حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

 فعالیت های شرکت های هواپیمایی در ایران (بخش دوم)

حمل و نقل بین المللی

 فعالیت های شرکت های هواپیمایی در ایران

 

شرکت حمل و نقل بین المللی پس از انجام مراحل قانونی و دریافت مجوز تاسیس ، آغاز به کار کرده ، خدمات خود را در قالب لیست ارائه شده به مشتریان ارائه می کنند . این خدمات شامل فروش پستی ، چارتربار ، رزرویشن خارجی بار ، صادرات داخلی بار ،  صادرات خارجی کالا ، پیگیری فروش بار ، پست اکسپرس ، خدمات ویژه فروشگاه های اینترنتی ، ترخیص کالا ، انبارداری لجستیک ، بسته بندی ، سرویس های ویژه پیامکی ، ارسال بسته و رهگیری مرسوله ، ارائه فرم سفارش حمل کالا که شامل فاکتور، فرم دریافت کرایه  ، تعهدنامه و … ، خدمات تسهیل اینترنتی پروسه از قبیل رهگیری و تاییدیه تحویل از طریق ایمیل ،  پست سریع بین المللی و داخلی ، واردات ، صادرات ، خدمات گمرک ، خرید اینترنتی از قبیل خرید از درگاه های فروشگاهی اینترنتی از جمله آمازون و Ebay ، حمل کالای سنگین و غیره اشاره کرد .

 دسته بندی کالا در حمل و نقل هوایی :

 فعالیت های شرکت های هواپیمایی در ایران (بخش دوم) 6 | آفکو

کالای لازم برای حمل و نقل هوایی بین المللی به 6 دسته تقسیم می شوند . به علت وجود قوانین و مقررات خاص برای هر یک از این انواع کالا ، این دسته بندی انجام می شود .

۱-   کالا های معمولی 

به کالایی که برای حمل آنها محدودیتی وجود ندارد و به هیچ وجه برای هواپیما خطرناک نیستند مانند لوازم ساختمانی مانند محصولات چوبی و سرامیک و شیرآلات، لوازم یدکی ، ابزار آلات ، صنایع دستی ، فرش، لوازم الکتریکی و برقی مانند تلویزیون ،کامپیوتر ، پاکت‌ها، اوراق، کتاب و نشریات، لوازم شخصی به جز لوازم آرایش و عطریات، لوازم منزل به جز شکستنی ها ، محصولات پلاستیکی کارخانه جات و غیره و بسیاری از لوازم و اشیاء دیگر که برحسب مورد در این گروه قرار می گیرند.

۲-    کالاهای فاسدشدنی

به کالایی که عدم رعایت شرایط خاص در حمل و نقل آنها موجب ضرر کیفی باشد لذا باید برای ترانزیت چنین کالاهایی هواپیمای مناسب با شرایط و مقررات خاص و فضای لازم در انبار هواپیما پیش بینی و رزرو شود. این کالاها عبارتند از :

کلیه محصولات کشاورزی از قبیل میوه و تره بار بر حسب میزان فسادپذیری آنها ، محصولات لبنی بر حسب ماهیت آنها – داروهای فاسدشدنی که مراقبت خاص نیاز دارند و باید در درجات سرمایش معین نگهداری شوند-بعضی لوازم و نمونه ها و کیت های آزمایشگاهی – اعضای بدن انسان که از نظر پزشکی قابل حمل می باشند مانند چشم و بسیار از اعضای دیگر.

 فعالیت های شرکت های هواپیمایی در ایران (بخش دوم) 7 | آفکو

۳-    کالاهای حجمی و سبک

به کالاهایی گفته می شود که حجم آنها در مقایسه با وزنشان بالا است برای تشخیص بارهای حجمی باید طول و عرض و ارتفاع را برحسب سانتیمتر در هم ضرب نموده و حاصل ضرب را در عدد ثابت ۶۰۰۰ تقسیم نماییم عدد بدست امده را با وزن اصلی بار مقایسه می نماییم عدد بزرگتر وزن حجمی است که مبنای محاسبه خواهد بود.

۴-    کالاهای خطرناک

بر اساس مقررات کتاب کالای خطرناک که توسط سازمان بین المللی یاتا تدوین گردیده اینگونه کالا پذیرش و ارسال گردند .این کالاها در ۹ گروه طبقه بندی شده اند که هر کدام مقررات خاصی دارند که در اینجا فقط نام برده می شوند. ۱-مواد منفجره ۲-گازهای قابل اشتعال ۳- مایعات قابل اشتعال ۴- اجسام قابل اشتعال ۵- مواد اکسیدکننده ۶-مواد مسری ۷-اسیدها ۸- مواد رادیواکتیو ۹- مواد متفرقه دیگر مانند مغناطیس- باطری- محصولات پلیمری- یخ خشک

شرایط و بسته بندی های خاص برای حمل اینگونه کالا در کتاب کالای خطرناک تدوین و تعریف شده است،اینکار توسط کارکنان با تجربه که دوره های پیشرفته حمل و نقل کالاهای خطرناک در موسسات آموزشی معتبر که سازمان هواپیمایی کشوری تائید نموده باشد انجام می شوند .

۵- حمل و نقل اجساد

حمل و نقل هوائی جسد انسان نیز یکی دیگر از موضوعات در ترانزیت می باشد که سرعت در آن بسیار مهم است . پرواز‌های داخلی و خارجی اینکار را انجام می‌دهند.

کلیه اجسادی که با هواپیما حمل و نقل می‌شوند از طریق سازمان بهشت زهرا هماهنگ می شوند. براساس هماهنگی لازم طی سال‌های گذشته بین شرکت‌های هواپیمایی و این سازمان شرایط نسبتاً خوبی در حال حاضر بوجود آمده که برای حمل اجساد مدارک لازم از جمله جواز دفن و جواز حمل با هواپیما از سوی سازمان بهشت زهرا صادر و به شرکت‌های هواپیمایی آسمان معرفی می‌شوند که پس از مراجعه ۲ ساعت قبل از پرواز  و چک کلیه مدارک نسبت به صدور بارنامه و ارسال اقدام می‌گردد.

۶- حمل حیوانات زنده

حیوانات زنده نیز مانند سایر محمولات از طریق هواپیما حمل و نقل می‌شوند که در پروازهای داخلی شامل – سگ – گربه – پرندگان و دیگر حیوانات اهلی و خانگی می‌باشند. قبل از مراجعه فرستندگان اینگونه حیوانات به فرودگاه ایجاب می‌نماید حتماً حیوان مورد نظر از نظر بهداشتی مورد معاینه پزشک متخصص حیوانات قرار گرفته و گواهی سلامت دریافت دارد سپس با تهیه قفس مناسب برحسب نوع حیوان با هماهنگی قبلی به ترمینال بار مراجعه می‌نمایند.

 

منبع: سایت حمل کالا

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا