اخبار
موضوعات داغ

صادر کننده به جای تشویق مالی، مسیر هموار برای حرکت می‌خواهد

اخبار داخلی

صادر کننده به جای تشویق مالی، مسیر هموار برای حرکت می‌خواهد

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: صادرکنندگان پشتیبانی مالی و مشوق نمی‌خواهند، صادرکنندگان مسیر امنیت برای حرکت می خواهند و مسیر هموار برای حرکت می خواهند و اعتماد و اطمینان انتظار دارند ولی واقعیت این است که در چند دهه گذشته تجارت خارجی ما از یک سردرگمی برخوردار بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، غلامحسین شافعی امروز در مراسم روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی ایران گفت:  روز ملی صادرات تبلور افتخار آفرینی جهادگران عرصه تجارت است که من صمیمانه به همه تبریک عرض می‌کنم، آن هم دریک  شرایط  کاملا استثنایی و ویژه و عبور از دیوار ستبر تحریم و ایجاد افتخار برای فعالان اقتصادی که شرایط را می‌توان به این تعبیر کرد که صادرات با اعمال شاقه انجام می‌شود، البته جای بسیاری از صادرکنندگان پرتلاش را امروز در این مراسم خالی می بینیم و افراد ریشه‌داری که شرایط ناروا باعث شده که بعضی‌ها در این مراسم نباشند.

صادر کننده به جای تشویق مالی، مسیر هموار برای حرکت می‌خواهد 6 | آفکو

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: صادرات در اقتصاد کشورها در کجا قرار گرفته است؟  صادرات امروز به عنوان نوک پیکان حرکت توسعه اقتصادی همه کشورها به رسمیت شناخته شده است و سنجش قدرت اقتصادی کشورها  ملاک اول آن میزان حضور این کشور در بازارهای رقابتی دنیا است و نقش صادرات هم در مسائل فرهنگی و در مسائل اجتماعی و امنیتی بسیار بارز است.

وی خطاب به جهانگیری در ادامه بیان داشت: این مورد را بسیاری می‌گویند که اگر کالاهایی از مرزها عبور نکند، سربازان از آن عبور خواهند کرد، خیلی‌ها  این موضوع  و اهمیت را درک کرده اند، ولی ما در این قضیه  هنوز حل نشده‌ایم.

وی بیان داشت: آقای جهانگیری ما خیلی حرف می زنیم که دنبال رونق تولید و به دنبال ایجاد اشتغال و به دنبال تامین معیشت مردم و به دنبال عدالت اجتماعی و رفاه عمومی هستیم، اما راه اصلی آن کجاست و برای رسیدن به این موارد راه اصلی از کجا می‌گذارد، مرتب هم از معیشت مردم حرف می زنیم، معیشت مردم در سایه توسعه اقتصادی می‌تواند پایدار بماند و توسعه اقتصادی در سایه توسعه صادرات می‌تواند ایجاد شود و توسعه صادرات توسط صادرکنندگان قابل انجام است، بنابراین نقطه اصلی تامین معیشت مردم و عدالت اجتماعی پشتیبانی واقعی از صادرکنندگان کشور است، باور کنیم که هزینه عقب افتادگی از صادرات کشور را افراد ضعیف این جامعه بر دوش می‌کشند، برعکس آنچه که نشان داده می‌شود.

وی بیان داشت: صادرکنندگان پشتیبانی مالی و مشوق نمی‌خواهند، صادرکنندگان مسیر امنیت برای حرکت می خواهند و مسیر هموار برای حرکت می خواهند و اعتماد و اطمینان انتظار دارند ولی واقعیت این است که در چند دهه گذشته تجارت خارجی ما از یک سردرگمی برخوردار بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: تا کی اقتصاد باید به سیاست در این کشور یارانه دهد، همه جا عکس این قضیه است، سیاست به اقتصاد یارانه می‌دهد، زیرا توسعه سیاسی هم در گرو توسعه اقتصادی است.

وی بیان داشت: آقای جهانگیری واقعیت این است که فاصله حرف با عمل در کشور ما زیاد است، پشت تریبون ها از بخش خصوصی خیلی حرف زده می‌شود، ولی آیا واقعا کردار مطابق این گفتارها است.

صادر کننده به جای تشویق مالی، مسیر هموار برای حرکت می‌خواهد 7 | آفکو

منبع: خبرگزاری فارس

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا