حمل و نقل بین المللیتعاریف حمل و نقل
موضوعات داغ

لندینگ کرافت و کاربرد آن در حمل ونقل

حمل و نقل بین المللی

لندینگ کرافت و کاربرد آن در حمل ونقل

 

کشور ایران به دلیل در اختیار داشتن حدود 3000 کیلومتر خط ساحلی در شمال و جنوب و دسترسی به آب‌های آزاد، کشوری دریایی به حساب می‌آید. در نیم قرن اخیر، سهم قابل توجهی از تجارت خود را از طریق دریا و بنادر به دست آورده است. به همین دلیل یکی از شیوه‌های مهم برای حمل و نقل کالا و صادرات کالا و واردات کالا ، حمل و نقل دریایی است. در حمل و نقل کالا از طریق دریا، نیازمند شناخت و نحوه استفاده از وسایل نقلیه مربوطه هستیم. یکی از وسایل نقلیه که در حمل و نقل دریایی استفاده می‌شود، لندینگ کرافت است.

 

لندینگ کرافت و کاربرد آن در حمل ونقل 8 | آفکو

لندینگ کرافت (Landing craft) چیست؟

لندینگ کرافت که بعضی در زبان فارسی به آن لندی کرافت نیز می‌گویند، یک وسیله حمل و نقل دریایی است که برای جا به جایی نیروهای نظامی و پیاده کردن نیروهای پیاده نظام و خودروها در ساحل کاربرد دارد. این شناور در ابعاد مختلفی ساخته می‌شوند. این شناورها معمولاً در بخش نظامی، «ناوچه آبی خاکی» نامیده می‌شوند. لندینگ کرافت به دلیل ترانزیت کالا و توسعه حمل و نقل دریایی و همچنین صرفه اقتصادی و بهره برداری حداکثری از منابع دریا، یکی از مهم‌ترین وسایل نقلیه دریایی به شمار می‌آید.

 

تاریخچه لندینگ کرافت

اولین بار که از لندینگ کرافت استفاده شد، در جنگ جهانی اول بر می‌گردد. از این وسیله برای جا به جایی و پیاده کردن نیروهای نظامی در ساحل استفاده می‌شد. به مرور، در جنگ جهانی دوم استفاده از این وسیله بیشتر شد و رفته رفته برای پیاده کردن ادوات نظامی از آن استفاده کردند. امروزه لندینگ کرافتهای مخصوصی برای کاربردهای نظامی طراحی و ساخته شده‌اند که فقط کاربرد نظامی دارد. بنابراین، استفاده از لندینگ کرافت‌ها در حال حاضر، بیشتر در صنعت حمل و نقل است و در جا به جایی کانتینرها در عرصه واردات و صادرات نقش مهمی دارد.

 

تفاوت لندینگ کرافت و بارج

لندینگ کرافت بر خلاف بارج‌ها، با نیروی محرکه خود حرکت می‌کنند و دارای موتور هستند. این وسیله نسبت به بارج‌ها، کوچک‌تر طراحی و ساخته شده‌اند. از این وسیله برای حمل و نقل بین بنادر و جزیره‌ها استفاده می‌شود. همچنین از لحاظ سرعت حرکت، نسبت به بارج‌ها سرعت بیشتری دارند. از بارج‌ها معمولاً برای حمل و نقل کالا با مسافت کوتاه، مبدأ و مقصد‌های محلی و منطقه‌ای بین بنادر و جزایر استفاده می‌شود اما لندینگ کرافت‌ها برای صادرات و واردات از آن‌ها استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای آن، می‌توان به حمل و نقل ماشین آلات سنگین، حمل کانتینرهای یخچالی، حمل انواع کامیون‌ها و خودروها اشاره کرد.

لندینگ کرافت و کاربرد آن در حمل ونقل 9 | آفکو

لندینگ کرافت و کاربرد آن در حمل ونقل 10 | آفکو

 

استفاده از لندینگ کرافت در ایران

شناورهای لندینگ کرافت با وجود مشخصاتی نظیر فرم ساده بدنه، آبخور کم و امکان حمل و نقل انواع بارها، گزینه مناسبی برای شرایط خاص آب‌های کم عمق و بنادر با امکانات کم است. در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا در کشورهای عربی، فقط ارسال بار به وسیله لندینگ کرافت را مجاز دانسته و به چنین بارهایی مجوز صادرات می‌دهند. این روش همانطور که گفته شد، هم سرعت حمل و نقل آن سریع‌تر است و هم تخلیه آن راحت‌تر است. همچنین کشورهایی مانند قطر، واردات مواد غذایی به کشورشان را فقط با کانتینرهای یخچالی مجاز می‌دانند. بنابراین این وسیله بهترین گزینه برای حمل این نواع کانتینرها می‌باشد.

طبق گفته‌ی مدیر کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، لندینگ کرافت‌ها اجازه حمل مسافر در دریا را ندارند و حمل مسافر غیر مجاز است. لازم به ذکر است با توجه به حضور شمار زیادی از مسافران در جزیره قشم در ایام تعطیلات، برای انتقال خودروها و مسافران از لندینگ کرافت استفاده می‌شود.

 

مزایا و معایب استفاده از لندینگ کرافتها

لندینگ کرافت به دلیل تحمل وزن خوبی که دارد، می‌تواند بارهای نسبتاً سنگین را جا به جا کند. برای ارسال محموله با مسافت‌های کوتاه و همچنین برای مسیرهایی مانند رودخانه‌ها و کانال‌ها که کشتی‌ها توانایی عبور از آنجا را ندارند، گزینه مناسب برای حمل بار، لندینگ کرافت است. مزیت دیگر استفاده از این وسیله نقلیه، هزینه حمل و نقل که نسبت به کشتی بسیار کمتر است. لازم به ذکر است در صورت استفاده از این وسیله، از شر مشکلات اداری مربوط به باربری خلاص خواهید شد.

علاوه بر مزایایی که برای حمل و نقل خرده‌بار دارد، نباید از معایب این وسیله نقلیه نیز چشم‌پوشی کرد. شاید بتوان گفت یکی از معایب لندینگ کرافت‌های سر باز، نداشتن انبار و محفظه‌ای برای در امان نگهداشتن کالا از حوادث دریایی نظیر طوفان و باران است. البته لندینگ کرافت‌هایی نیز وجود دارند که سرپوشیده هستند و کالای شما را از طوفان و باران حفظ می‌کنند. در هر حال، با توجه به نوع کالا، میزان هزینه‌ای که بابت حمل و نقل می‌خواهید پرداخت کنید و همچنین مسافت بین مبدأ و مقصد می‌توانید بابت استفاده از لندینگ کرافت تصمیم بگیرید. به طور کلی، ‌به دلیل دسترسی راحت و آسان ، استفاده از آن، گزینه مناسبی برای حمل و نقل محلی و منطقه‌ای به حساب می‌آید.

برای چه کالاهایی از لندینگ کرافت استفاده می شود؟

جا به جایی خودرو

جا به جایی مواد فله

جا به جایی ماشین آلات سنگین

جا به جایی کامیون ها

جا به جایی کانتینر های یخچال دار

 

منبع: لتکا آبی کیش

لندینگ کرافت که بعضی در زبان فارسی به آن لندی کرافت نیز می‌گویند، یک وسیله حمل و نقل دریایی است که برای جا به جایی نیروهای نظامی و پیاده کردن نیروهای پیاده نظام و خودروها در ساحل کاربرد دارد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا