اخبار
موضوعات داغ

صادرات ۲۰ میلیون تن کاتالیست اسیدسولفوریک به کشورهای همسایه

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

صادرات ۲۰ میلیون تن کاتالیست اسیدسولفوریک به کشورهای همسایه

 

یک شرکت ایرانی با تکیه بر دانش بومی و تلاش محققان داخلی عملکرد موفقی در تولید کاتالیست‌های شیمیایی داشته که افزون بر صادرات محصولات به کشورهای همسایه به‌دنبال گسترش بازار صادراتی خود به دیگر کشورهاست.

به گزارش «انرژی امروز» از شانا، شرکت «اسمارت کاتالیست»، یکی از تولیدکنندگان ایرانی کاتالیست‌های شیمیایی، به‌تازگی ۲۰ میلیون تن کاتالیست اسیدسولفوریک را روانه بازار کرد، این سومین محموله‌ای است که این شرکت به عراق صادر کرده و برنامه‌ریزی برای ادامه صادرات نیز در حال انجام است.

صادرات ۲۰ میلیون تن کاتالیست اسیدسولفوریک به کشورهای همسایه 6 | آفکو

اسمارت کاتالیست پیش از این به افغانستان هم کالا صادر کرده و در حال مذاکره برای صادرات محصولات خود به کشورهای کنیا، امارات و پاکستان است.

این شرکت ایرانی با تکیه بر دانش بومی و تلاش محققان داخلی برای نخستین بار موفق به تولید صنعتی کاتالیست دهیدروژناسیون اتیل بنزن به استایرن و کاتالیست سنتز آمونیاک نیز شده است که کاتالیست دهیدروژناسیون اتیل بنزن به استایرن در پتروشیمی پارس و پتروشیمی تبریز و کاتالیست سنتز آمونیاک در پتروشیمی‌های اوره و آمونیاک مصرف می‌شود.

پتروشیمی‌های اوره و آمونیاک مصرف‌کننده کاتالیست سنتز آمونیاک شامل پتروشیمی‌های رازی، پردیس، خراسان، هنگام، لردگان، کرمانشاه و مسجدسلیمان هستند که اکنون پنج طرح پتروشیمی آمونیاک جدید نیز در حال ساخت است.

 

تاریخچه ی کاتالیست اسید سولفوریک

در سال 1901، آنالین و فابریک موفق به تولید کاتالیستی شدند که گاز دی اکسید گوگرد به تری اکسید گوگرد روی کاتالیست فعال پلاتین تبدیل می کردند که فوق العاده گران و نسبت به ترکیبات آرسنیک دار حساس به مسمومیت بودند.

در ادامه روند توسعه ی این کاتالیست شرکت باسف (BASF)  آلمان موفق به توسعه این کاتالیست با استفاده از اکسید فلز وانادیم شد که نسبت به کاتالیست قبل ارزانتر و مقاوم تر به ترکیبات سمی بود.

صادرات ۲۰ میلیون تن کاتالیست اسیدسولفوریک به کشورهای همسایه 7 | آفکو

در طول جنگ جهانی دوم، دکتر هالدر تاپسو Haldor Topsøe  و دکتر آندرس نیلسن توسعه یک کاتالیزور اکسید وانادیوم اکسترود شده را برای استفاده در کارخانه های اسید سولفوریک دانمارک و سوئد توسعه دادند. در ادامه دکتر تاپسو نشان داد که مواد تشکیل دهنده فعال در کاتالیزور اکسید وانادیوم به عنوان مذاب در داخل خلل و فرج در  حامل سیلیکا متخلخل وجود دارد. دکتر تاپسو Topsøe و دکتر نیلسن همچنین کشف کرد که مروج قلیایی فلز مختلف مانند روبیدیم و سزیم به جای پتاسیم باعث افزایش فعالیت کاتالیست می شود. متاسفانه، کاتالیست سزیم دار تا سال 1988 روانه بازار نشد تا اینکه برای اولین بار توسط شرکت هالدر تاپسو به صورت صنعتی و در مقیاس بزرگ استفاده شد.

در سال 1976،شرکت  Haldor Topsøe A / S  برای اولین بار کاتالیست اکسترود شده به صورت حلقه  (Ring)  را کشف کرد که نسبت به  کاتالیزورهای استوانه ای سنتی چندین مزیت را فراهم می آورد. شکل حلقه باعث ایجاد سطح دسترسی بیشتر گاز در هر حجم کاتالیزور از استوانه شکل گرفته بود. افت فشار در سراسر بستر کاتالیست نیز به دلیل حجم فضای خالی بیشتر برای شکل حلقه کاهش می یابد.

توسعه بیشتر در اشکال کاتالیزور در سال 1984 رخ داد که شرکت Haldor Topsøe A / S معرفی کاتالیزور دیزی شکل یا ستاره ای  بود که با ایجاد دنده در سطح خارج از حلقه افت فشارکمتر و سطح بیشتر را برای گاز فراهم می کرد.

 

منبع: انرژی امروز

یک شرکت ایرانی با تکیه بر دانش بومی و تلاش محققان داخلی عملکرد موفقی در تولید کاتالیست‌های شیمیایی داشته که افزون بر صادرات محصولات به کشورهای همسایه به‌دنبال گسترش بازار صادراتی خود به دیگر کشورهاست.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا