محصولات در حمل و نقل
موضوعات داغ

فرش دستباف یک صنایع‌دستی یک کالای صادراتی

محصولات صادراتی و وارداتی

فرش دستباف یک صنایع‌دستی یک کالای صادراتی

 

کالای صادراتی محصولی است که از میان صنایع‌دستی نیز صادر می‌شود. ایران به‌عنوان یکی از مهدهای تمدن بشر در دل خود صنایع‌دستی مختلفی دارد که تعداد محدودی از آن‌ها در روزگار امروز نیز انجام می‌گیرند، و توانسته‌اند با صادرات ارزآوری خوبی را برای کشور داشته باشند.

یکی از صنایع‌دستی ایران که به‌عنوان یک کالای صادراتی مهم شناخته می‌شود، فرش دستباف است. یافته‌های تاریخی نشان می‌دهد که ایران مهد فرش‌بافی دنیا است، و قدیمی‌ترین فرش دستباف جهان که ایرانی است، به‌طور شگفت‌آوری سالم مانده و بانام پازیریک در موزه آرمیتاژ مسکو نگهداری می‌شود.

فرش دستباف یک صنایع‌دستی یک کالای صادراتی 6 | آفکو

البته امروزه موزه‌های کشورهای مختلف دنیا مزین به فرش‌های ایرانی هستند و داشتن فرش ایرانی برای تمامی مردم دنیا یک افتخار محسوب می‌شود. صادرات رسمی این کالای صادراتی برای اولین بار در دوران قاجار انجام گرفت و پس‌ازآن اروپا و آمریکا بافرش ایرانی آشنا شدند و شرکت‌های چندملیتی کار تولید و صادرات فرش از ایران را آغاز کردند.

فرش دستباف به‌عنوان یک کالای صادراتی در کشورهای دیگری چون هند، ترکیه، افغانستان و چین نیز تولید می‌شود ،که مقام اول جهانی همواره بین کشورهای هند، ایران و ترکیه جابجا می‌شود و خوشبختانه کفه ترازو بیشتر به نفع ایران بوده است.

بازار جهانی همچنان فرش ایرانی را بهترین فرش دستباف دنیا می‌شناسد و می‌توان با یک برنامه‌ریزی اصولی در این زمینه جایگاه نخست فرش دستباف ایرانی را در بازار جهانی تثبیت کرد. صادرات فرش دستباف ایرانی سالیانه نزدیک به ۴۳۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور به همراه دارد، و از مهم‌ترین مشتریان این کالای صادراتی می‌توان به آمریکا، لبنان، آلمان، انگلیس، ژاپن و امارات متحده عربی اشاره کرد.

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

فرش دستباف یک صنایع‌دستی یک کالای صادراتی 7 | آفکو

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا