حمل و نقل بین المللیصادرات و واردات
موضوعات داغ

عوارض خروج از کشور در سال 1400

اخبار داخلی و خارجی

9 / 100

عوارض خروج از کشور در سال 1400

 

مالیات هایی که هنگام خروج از کشور از مسافران دریافت می شود، عوارض خروج نامیده می شود. این عوارض از مسافرانی که از طریق هوایی، زمینی و دریایی از کشور خارج می شوند اخذ می شود و به حساب دولت واریز می شود. این نوع مالیات در اکثر کشورها اخذ نمی شود و کشورهایی مانند ایران و ترکیه این نوع مالیات را از مسافران دریافت می کنند. این نوع مالیات ها در قانون اساسی این کشورها نوشته شده است، بنابراین هر ساله وقتی دولت بودجه سالانه را اعلام می کند، نرخ سالانه خود را نیز اعلام می کند.

بسیاری از کارشناسان هم اخذ عوارض خروج از کشور را منصافانه نمی داند زیرا  معتقد هستند که مسافران ایرانی در هنگام خرید بلیط هواپیما یا  بلیط تور مسافرتی مالیات ارزش افزوده را پرداخت می کنند.

عوارض خروج از کشور در سال 1400 6 | آفکو

چه کسی میزان عوارض خروج از کشور را تعیین می کند؟

مالیات خروج از کشور در قانون اساسی ایران توضیح داده شده است. میزان این عوارض هر ساله توسط هیأت وزیران تعیین و سپس برای تصویب به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارسال می شود. پس از تصویب این طرح به وزارت اقتصاد ارائه می شود و دارایی ها درج می شود و سازمان امور مالیاتی کشور وظیفه اخذ عوارض خروج از کشور از مسافران را بر عهده دارد و این مبلغ به حساب خزانه داری کل کشور واریز می شود.

میزان عوارض خروج از کشور در سال 1400

 

طبق اعلام وزیر امور اقتصادی و دارایی میزان عوارض خروج از کشور در سال 1400 به شرح زیر است:

  • از مسافران عادی برای بار اول 400 هزار تومن، برای بار دوم 600 هزار تومن و برای بار سوم 800 هزار تومن اخذ می شود
  • از مسافران خانه خدا برای بار اول 140 هزار تومن، برای بار دوم 200 هزار تومن و برای سوم 265 هزار تومن اخذ می شود
  • از زائران عتبات عالیات که به صورت هوایی سفر می کنند برای بار اول 37 هزار تومن، برای بار دوم دفعات بعدی 45 هزار تومن اخذ می شود
  • از زائران عتبات عالیات که به صورت زمینی و دریایی سفر می کنند برای بار اول 12 هزار تومن، و برای دومین بار و دفعات بعدی 15 هزار تومن اخذ می کنند.
  • از مرزنشینان که به صورت هوایی قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند 75 هزار تومن برای بار اول، 600 هزار تومن برای بار دوم و در دفعات بعدی 800 هزار تومن مالیات دریافت می کنند.
  • و از مرزنشینانی که به صورتی زمینی یا دریایی قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند برای بار اول 25 هزار تومن، برای بار دوم 600 هزار تومن و برای دفعات بعدی 800 هزار تومن عوارض خروج از کشور دریافت می کنند.
  • ورزشکاران تیم ملی که برای مسابقات یا اردو های تیم ملی با مجوز وزارت ورزش و جوانان از کشور خارج می شوند برای بار اول 264 هزار تومن، برای بار دوم 264 هزار تومن و برای دفعات بعدی 264 هزار تومن عوارض خروج از کشور را پرداخت می کنند.

لازم به ذکر است این مبالغ در تمامی مرز های ایران با یکدیگر مشابه است و از همه ی افرادی که قصد خروج از کشور را دارند اخذ می شود.

 

 

عوارض خروج از کشور در سال 1400 7 | آفکو

مالیات هایی که هنگام خروج از کشور از مسافران دریافت می شود، عوارض خروج نامیده می شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا