محصولات در حمل و نقل
موضوعات داغ

صادرات کفش ایرانی به کشورهای خارجی

محصولات صادراتی و وارداتی

صادرات کفش ایرانی به کشورهای خارجی

 

در سال 95 ایرانیان در حدود 15.5 میلیون دلار کفش خارجی خرید کرده اند. در همان سال، میزان صادرات کفش ایرانی جمعاً ۹۶.۶ میلیون دلار بوده است. اما در سال گذشته، یعنی سال 96 میزان صادرات کفش ایرانی با افت 8 درصدی نسبت به سال قبل خود به میزان 92 میلیون دلار رسیده است. همچنین 95 درصد از کل این میزان صادرات شامل کفش و کالاهای غیرچرمی است و تنها 5 درصد چرمی بوده است.
درمورد کشورهای مقصد این محصولات باید گفت که نزدیک به 50 درصد آن به مقصد کشور عراق بودده است. پس از آن، کشورهای افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان و سوریه در رتبه های بعدی قرار دارند.

وضعیت صادرات کفش ایرانی

از سالهای نیمه دهه هشتاد تا سال 95، وضعیت صادرات کفش ایرانی رشد چندانی نداشته و با احتساب تغییرات در مجموع ثابت مانده است. حجم صادرات کفش ایرانی در سال 85 در حدود ۷۴ میلیون دلار بوده است؛ اما در سال 95 و پس از گذشت یک دهه، در حدود ۲۴ میلیون دلار بر ارزش صادرات کفش ایرانی افزوده شده است. البته گفتنی است که با وجود این افزایش ارزش، حجم صادرات افزایشی نداشته و حتی مقدار کمی کاهش داشته است.
در این میان، سال 94 سالی بود که صادرات کفش ایرانی بیشترین ارز آوری را داشته است. البته با اینکه در سال 94 حجم صادرات در مقایسه با 10 سال گذشته بسیار کم بوده، ارزش دلاری آن بیشتر از هر سالی در 10 سال اخیر بوده. در واقع در سال 1394 مبلغی بالغ بر 144 میلیون دلار از صادرات کفش ایرانی ارز آوری شده است.

صادرات کفش ایرانی به کشورهای خارجی 6 | آفکو
واردات کفش به ایران

واردات کفش به ایران نیز سهم کمی نداشته و در سالهای قبل از 1390 از کشورهایی مانند فرانسه، تایوان و لبنان مقدار قابل توجهی کفش به کشور وارد شده است. همچنین در سالهای اخیر نیز از کشورهای ترکیه، آلمان، امارات و چین به ارزش 16 میلیون دلار کفش وارد کشور شده است.

مشکلات رو به روی صنعت تولید کفش ایرانی

کفش های قاچاقی که به ایران وارد می شوند را مثال زد. از دیگر سو، برخی تولیدکننده های ایرانی اهمیتی به کیفیت محصولات خود نمیدهند؛ در نتیجه، هنگامی که حتی خود ایرانیان نیز حاضر به خرید این تولیدات نیستند، مطمئناً بازار جهانی نیز خواستار آن نخواهد بود. البته برخی تولیدکنندگان ایرانی حتی به فکر صادرات نیستند و برخی نیز با اینکه قصد صادرات کفش ایرانی را دارند، اما از استراتژی بازاریابی و دانش تبلیغاتی مناسبی برخوردار نیستند.
رشد نرخ بی سابقه مواد اولیه لازم برای تولید کفش که از سوی پتروشیمی ها تولید میشود نیز دلیل دیگر کاهش صادرات کفش ایرانی در یکی دو سال اخیر است. برای مثال، 80 درصد حجم صادرات کفش ایرانی به کشورهای عراق، افغانستان و آذربایجان است که از سال 96 کاهش خود را شروع کرد.

تولیدکنندگان کفش ایرانی

تبریز به عنوان پایتخت چرم و کفش کشور است. پس از آن، استان های قم، تهران، مشهد و یزد بیشترین حجم تولید را دارند. در مجموع، این پنج استان 91 درصد حجم تولید کفش ایرانی را دارا هستند.

 

منبع: نیازکو

صادرات کفش ایرانی به کشورهای خارجی 7 | آفکو
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا