صادرات و واردات
موضوعات داغ

صادرات کود از ایران

صادرات و واردات

10 / 100

صادرات کود از ایران

 

به طور کلی کودها انواع مختلفی دارند. مانند: کودهای حیوانی یا نباتی، معدنی، شیمیایی، میکرومعدنی و…

کودهای نباتی یا حیوانی در گمرک با کد تعرفه (HS code) 310000 شناخته می شوند. کود اوره که بیشترین حجم صادرات کود را در ایران به خود اختصاص داده. کد تعرفه آن 31021000 می باشد.علاوه بر این کودهای شیمیایی نیز هستند که بسیار متنوع می باشند. مانند: کود فسفات، کودهای  NPK، سولفات پتاسیم، کلراید پتاسیم، سوپر فسفات‌ها، نیترات‌های آمونیوم، نیترات‌های کلسیم، نیترات‌های سدیم و …

صادرات کود از ایران 6 | آفکو

 

صادرات کدام کودها مجاز است؟

در کشور ما کودهای مجاز صادراتی با توجه به نیاز کشاورزان داخلی تعیین می شود. و برای این امر آخرین آیین نامه به روز صادرات کود در کشور ذکر شده است. بر این اساس صادرات کودهای شیمیایی مجاز است. که مازاد بر نیاز کشاورزان داخلی است و با توجه به نیاز بازارهای خارجی به این بازارها صادر شود.

به همین ترتیب اگر تولید نوعی از کود که مورد نیاز کشاورزان داخلی است در داخل کشور پاسخگوی نیاز داخلی نباشد. اجازه صادرات آن کود برای تولیدکنندگان کود صادر نخواهد شد. اما تولید کنندگان می توانند با توجه پتانسیل بالای کشور در زمینه صادرات کود و بازار بسیار مناسب صادراتی، با بالا بردن توان تولید خود، هم پاسخگوی نیازهای داخل کشور بوده و هم نیاز بازارهای صادراتی و جهانی را پاسخ دهند.

 

ظرفیت صادرات کود در کشور ما چقدر است؟

کشور ما توانایی و پتانسیل بالایی در تولید کود دارد. و بیشترین میزان درآمد کل کشورمان از صادرات کود از محل صادرات کود اوره است. کود حیوانی و کود نیترات سدیم به ترتیب در رتبه های بعدی لیست قرار دارند. علاوه بر این کودهای خاصی نیز وجود دارد که جزو این محصولات نیست و به کشورهایی مانند کلمبیا، هند، قزاقستان، سریلانکا، افغانستان، عراق، ویتنام و … صادر می شود مانند کودهای NPK صادراتی به ازبکستان که البته دارای یک حجم بسیار کم به طور کلی حجم صادرات کودهای غیر از نیترات، اوره و دامی کشورمان در مقایسه با حجم کل صادرات کود سالانه ناچیز است.

 

صادرات کود از ایران 7 | آفکو

بزرگترین کشورهای صادر کننده کود در دنیا کدامند؟

به طور کلی بیشترین حجم صادرات کود در دنیا، مربوط به کود حیوانی می باشد. که میتواند به شکل های مختلفی از جمله فرآوری شده یا فرآوری نشده صادر شود. بزرگترین صادر کننده در زمینه کود حیوانی در سال 2020 کشور روسیه بوده. و چین، کانادا، آمریکا ،بلاروس در رتبه های بعدی این لیست جای گرفته اند. رشد صادرات کود در ۲ سال اخیر بیش از ۱۹ درصد رشد را نشان می دهد. تولید کنندگان این محصول با بکارگیری اصول بازاریابی و بسته بندی و استفاده از تکنولوژی روز توانسته اند به بازار های بین المللی محصولات خود را صادر کنند.

 

جایگاه ایران در صادرات کود کجاست؟

ایران در فهرست صادرکنندگان کود در رتبه بیست و یکم جهان قرار دارد. این رقم با توجه به ظرفیت بالای ایران در تولید، بسته بندی و عرضه کودهای با کیفیت، آمار قابل توجهی نیست. اما در سال های اخیر بحث صادرات کودهای کشاورزی در ایران بسیار مطرح شده است. و کارخانجات با تولید مازاد خود علاوه بر نیاز داخلی می توانند در زمینه صادرات نیز فعالیت داشته باشند.

صادرات کود کشاورزی در ایران با بسته بندی های بسیار مناسبی انجام می‌شود. و از این طریق پتانسیل اقتصادی بسیار خوبی نصیب شرکت‌های تولیدکننده می شود. با توجه به اختراع كود ارگانیك و راه اندازی خط تولید آن در اوایل سال جاری در شهرک صنعتی خرم آباد ، مقداری از این كود به عنوان نمونه در اختیار برخی از خریداران در كشور امارات قرار گرفت. و آنها پس از ارزیابی و تایید علمی آمادگی خود را برای خرید این محصول اعلام داشتند.

مقاصد صادراتی کود ایران کشورهایی مانند: هند، افغانستان، کلمبیا، قزاقستان، ویتنام، سریلانکا، عراق، آذربایجان، عمان، مالزی، سومالی، سنگاپور، ترکیه، امارات و فیلیپین هستند. که بیشترین حجم صادرات انواع مختلف کودهای تولید شده در ایران  به این کشورها می باشد.

 

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا