حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

صنعت ریلی و رکورد پراکنی

اخبار داخلی و خارجی

5 / 100

صنعت ریلی و رکورد پراکنی

 

حیف است که به جای تمرکز بر برنامه ها و پیگیری مسائل بنیادی ریلی مثل بهره وری پایین، سرعت بازرگانی پایین، فاصله تکنولوژیک با دنیا، اصلاح ساختار صنعت و ارتقای همکاری با بخش غیر دولتی توانمند، درگیر پاکت ها و فضای غیر تخصصی شوید.

مدیرعامل راه آهن در توئیتی اخیرا مدعی شکستن رکورد حمل ترانزیت ریلی شده اند. خوب! دست شما درد نکند. ضمنا مدعی شده اند راه آهن را با دو هزار میلیارد تومان بدهی و کمترین میزان لکوموتیو گرم، تحویل گرفته اند و این یعنی در این چند ماه حضورشان و علی رغم همه محدودیت ها رکورد هم زده اند. باز هم احسنت و تبریک.

صنعت ریلی و رکورد پراکنی 6 | آفکو

جناب دکتر صالحی، از شما که بالاترین سطح تحصیلات آکادمیک را هم دارید (البته خوشبختانه همه پنج مدیرعامل قبلی هم این چنین بوده اند و اکثرا با سال ها تجربه در بخش ریلی) اگر تمایل به ارائه گزارش عملکرد و پیشرفت های سازمان دارید که بسیار هم امری پسندیده است بیایید کمی علمی تر با مخاطبان اصلی خود که جامعه صنعت ریلی است صحبت کنید. درستش این بود که اول برنامه می دادید، مولفه ها و اولویت های کاری خود را مشخص می کردید، معیارهای ارزیابی عملکردتان را پیشاپیش به اطلاع می رساندید و در یک ساختار منسجم و مستمر آنها را ارزیابی می کردید. آیا چنین کاری کرده اید؟

اما شما هم گویا طبق یک روال ناخوشایند مدیریتی که حاصل ساختار بیمار حکمرانی است دارید پاکت ها را به نوبت باز می کنید. اینکه قبلی ها چه ها نکردند و ما کردیم، اینکه زمین سوخته با میلیاردها بدهی و سیستم فشل تحویل گرفتیم.

اما اگر کمی بیشتر از معاونان خود و متخصصان ریلی پرس و جو کرده بودید به شما می گفتند که موفقیت مستمر در ترانزیت ریلی نتیجه چهار تا سفر و موافقتنامه نیست. ده ها حوزه مختلف در داخل و خارج از بخش حمل و نقل در آن دخیل است‌. فضای حاکم سیاسی کشور نقش مهمی در آن دارد. یعنی شما فکر می کنید کاهش ترانزیت ریلی از یک و نیم میلیون تن به نیم میلیون تن حاصل ضعف سیستم قبلی و افزایش مجدد آن نتیجه توانایی سیستم فعلی است؟ مگر در این چند ماه غیر از شخص شما کدام بخش از بدنه فنی و اجرایی ریلی تغییر کرده است. یعنی شما یه تنه همه آن ناکارآمدی ها را در بدنه ریلی کنار زدید؟

حیف است که به جای تمرکز بر برنامه ها و پیگیری مسائل بنیادی ریلی مثل بهره وری پایین، سرعت بازرگانی پایین، فاصله تکنولوژیک با دنیا، اصلاح ساختار صنعت و ارتقای همکاری با بخش غیر دولتی توانمند، درگیر پاکت ها و فضای غیر تخصصی شوید.

فرصتی به شما داده شده، از آن در جهت ارتقای صنعت ریلی به سهم خود به درستی بهره بگیرید. کسی از شما انتظار معجزه و رکورد شکنی ندارد. صنعت ریلی کشور ۹۰ سال است که فارغ از همه بی مهری ها و محدودیت ها حرکتی رو به جلو داشته است، ده ها مدیرعامل آمده اند و هر یک هم سهمی در این موفقیت ها و شاید هم در جاهایی شکست ها داشته اند.

بدون داشتن برنامه منسجم راهی به جایی نخواهید برد و نفر بعدی هم شما را به کم کاری و سوزاندن فرصت ها و تحویل زمین سوخته متهم خواهد کرد. پس لطفا دیگر رکورد نزنید.

صنعت ریلی و رکورد پراکنی 7 | آفکو

 

منبع: تین نیوز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا