محصولات در حمل و نقل
موضوعات داغ

صادرات گیاهان دارویی

محصولات صادراتی و وارداتی

صادرات گیاهان دارویی

 

یکی دیگر از بخش های صادرات مبحث مهم صادرات گیاهان داروئی می باشد که نیاز به دانش قبلی در باب صادرات و شناخت گیاهان مختلف دارد. گیاهان دارویی از دیر باز در فرهنگ و طب سنتی ما جایگاه خاصی داشته است. تا سال 1382 کشورمان در صادرات گیاهان دارویی در رتبه پنجم جهان قرار داشت. متاسفانه بعد از سال 1382 به دلیل عوامل متعددی چون: تحریم های بوجود آمده، کمبود آب، عدم مدیریت صحیح در حوزه مراتع و جنگلداری، آلوده شدن منابع آبی، عدم مدیریت صحیح در استفاده از سم و کود شیمیایی و عوامل دیگر این رتبه با کاهش چشمگیری مواجه شد. خوشبختانه در سال های اخیر با عنایت دولت، مسئولین و تولید کنندگان مجددا رونق به حوزه صادرات گیاهان داروئی بازگشت. طبق آمارهای جدید موجود صادرات زعفران، صادرات گل محمدی ، صادرات آنغوزه ، صادرات باریج ، صادرات گون ، صادرات کتیرا به ترتیب جزو عمده ترین صادرات گیاهان دارویی بوده و ایران در رتبه نخست صادرات جهان قرار دارد.

عمده گیاهان داروئی صادراتی:

 

صادرات گیاهان دارویی 8 | آفکو

می توان از عمده گیاهان دارویی صادراتی به لیمو ، لاواند، رزماری، نعنا، بادرنج، ترخون، علف چای ، روغن اسانس، گل محمدی خشک، هل ، زنجبیل، دارچین، گل گاو زبان، چای ترش و بابونه را نام برد. باید به این نکته در تولید گیاهان داروئی توجه داشته باشیم که گیاهان داروئی یا در مراتع بصورت خودرو روییده می شوند یا باید در مزارع و گل خانه ها کشت شوند. گیاهانی مانند پونه و کتیرا در مراتع و گیاهانی مثل گل گاو زبان و بابونه به هر دو روش قابل کاشت و برداشت می باشند.

آنغوزه چیست؟

آنغوزه شیره گیاهی است که از تیغ زدن ریشه یا پایین ساقه یا قطع ساقهٔ گیاهان مولد آنغوزه از ناحیهٔ یقه گیاه خارج می‌شود و در طول تابستان به دست می‌آید و به دو صورت در بازار عرضه می‌شود. یک نوع را که آنغوزه اشکی گویند بسیار تمیز؛ بدون خاک و خاشاک و مرغوب است رنگ خارجی آن زرد مایل به قرمز یا قهوه‌ای و صاف و شفاف است. از نظر ابعاد در حد فندق یا کمی بزرگتر یا کوچکتر یا در ابعاد نخود است رنگ مقطع آن سفید است که در مجاورت هوا به سرعت اکسیده شده و تیره می‌شود؛ و نوع دیگر که در بازار عرضه می‌شود توده‌ای گفته می‌شود که با بی دقتی جمع‌آوری شده و مخلوط با خاک و خاشاک و برگ است و نامرغوب می‌باشد طعم آنغوزه گس در بعضی گونه‌ها تلخ و بویی شبیه بوی سیر، متعفن و خیلی تند دارد.

صادرات و عرضه آنغوزه در بازارهای داخلی به دو شکل میوه آنغوزه و شیره آنغوزه می باشد. از لحاظ تاریخی قدمت زیادی داشته تا جایی که هندیان آن را در غذاهای روزمره خود مورد استفاده قرار می دادند.

صادرات گیاهان دارویی 9 | آفکو

 

کشورهای تولید کننده آنغوزه:

بعلت آب و هوا و شرایط اقلیمی خاستگاه این گیاه کشورهای ترکمنستان، افغانستان و ایران می باشد. حجم انبوهی از تولید گیاه آنغوزه به کشور هندوستان صادر می شود. البته ناگفته نماند کشور فرانسه نیز یکی از وارد کنندگان شیره گیاه آنغوزه می باشد. در نتیجه مقصد اصلی صادرات گیاه آنغوزه به کشور های هندوستان و فرانسه می باشد و این آمار سیگنال معتبری برای سرمایه گذاری تولید کنندگان و علاقمندان به صادرات گیاهان دارویی بر روی این گیاه ارزشمند می باشد. گیاه دارویی آنغوزه در استانهای گرمسیر ایران مانند هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، بخش هایی از خراسان و نائین قابلیت رشد و تکثیر دارد. فصل برداشت آنغوزه در تابستان می باشد.

صادرات گیاهان دارویی 10 | آفکو

 

خواص داروئی آنغوزه:

1- ضد نفخ

2- ضد اسپاسم

3- خلط آور

4- قوی کننده معده و هاضم

5- کاهش دهنده فشار خون

6- قارچ کش

7 ضد عفونی کننده

8- ضد انعقاد پلاکت های خون

9- ازدیاد شیر مادران دارای نوزاد

10- تقویت کننده قوای جنسی

کاهش تولید چای ترش:

در گذشته بیشترین و مرغوبترین تولید و صادرات چای ترش از کشور ایران صورت می پذیرفت و در رقابت نزدیکی با تولید و صادرات افریقا بود حتی در شرایط خاص اقتصادی قیمت چای ترش ایران تا سه برابر چای ترش افریقا می رسید. اما امروز متاسفانه نمودار صادرات چای ترش ایران بعلت سیاست های پیش آمده دارای فراز و فرود های زیادی می باشد.

جایگاه و نقش گیاهان دارویی در ایجاد ارزش افزوده اقتصادی در حوزه کشاورزی و توان رقابتی گیاهان دارویی در بازارهای بین المللی و صادرات فراورده های گیاهی ، تولید، توزیع، ساماندهی، فراوری و تجاری سازی بازار و صادرات محصولات و خدمات در این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

چای هم به عنوان دیگر محصول صادراتی در سال ۹۷ در مجموع ۲۰ میلیون دلار و در سال ۹۶ در مجموع ۱۹ میلیون دلار درآمد صادراتی برای کشور داشته است که بر این اساس در ۱۲ مهه سال ۹۷ در مجموع ۱۶ هزار تن و در ۱۲ ماهه سال ۹۶ در مجموع ۱۴.۷ هزار تن صادرات داشته است.

امارات، اسپانیا و هنگ کنگ اولین مقاصد صادراتی زعفران ایران در سال ۹۶ بوده‌اند و هنگ‌کنگ، امارات و اسپانیا اولین مقاصد صادرات زعفران ایران در سال ۹۶ بوده‌اند.

ارزش صادرات زعفران به امارات در سال ۹۷ در مجموع ۱۰۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار، اسپانیا ۶۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و هنگ‌کنگ ۶۴ میلیون دلار بوده است.

گیاهان دارویی ایران در سال ۹۷ به کشور‌های پاکستان، عراق، امارات و افغانستان و چای ایران به کشور‌های هند، ترکمنستان و عراق صادر شده است.

میزان صادرات گیاهان دارویی در سال ۹۷ به لحاظ ارزشی ۵۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار و به لحاظ وزنی ۳۱ هزار و ۸۰۰ تن بوده است همچنین میزان صادرات این محصولات در سال ۹۶ از نظر ارزشی ۴۹ میلیون دلار و از نظر وزنی ۲۵ میلیون دلار بوده است که مقایسه میزان صادرات گیاهان دارویی در سال ۹۷ با سال ۹۶ نشان می‌دهد این محصولات در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به لحاظ ارزشی رشد ۵.۵ درصدی و به لحاظ وزنی رشد ۲۷ درصدی داشته است.

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا