صادرات و واردات
موضوعات داغ

صادرات کود از ایران

بازرگانی و تجارت

صادرات کود از ایران

 

به طور کلی کودها انواع مختلفی دارند. مانند: کودهای حیوانی یا نباتی، معدنی، شیمیایی، میکرومعدنی و…

کودهای نباتی یا حیوانی در گمرک با کد تعرفه (HS code) 310000 شناخته می شوند. کود اوره که بیشترین حجم صادرات کود را در ایران به خود اختصاص داده. کد تعرفه آن 31021000 می باشد.علاوه بر این کودهای شیمیایی نیز هستند که بسیار متنوع می باشند. مانند: کود فسفات، کودهای  NPK، سولفات پتاسیم، کلراید پتاسیم، سوپر فسفات‌ها، نیترات‌های آمونیوم، نیترات‌های کلسیم، نیترات‌های سدیم و …

صادرات کود از ایران 6 | آفکو

 

صادرات کدام کودها مجاز است؟

در کشور ما کودهای مجاز برای صادرات با توجه به نیاز کشاورزان داخلی مشخص می شوند. و برای این امر به آخرین مقررات به روز شده ی صادرات کود در کشور، استناد میشود. بر این اساس صادرات کودهایی مجاز است. که مازاد بر نیاز کشاورزان داخل کشور باشد و طبق نیاز بازارهای خارجی به این بازارها صادر شوند.

به همین ترتیب اگر تولید نوعی از کود که مورد نیاز کشاورزان داخلی استدر داخل کشور پاسخگوی نیاز داخلی نباشد. اجازه صادرات آن کود برای تولیدکنندگان کود صادر نخواهد شد. اما تولید کنندگان می توانند با توجه پتانسیل بالای کشور در زمینه صادرات کود و بازار بسیار مناسب صادراتی، با بالا بردن توان تولید خود، هم پاسخگوی نیازهای داخل کشور بوده و هم نیاز بازارهای صادراتی و جهانی را پاسخ دهند.

ظرفیت صادرات کود در کشور ما چقدر است؟

کشور ما توانایی و پتانسیل بالایی در تولید کود دارد. و بیشترین مقدار از درآمد کلی کشورمان از صادرات کود، از صادرات کود اوره می باشد. کود حیوانی و کود نیترات سدیم به ترتیب در رتبه های بعدی این فهرست قرار دارند. علاوه بر آ« کودهای خاصی نیز وجود دارند که جزو این محصولات نبوده‌ و به کشورهایی مانند کلمبیا، هند، قزاقستان، سریلانکا، افغانستان، عراق، ویتنام و غیره صادر میشوند. مانند کودهای NPK صادر شده به ازبکستان که البته حجم آن بسیار پایین بوده است. به طور کلی حجم صادرات کشور ما در مورد کودهایی به غیر از نیترات و اوره و حیوانی، نسبت به کل حجم صادرات کود سالیانه کشور میزان کمی است.

بزرگترین کشورهای صادر کننده کود در دنیا کدامند؟

به طور کلی بیشترین حجم صادرات کود در دنیا، مربوط به کود حیوانی می باشد. که میتواند به شکل های مختلفی از جمله فرآوری شده یا فرآوری نشده صادر شود. بزرگترین صادر کننده در زمینه کود حیوانی در سال 2020 کشور روسیه بوده. و چین، کانادا، آمریکا ،بلاروس در رتبه های بعدی این لیست جای گرفته اند. رشد صادرات کود در ۲ سال اخیر بیش از ۱۹ درصد رشد را نشان می دهد. تولید کنندگان این محصول با بکارگیری اصول بازاریابی و بسته بندی و استفاده از تکنولوژی روز توانسته اند به بازار های بین المللی محصولات خود را صادر کنند.

جایگاه ایران در صادرات کود کجاست؟

ایران در لیست صادر کنندگان کود جایگاه ۲۱ در جهان را داراست. که این رقم با توجه به ظرفیت های بالای ایران در تولید و بسته بندی و عرضه کودهای مرغوب آمار قابل توجهی نیست. اما در سالهای اخیر صادرات کود کشاورزی در ایران به صورت گسترده مطرح شده است. و کارخانه‌ها با تولیدات بیش از حد خود علاوه بر نیازهای داخلی می توانند در زمینه صادرات نیز فعالیت هایی از خود نشان دهند.

صادرات کود از ایران 7 | آفکو

صادرات کود کشاورزی در ایران با بسته بندی های بسیار مناسبی انجام می‌شود. و از این طریق پتانسیل اقتصادی بسیار خوبی نصیب شرکت‌های تولیدکننده می شود. با توجه به اختراع كود ارگانیك و راه اندازی خط تولید آن در اوایل سال جاری در شهرک صنعتی خرم آباد ، مقداری از این كود به عنوان نمونه در اختیار برخی از خریداران در كشور امارات قرار گرفت. و آنها پس از ارزیابی و تایید علمی آمادگی خود را برای خرید این محصول اعلام داشتند.

کود ایران به چه کشورهایی صادر می شود؟

مقاصد صادراتی کود ایران کشورهایی مانند: هند، افغانستان، کلمبیا، قزاقستان، ویتنام، سریلانکا، عراق، آذربایجان، عمان، مالزی، سومالی، سنگاپور، ترکیه، امارات و فیلیپین هستند. که بیشترین حجم صادرات انواع مختلف کودهای تولید شده در ایران  به این کشورها میباشد.

نکاتی در رابطه با صادرات کود :

وظیفه رسیدگی به امور مربوط به کودها از جمله : ، ثبت سفارش، صادرات، پایش و توزیع انواع کودها بر عهده ی معاونت زراعت واردات می باشد. همچنین کنترل واردات و عرضه انواع مواد کودی تولیدی با توجه به ثبت انواع کودها در موسسه تحقیقات خاک و آب در حال انجام میگیرد. اما در زمینه صادرات انواع کودها هرچند که کمیته صادرات کود وزارت جهاد کشاورزی کنترل‌های لازم را انجام می‌دهد. ولی گزارش‌های رسیده از گمرکات کشور به خصوص گمرکات شرق کشور نشان می‌دهد. که کودهای مختلف از جمله کودهایی که با ارز دولتی وارد کشور می‌شوندبا عناوین دیگر در خارج از فصل ۳۱ کتاب مقررات صادرات و واردات صادر می‌شوند. به طور مثال: استفاده از عناوینی چون سولفات نیتروژن که با این عناوین سولفات آمونیوم را صادر می‌نمایند یا خاک فسفات سنتی که سوپر فسفات تریپل را صادر می‌نمایند مچنین دی آمونیوم فسفات را در قالب نمک طعام صادر کرده‌اند.

 

منبع: آیسان کهن مهر

ایران در لیست صادر کنندگان کود جایگاه ۲۱ در جهان را داراست.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا