حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

لجستیک معکوس چیست و چه مزایایی دارد؟

حمل و نقل و لجستیک

5 / 100

لجستیک معکوس چیست و چه مزایایی دارد؟

 

 

لجستیک تمام مراحل رسیدن یک کالا تا مقصد و به دست مشتری را دربر می‌گیرد. اما اکنون شرایطی را در نظر بگیرید که به دلایل متفاوت فرد بخواهد کالا را به مبدا بازگرداند. در حقیقت برگرداندن کالا از محل مصرف به محل تولید، محل عملیات یا محل بازیافت را لجستیک معکوس می‌گویند. هر فرآیند یا مدیریتی پس از فروش محصول شامل تدارکات معکوس است. اگر محصول معیوب باشد، مشتری محصول را پس می‌دهد. سپس شرکت تولیدکننده باید حمل‌ونقل کالای معیوب، آزمایش محصول، تعمیر، بازیافت یا از بین بردن محصول را سازمان‌دهی کند. مهم‌ترین موضوعی که در روند تدارکات معکوس وجود دارد، این است که بسیاری از مواد که اصطلاحا غیرقابل استفاده یا فاقد کاربرد برای مصرف‌کننده هستند، با ارزش بوده و با اندکی اصلاح و مرمت می‌توانند مجددا وارد زنجیره تامین شوند.

لجستیک معکوس چیست و چه مزایایی دارد؟ 6 | آفکو

طراحی لجستیک معکوس

شاید بخواهید بدانید پس از بازگرداندن کالا به شرکت، چه فرایندهایی رخ می‌دهد. اکنون بیایید تا کمی جزیی‌تر به روند بازگشت محصول به شرکت دقت کنیم. مراحل لجستیک معکوس عبارت‌اند از:

  • حمل‌ونقل فیزیکی محصول برگشتی
  • تست کیفیت محصول برگشتی برای تکرار نشدن خطا یا شناسایی نقص
  • مستندسازی هرگونه مشکل در مورد کالای برگشتی
  • جدا کردن، تعمیر، بازیافت یا دوباره بارگیری کالای برگشتی

مدیریت بازگشت معکوس محصول به زنجیره تامین می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند تا دوباره مرتکب همان اشتباه نشوند.

 

لجستیک بندری چیست؟

بندر درواقع پایگاهی است که زنجیره حمل و نقل دریایی و زمینی را به یکدیگر پیوند می‌دهد. به همین خاطر می‌توان گفت که لجستیک بندری از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. امروزه بیشتر بنادر بزرگ دارای سایت لجستیک بندری هستند تا این فرایند را با تمرکز بیشتر و سریع‌تر انجام دهند.

 

لجستیک نظامی چیست؟

تا اینجا در مورد اینکه حمل و نقل چه ارتباطی با لجستیک دارد و چه ارتباطی این دو با زنجیره تامین دارد صحبت کردیم. اما وقتی از لجستیک صحبت می کنیم، باید یکی از جنبه های دیگر، یعنی جنبه نظامی را ذکر کنیم. در اصطلاح نظامی، لجستیک به معنای مدیریت سیستم های فیزیکی مستقر در یک منطقه یا میدان جنگ است. سایر اقدامات انجام شده برای تأمین و پشتیبانی نیروهای نظامی نیز بخشی از لجستیک نظامی است.

لجستیک معکوس چیست و چه مزایایی دارد؟ 7 | آفکو

 

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا