حمل و نقل بین المللیانواع سیستم های حمل و نقل
موضوعات داغ

فرودگاه های سبز

حمل و نقل بین المللی

فرودگاه های سبز

 

در سالهای اخیر فرودگاه های مختلف در سرتاسر جهان تصمیم گرفته اند که ساخت وساز خود و روشهای کار خود را جوری طراحی کنند که ضرر و زیان کمتری به محیط زیست وارد شود و بدین ترتیب فرودگاه هایی با عنوان فرودگاه سبز پدید آمدند.

صنعت هوانوردی با فشارهای زیادی در مورد آسیب های واردشده این صنعت به محیط زیست و تأثیر آن بر تغییر آب وهوا و دیگر آسیب های وارده، مواجه شده است؛ بااین حال باید دانست که هواپیماهایی که سوخت آنها بنزینی و کربنی می باشد تنها عامل این آسیبها نمی باشند.

فرودگاه های سبز 12 | آفکو

با توجه به موارد گفته شده، فرودگاه های زیادی در سرتاسر جهان تصمیم گرفتند تا در طراحی سازه های خود و استراتژی های عملیشان از عناصر سبزتر و مناسبتر که آسیب های محیطی را به حداقل خواهند رساند، بهره جویند. برنامه اعتبارسنجی کربنی فرودگاه ها که توسط شورای بین المللی فرودگاهها (ACI) اجرا می شود، در حال کمک به بیش از 220 فرودگاه  می باشد تا بتوانند برنامه های خود را جوری پیش بگیرند که درنهایت به هدف نهایی این شورا که خنثی سازی کربنی در فرودگاهها و پیدایش فرودگاه های هر چه سبزتر است، برسند.

ایکائو که مرجع عالی در هوانوردی می باشد در زمینه فرودگاه های سبز تحقیقات و سمینار های فراوانی را انجام داده است که نتیجه این همچنین ایکائو استاندارد هایی را نیز برای دستیابی به این اهداف تعیین  کرده است که درفصل4  سند 4774(manual operation aerodrome doc ) به آنها اشاره شده است . عناوین سبز و پایدار در واقع صفاتی هستند که وجود سازگاری با محیط زیست و ماندگاری در یک موضوع مصنوع را مشخص می کنند .هر جامعه بایستی از پایه توسط ساکنان حال و آینده اش پشتیبانی شود . بدین جهت بایست طراحی و احداث فرودگاه ها به گونه ای انجام شود که با سازگاری محیط زیست پایدار و هوشمند و با به کارگیری پیشرفته ترین تکنولوژی ها در زمره ی بناهای نمونه و مطلوب قرار گیرد . یک فرودگاه پایدار و سبز نه تنها در مقابل طبیعت قرار نمیگیرد. بلکه در کنار و به موازات آن برای بهره برداری هر چه بیشتر از امکانات محیطی و تأمین آسایش انسان شکل می گیرد. یک فرودگاه پایدار و سبز با استفاده از سیستم های پیشرفته و هماهنگ با شرایط طبیعی تنظیم و کنترل می گردد. طرح معماری فرودگاه علاوه بر زیبایی و عملکرد خوب فضاها سعی در استفاده ی حداکثر از عوامل و منابع طبیعی از قبیل انرژیهای تجدید پذیر( انرژی خورشید، انرژی زمین گرمایی، باد) و گیاهان برای تنظیم شرایط محیطی و در جهت آسایش بهره برداران را دارد. در اقصی نقاط دنیا با توجه به شرایط محیطی و اقلیم خاص مربوط به هر ناحیه از شرایط آب وهوایی غالب برای تامین انرژی استفاده می شود . در مناطق بادخیز از انرژی های بادی ،در اقلیم های بیابانی از انرژهای خورشیدی و…برای تامین انرژی استفاده می شود همچنین در بعضی از فرودگاه ها زباله ها نیز بازیافت می شود. موارد ذکر شده تامین انرژی در بالا هم جنبه اقتصادی، محیطی واجتماعی دارد در ادامه با جزییات به آنها می پردازیم.

 

اقتصادی

مهم ترین جنبه فرودگاه های سبز به صفر رساندن استفاده از سو خت های فسیلی می باشد اما حرکت در این جهت نیز به خودی خود اقتصاد را نیز مورد تاثیر قرار می دهد به عنوان مثال استفاده از انرژی خورشیدی استفاده ازسلول های خورشیدی برای تامین برق مورد نیاز فرودگاه علاوه بر منبع تجدید پذیر بودن از نظر اقتصادی نیز به صرفه می باشد. چرا که با نصب تجهیزات آن و پرداخت هزینه اولیه تقریبا تا  20 سال آینده نیازی به پراخت هزینه بایت تامین انرژی نخواهیم پرداخت .در فرود گاه هنگ کنگ چین با تعویض المپ های قدیمی کنار ترمینال Taxiway و باند با المپ های MAGS LED  تقریبا ساالنه  81 میلیون کیلو وات ساعت برق صرفه جویی می شود که این مقدار صرفه باعث کاهش 500,11 تن کربن می شود.

 

محیطی

در دهه های اخیر حمل و نقل هوایی تحول عظیمی در ایجاد ارتباط میان مناطق مختلف جهان به وجود آورده است. جابجایی مسافر و بار به اقصی نقاط جهان با استفاده از هواپیماهای پیشرفته با سرعت و سهولت میسر می گردد که این خود نقش به سزایی در ارتقاء تجارت، اقتصاد، فرهنگ و … در سطح بین المللی ایفاء می نماید. حمل و نقل هوایی در عین ایجاد تسهیلات فوق در جوامع بشری به واسطه مصرف زیاد انرژی و تولید آلودگی های از قبیل آلودگی صوتی و آلاینده هایی  مانند گوگرد، دود، اکسیدهای نیتروژن و دی اکسید کربن مشکلات زیست محیطی را به همراه داشته است یکی از بارزترین این مشکلات افزایش احتمال گرمایش جهانی به واسطه نشر زیاد گازهای گلخانه ای به دی اکسید کربن می باشد ساخت و عملیات فرودگاه می تواند مستقیماً و غیرمستقیماً بر محیط پیرامون خود تاثیرگذار باشد که ما حدالمقدور کاری که می توانیم بکنیم این است که محل های فرودگاه های ما را به دور از مناطق شهری و به دور از جنگل ها و زیست بوم های حیات وحش احداث کنیم که از گازهای گلخانه ای و شلوغی و ازدحام به دور باشند به عنوان مثال اگر هواپیما و سوخت آن استاندارد باشد هر صندلی هواپیما به اندازه 220 خودرو در هنگام نشست و برخاست آلودگی ایجاد می کند اما نکته حائز اهمیت این می باشد که هواپیما مانند خودرو وقتی سنش بالا می رود، میزان آلودگی اش افزایش پیدا می کند. در ضمن با توجه مطلب گفته شده در قسمت اقتصادی مواردی هستند که با به روزرسانی سیستم ها جلوی ورود آلودگی هایی که به عنوان آلودگی پنهان از آنها یاد می شود را به محیط زیست میگیرد . مانند تعویض چراغ های فرودگاه با چراغ نسل جدید که علاوه بر تاثیر اقصادی باعث کاهش تولید 500,11 تن کربن در یک فرودگاه می شود. نکته مهم دیگر در مورد آلودگی صوتی این است که هر فرودگاه شعاع تأثیر دارد که هر چه به فرودگاه نزدیکتر می شویم اثر سوء آن بیشتر می شود.بنابراین آلودگی صوتی فرودگاه بر سلامت انسان ها بسیار تاثیر گذار است. آلودگی صوتی اثر بسیار شدیدی برای سلامت انسان ها می گذارد. اول از ضعف شنوایی شروع می شود. بعد جلوی فراگیری و آموزش را می گیرد. بعد از آن حتی ناشنوایی دائمی و ضعف عصبی را ایجاد می کند .

فرودگاه های سبز 13 | آفکو

با توجه به دلایل ذکر شده در بالا نتیجه می گیریم که برای بهره وری بالا و صرفه جویی درهزینه های اقتصادی و حفاظت  از طبیعت ملزم به حرکت در راستای طراحی و ساخت وساز فرودگاهی سبز می باشیم که کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست چرا که کشور ما دارای میانگین سنی بالا در ناوگان هواپیمایی خود می باشد که خود باعث افزایش آلودگی صوتی و کربن می باشد .اما نکته دیگر که امروزه هیچ توجهی به آن در صنعت هواپیمایی خود نمی کنیم همان فرودگاه های سبز یا دوستار طبیعت می باشد امروز این مطالب را به دلیل افتتاح ترمینال سالم نوشتم چرا که این ترمینال می توانست تمام انرژی خود را از طریق انرژی خورشیدی (براساس موقعیت قرار گیری آن و همچنین آب و هوای ایران که بیابانی و اغلب روز های سال آفتابی است) تامین نمایید .همچنین با توجه به مصارف زیاد آب در فرودگاه های این ترمینال می توانست برای تامین آب غیر شرب مورد استفاده از ذخیره سازی آب باران (با توجه به قرار گرفتن ایران در آب و هوای بیابانی و کمبود آب) استفاده کند موارد گفته شده در بالا و ایده های جدید دیگری که می توانست مورد استفاده قرارگیر که مورد غفلت قرار گرفته است.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا تصمیم گرفته ایم تا چند مورد از فرودگاه های سبز جهان را برای شما معرفی کنیم تا در ضمن آشنایی خوانندگان با این فرودگاهها، فرودگاه های موردنظر الگویی برای فرودگاه های دیگربه خصوص کشور خودمان نیز باشند؛ با این امید که در آینده تمامی فرودگاه های در حال فعالیت در اقصی نقاط کره خاکی جزو فرودگاه های سبز باشند.

فرودگاه های سبز 14 | آفکو

 

فرودگاه اسلو

ساختمان فرودگاه اسلو، اولین ساختمان فرودگاهی در جهان است که موفق به اخذ گواهینامه BREEAM  با رتبه عالی شده است. این گواهینامه پایداری ساختمان ها و پروژه های ساختمانی در سراسر جهان را ارزیابی می کند.

هنری تر برگ، مدیر پروژه WSP در نروژ (یکی از سازمان هایی که در روند صدور گواهینامه حضور دارند)، می گوید: “در فرودگاه اسلو، تمرکز بر تهیه مواد ساختمانی سازگار با محیط زیست، راه حل های نوآورانه انرژی و مدیریت زباله است”. مهندسان طراح شرکتی که ترمینال فرودگاه اسلو را طراحی کرده اند، معتقدند که هدف بلند پروازانه از ساخت این طرح، کاهش مصرف انرژی به نصف است.

یکی از این مهندسان می گوید: “ما این پروژه را با هدف تبدیل شدن به سازگارترین فرودگاه جهان با محیط زیست آغاز نکردیم”.

هدف طراحان این پروژه، دنبال کردن یک رویکرد جامع برای به حداقل رساندن اثرات کربن (سوختهای فسیلی) بوده است.

دیوارها و پنجره های ترمینال فرودگاه اسلو طوری طراحی شده که بتوانند حداکثر استفاده از نور روز را داشته باشند ) استفاده حداکثر از نور خورشید در زمستان اسکاندیناوی یک چالش است(. مواد طبیعی مانند سنگ های و چوب های تهیه شده از جنگل های تحت کنترل و پایدار، بطور سخاوتمندانه در سراسر ساختمان استفاده شده است . یکی از راه های استفاده بیشتر از شرایط محلی، طراحی سیستم خنک کننده با استفاده از برف است. در فصل زمستان، برف جمع آوری و در انبار ذخیره می شود و با عایق پوشانده می شود تا آب نشود. در فصل تابستان، آب ذوب شده برف برای خنک کردن ساختمان ترمینال استفاده می شود که خود باعث کاهش مصرف انرژی در ساعت های اوج گرما خواهد شد. در زمستان، فرودگاه از انرژی حرارتی طبیعی خورشید برای گرم شدن استفاده می کند.

میزان بهینه سازی انرژی در پروژه ترمینال اسلو به 19 ٪رسیده است؛ به این معنی که تنها 1 ٪از مواد ساختمانی دور انداخته به عنوان “زباله های عمومی” طبقه بندی می شوند . یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه طراحی جدید، استفاده موثر از فضا است. این واقعیت وجود دارد که با وجود افزایش مساحت فرودگاه، زمان طی شده برای رسیدن به گیت ها در مقایس با قبل یکسان است.

فرودگاه های سبز 15 | آفکو

 

فرودگاه دهلی

در فرودگاه دهلی، با تدابیری مثل استفاده حداکثری از نور طبیعی خورشید، استفاده از آب باران، نصب یک نیروگاه خورشیدی در فضای فرودگاه و تاسیسات تصفیه فاضلاب، و داشتن یک سیستم مدیریت ساختمان یکپارچه برای بهینه سازی مدیریت از انرژی و آب استفاده بهینه می کنند.

فرودگاه های سبز 16 | آفکو

 

فرودگاه گالاپاگوس

در فرودگاه گالاپاگوس که نسبت به محیط زیست بسیار حساس است، 57 درصد از زیرساخت ها از مواد بازیافتی ساخته شده است. این فرودگاه از گیاهان آب شیرین کن استفاده می کند و تقریبا 911 درصد انرژی خود را از باد و خورشید تامین می کند.

امیدوارم که از امروز برای آینده خود و همچنین نگه داشتن منابع طبیعی برای نسل های آینده تلاش کنیم.

 

منبع: تین نیوز ( نوشته شده توسط: وحید حسینی)

در دهه های اخیر حمل و نقل هوایی تحول عظیمی در ایجاد ارتباط میان مناطق مختلف جهان به وجود آورده است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا