اخبار
موضوعات داغ

صادرات گاز مایع ایران کاهش یافت

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

صادرات گاز مایع ایران کاهش یافت

 

منابع کشتیرانی به پلاتس اعلام کردند صادرات LPG ایران برای بارگیری در فوریه ۳۸۲ هزار تن در مقایسه با ۴۵۱ هزار و ۵۰۰ تن در ژانویه تخمین زده شد.

به گزارش پلاتس، منابع آگاه به این خبرگزاری گفتند: حجم محموله های بارگیری شده در دسامبر به ۵۳۱ هزار تن رسید در حالی که حجم محموله ها در نوامبر ۵۳۹ هزار و ۵۰۰ تن و در اکتبر ۳۶۳ هزار و ۵۰۰ تن بود.

صادرات گاز مایع ایران کاهش یافت 6 | آفکو

اس اند پی گلوبال کامادیتی اینسایتس پیشتر گزارش کرده بود صادرات LPG ایران در سال ۲۰۲۱ در سپتامبر به اوج خود رسید و ۵۵۶ هزار تن بود.

محموله های بارگیری شده در ژانویه شامل هفت محموله متشکل از ۳۳ هزار تن پروپان، ۱۱ هزار تن بوتان و دو محموله ۴۴ هزار تنی از پروپان و بوتان و یک محموله شامل ۱۵ هزار تن پروپان و هشت هزار تن بوتان، یک محموله شامل ۱۰ هزار تن پروپان و ۱۲ هزار تن بوتان و یک محموله چهار هزار تنی به نسبت مساوی بوتان و پروپان بودند.

محموله های بارگیری شده در فوریه شش محموله شامل ۳۳ هزار تن پروپان، ۱۱ هزار تن بوتان، دو محموله ۴۴ هزار تنی به نسبت مساوی پروپان و بوتان، یک محموله ۲۲ هزار تنی پروپان یا بوتان و یک محموله سه هزار تنی بودند.

به گفته منابع بازرگانی و کشتیرانی، صادرات ماهانه LPG ایران عمدتا به مقصد چین است که با وجود تحریمهای آمریکا با اقدام چینی ها در ساخت ناوگانی از کشتیهای بسیار بزرگ حمل گاز، تسهیل شده است.

صادرات LPG ایران بدون تحریمهای کشتیرانی و تجاری بین المللی می تواند بالاتر باشد و به صادرکنندگان ایرانی اجازه دهد از ناوگان جهانی کشتیهای VLGC دوباره استفاده کنند. تحلیلگران می گویند ایران می تواند صادرات LPG را در سال ۲۰۲۲ به میزان ۱.۹ میلیون تن افزایش دهد.

قیمت LPG فوب خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ تحت تاثیر افزایش قیمت معاملات نفت برنت و بهبود تقاضا از سوی بخش پتروشیمی، افزایش پیدا کرده است. میانگین قیمت فوب پروپان در فوریه به ۸۹۱ دلار و ۵۵ سنت در هر تن رسید که بالاتر از ۷۴۶ دلار و ۵۲ سنت در ژانویه و ۶۹۲ دلار و هفت سنت در دسامبر بود. قیمت فوب بوتان در فوریه ۸۱۲ دلار و ۶۱ سنت در هر تن بود که بالاتر از ۷۳۷ دلار و ۶۷ سنت در ژانویه و ۶۶۴ دلار و ۱۶ سنت در دسامبر بود.

صادرات گاز مایع ایران کاهش یافت 7 | آفکو

منبع: انرژی امروز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا