اخبار
موضوعات داغ

عوامل موثر بر کاهش تجارت خارجی کشور در سال جاری

اخبار داخلی

عوامل موثر بر کاهش تجارت خارجی کشور در سال جاری/ حجم تجارت خارجی به 52 میلیارد دلار رسید

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه اقتصاد کشور در حال کمر راست کردن زیر بار فشار تحریم‌ها است، گفت: با توجه به وضعیت تجاری کشور در 9 ماه ابتدای امسال بعد است که به میزان صادرات در سال گذشته دست یابیم.

 

سید حمید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت تجارت خارجی کشورمان در 9 ماهه ابتدای امسال، گفت: در مجموع تجارت خارجی کشور 52 میلیارد دلار بوده که 25 میلیارد دلار از این رقم میزان صادرات کشور و حدود 27 میلیارد دلار نیز میزان واردات به کشور را تشکیل می‌دهد.

عوامل موثر بر کاهش تجارت خارجی کشور در سال جاری 6 | آفکو

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، افزود: این ارقام حاکی از کاهش 17 تا 20 درصدی واردات و صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته است و لذا با توجه به وضعیت تجاری کشور در سال‌های قبل این رقم چندان قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه علاوه بر تحریم ها و محدودیت‌های ناشی از آن، تجارت کشورمان امسال متاثر از کرونا بود، اظهار داشت: در مجموع تجارت و رشد اقتصاد کشورهای مختلف در سطح جهان متاثر از کرونا بود و تنها دو کشور چین و ترکیه مدعی بودند، در این دوران رشد مثبت اقتصادی داشته‌اند.

حسینی بیان داشت: براین اساس هم تحریم‌ها و محدودیت‌های ناشی از آن و هم محدودیت‌های تجاری ناشی از کرونا به وضعیت تجارت و به عبارتی به صادرات و واردات کشورمان لطمه زد.

وی با بیان اینکه در حالی که پیش بینی می شد اقتصاد ایران با توجه به شرایط کشور در حدود 5 و نیم درصد کوچک شود و امسال با رشد منفی اقتصادی مواجه باشیم، گفت: اما بانک مرکزی اعلام کرد که رشد اقتصادی در 9 ماه گذشته منفی نبوده و مرکز آمار ایران نیز  رشد اقتصادی کشور را منفی یک درصد اعلام کرده که این خبر خوبی است و نشان می‌دهد که اقتصاد کشور در حال کمر راست کردن زیر بار فشارهای ناشی از تحریم‌ها است و توانسته اثرات تحریم‌ها را خنثی کند.

وی بیان داشت: آمار ها حاکی از آن است که تورم آبان ماه نسبت به سال گذشته کاهشی بوده و این موضوع نیز اتفاق مثبتی در عرصه اقتصادی کشور است.

حسینی با بیان اینکه امیدواریم که فشار کشورهای اروپایی به آمریکا باعث بازگشت مجدد آمریکا به برجام شود، گفت: در صورت تحقق این امر، قطعا می توان منتظر اتفاقات مثبتی در زمینه تجارت خارجی کشور بود.

عوامل موثر بر کاهش تجارت خارجی کشور در سال جاری 7 | آفکو

وی با اشاره به صادرات 25 میلیارد دلاری کشور در 9 ماهه ابتدای امسال گفت: با توجه به این میزان صادرات بعید است که به میزان صادرات در سال گذشته دست یابیم.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق بیان داشت: در سال‌های گذشته میزان صادرات ماهانه کشور به طور متوسط 4 میلیارد دلار بود که با توجه به صادرات 25 میلیارد دلار در 9 ماهه ابتدای  امسال که حکایت از صادراتی حدود 3 میلیارد دلار در ماه را دارد بعید است که به میزان صادرات سال گذشته دست یابیم.

منبع: خبرگزاری فارس
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا