منابع هیدروکربوری به تولید مواد پایه

۳) نظرات مدیر بازرگانی BP

نیک نورتن، مدیر بازرگانی شرکت بریتیش پترولیوم گفت:

این مسأله را که چگونه می‌توان در رقابت سنگین بازار پتروشیمی موفق ظاهر شده .

رزش افزوده مناسب را بدست آورد، در موارد زیر، خلاصه نموده است:
– امتیاز خوراک
– توانایی تولید در مقیاس‌های بزرگ
– برخورداری از تکنولوژی پیشتاز
– شبکه‌های توزیع مناسب
– بازاریابی صحیح و حفظ مشتری
بنا به گفتة وی برای تسلط بر بازار، می‌بایست در تمام موارد فوق صاحب قدرت بود. تنها در اختیار داشتن یک یا چند مورد کافی نبوده و در طول زمان، بازار را از دست تولیدکننده خارج خواهد ساخت. لذا بررسی هر یک از این موارد و شناسایی نقاط ضعف و قوت در آن از ملزومات تسلط بر بازار می­باشد.

۴) چه اطلاعاتی برای بازاریابی صحیح نیاز است

یک شرکت پیش از واردشدن به عرصه صادرات پتروشیمی ، باید نکات زیادی را مدنظر قرار داده و مطالعات جامعی را در زمینه بازارهای بین‌المللی انجام دهد. این مطالعات و کسب اطلاعات بایستی در زمینه‌های زیر انجام شود:
۱) تعرفه گمرکی کشور طرف فروش
۲) محدودیت سهمیه (سهمیه‌ای که کشور طرف فروش برای برخی همپیمانان سیاسی و اقتصادی خود به‌صورت ثابت اختیار می‌نماید)
۳) محدودیت‌های غیرتعرفه‌ای، از جمله نداشتن استانداردهای مدنظر مشتری
۴) چگونگی روابط بازرگانی با کشور طرف فروش
۵) میزان توسعه‌یافته بودن زیرساخت‌های اقتصادی و امنیتی (جهت فعالیت و تحویل محصولات)
۶) ریسک‌های سیاسی و خطر تغییر سیاست‌های دولتهایی که مشتری محصولات هستند
۷) مدنظر قراردادن وضعیت اقتصادی کشورهای طرف فروش، (تلاش برای صدور محصولات پتروشیمی به کشورهای دارای اقتصاد متکی بر صادرات مواد خام، در مقابل صدور این مواد به کشورهای در حال صنعتی‌شدن و بالاتر از آن کشورهای با اقتصاد صنعتی که کالاهای مصرفی و نهایی را تولید می‌نمایند، با یکدیگر بسیار متفاوت است.)

۵) راه‌های حفظ بازار از جمله نظام توزیع مناسب

چنانکه در میان موارد مطرح شده از طرف مدیر بازرگانی BP نیز بیان شد، حفظ بازار و نظام توزیع مناسب دو عامل مهم موفقیت می‌باشند. طبعاً زمانی که شرکتی به بازار یک کشور خارجی نسبتاً توسعه‌یافته وارد می‌شود، مایل نیست که در مقابل رقبای خود، ضعیف ظاهر شود؛ لذا برای بدست‌آوردن موقعیت مناسب باید در کنار بازاریابی صحیح، جهت حفظ بازار نیز فعالیت زیادی داشته باشد. در این زمینه توجه به موارد زیر الزامی است:
– به‌کاربردن روش‌ها و ابتکارات در زمینه بازاریابی و ارائه بهتر خدمات
– قیمت‌گذاری مناسب
– توزیع سریع و آسان
در زمینة نظام توزیع، به خصوص هزینه و سرعت حمل و نقل، دو عامل مهم و قابل توجه می‌باشند.

صادرات پتروشیمی 7 | آفکو

یک شرکت موفق، بایستی محل فعالیت خود و راههای حمل و نقل را به دقت انتخاب نموده .

سپس نحوه رساندن سریع و کم‌هزینه کالا به مشتری را مورد بررسی قرار ‌دهد.

۶) مشکلات رقابت با شرکت‌های مشهور و مسلط بر بازار

سعی در ورود و تسلط بر بازار، علاوه بر اتخاذ راهکارهای بیان‌شده، نیاز به سنجیدن رقبا و بررسی میزان توان تولید، فروش و تسلط آنها بر بازار دارد. یک شرکت ضعیف، در بازاری که شرکت‌های مشهور با قدرت تولید بالا، مدتها یکه‌تاز بوده‌اند، به راحتی موفق نخواهد بود. بررسی وضعیت محصولات وارداتی چین مشخص می‌کند که کرة جنوبی با دراختیار داشتن ۳۴درصد بازار پلی‌پروپیلن، ۲۶درصد بازار پلی‌اتیلن سبک و ۳۰درصد بازار پلی‌اتیلن سنگین بیشترین سهم را در واردات محصولات پایه و میانی پتروشیمیایی به چین داشته و کشورهای ژاپن،‌ تایوان، سنگاپور و آمریکا در مراحل بعدی قرار دارند و از میان کشورهای خاورمیانه، تنها عربستان و تا حدی کویت موفق به حضور در بازار پررونق چین گشته‌اند.

 

ارتباط بین بازارهای پتروشیمی، جهان را به یک شبکه متصل و پیوندخورده تبدیل ساخته بطوری که هر منطقه نیازهای مناطق دیگر را پاسخ گفته و نیازمندی‌های خود را از طریق محصولات منطقه‌ای دیگر برطرف می‌سازد. به‌عنوان نمونه، خاورمیانه در میان بازارهای آسیای شرقی و اروپا واقع شده و نقش تامین مواد پایه را برای آنها بازی می‌نماید؛

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا