حمل و نقل بین المللیصادرات و واردات
موضوعات داغ

مالیات شرکت با مسئولیت محدود

حمل و نقل بین المللی، صادرات و واردات

مالیات شرکت با مسئولیت محدود

 

شرکت با مسئولیت محدود یکی از پر ثبت‌ترین و پرطرفدارترین شرکت‌های تجاری است که طبق قانون تجارت، همانند دیگر شرکت‌ها ملزم به پرداخت مالیات است. شرکت با مسئولیت محدود یکی از پر ثبت‌ترین نوع شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها است؛ به همین علت مسایل مربوط به این نوع شرکت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از مسایل مهم مربوط به شرکت با مسئولیت محدود، مالیات است.

مالیات شرکت با مسئولیت محدود 6 | آفکو

شرکت با مسئولیت محدود به چه شرکتی می‌گویند؟

شرکت با مسئولیت محدود یا LLC (Limited liability company‎) در واقع یک شرکت خصوصی محدود است که طبق قوانین ایران باید حداقل از دو نفر تشکیل شود.

شرکت با مسئولیت محدود بین دو یا چند نفر در جهت پیشبرد اهداف  تجاری تشکیل می‌شود و هر کدام از شرکا تنها به میزان سرمایه‌ای که در شرکت دارند مسئول تعهدات شرکت هستند.

به بیان دقیق‌تر، تعریف شرکت با مسئولیت محدود طبق ماده 94 قانون تجارت به این صورت است: « شركت با مسئوليت محدود شركتی است كه بين دو يا چند نفر برای امور تجارتی تشكيل شده و هر يک از شركا بدون اينكه سرمايه به سهام و قطعات سهام تقسيم شده باشد فقط تا ميزان سرمايه‌ی خود در شركت مسئول قروض و تعهدات شركت است ».

بنابراین اگر شرکت در یک دوره زمانی ورشکست شود، هر کدام از شرکا تنها به میزان سرمایه خود مسئول بدهی و قروض شرکت هستند و طلبکاران شرکت نمی‌توانند اموال شخصی شرکا را مصادره کنند.

شرکت با مسئولیت محدود یکی از هفت نوع شرکت تجاری و دارای شخصیت حقوقی است که حتما باید برای شروع فعالیت در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد.

مالیات شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود نیز همانند دیگر شرکت‌ها بر اساس قانون تجارت، مکلف به پرداخت مالیات هستند؛ بنابراین آگاهی از قوانین و مقررات امور مالیاتی در شرکت با مسئولیت محدود از اهمیت بالایی برخوردار است.

مالیات شرکت با مسئولیت محدود 7 | آفکو

همانطور که می‌دانید اگر یک شرکت در طول سال مالی خود سود کند باید مالیات بپردازد.

مالیاتی که از شرکت‌ها گرفته می‌شود به دو دسته تقسیم می‌شود:

 

مالیات بر عملکرد شرکت

این نوع مالیات به این صورت است که به هزینه‌های که شرکت انجام می‌دهد از جمله حقوق کارمندان، پرداخت قبوض، اجاره محل فعالیت و دیگر هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم و به سودی که شرکت از محل فروش یا ارایه خدماتش به دست می‌آورد مالیات گرفته می‌شود.

توجه داشته باشید که مالیات بر سود گرفته می‌شود نه درآمد.

اگر شرکتی به ثبت رسیده باشد اما هیچ فعالیت و درآمدی نداشته باشد، مشمول مالیات نمی‌شود.

 

مالیات بر ارزش افزوده

این نوع مالیات به این صورت است که به میزان فروش و درآمد شرکت مالیات تعلق می‌گیرد.

زمانی که یک شرکت بر روی کالا یا خدمات خود ارزش یا قیمت تعیین می‌کند یک درصدی را نیز به عنوان مالیات بر آن اضافه می‌کند که از خریدار گرفته شود و مستقیم به حساب اداره مالیات پرداخت می‌شود.

این میزان درصد اضافه شده حدود 9 درصد است.

آن بخش از درآمد شرکت که مشمول مالیات می‌شود طبق قوانین زیر است:

مالیات سالانه با نرخ 15 درصد برای درآمد شرکت تا میزان 3 میلیون تومان

مالیات سالانه با نرخ 20 درصد برای درآمد شرکت تا میزان 10 میلیون تومان مازاد بر 3 میلیون تومان

مالیات سالانه با نرخ 25 درصد برای درآمد شرکت تا میزان 25 میلیون تومان مازاد بر 10 میلیون تومان

مالیات سالانه با نرخ 30 درصد برای درآمد شرکت تا میزان 100 میلیون تومان مازاد بر 25 میلیون تومان

و در نهایت مالیات سالانه با نرخ 35 درصد برای درآمد شرکت تا نسبت مازاد بر 100 میلیون تومان

بنابراین مالیات شرکت با مسئولیت محدود به دو صورت که توضیح داده شد است.

 

مالیات شرکت با مسئولیت محدود به عهده کیست؟

پرداخت مالیات در حوزه مسایل مالی شرکت قرار دارد و به همین علت همانند دیگر موارد از جمله درآمد و هزینه و بدهی‌ها، این مدیران اصلی شرکت هستند که در برابر آن مسئول هستند.

مدیران اصلی شرکت اولین کسانی هستند که مورد خطاب اداره مالیات برای پرداخت قرار می‌گیرند.

همانطور که قبلا توضیح دادیم، در شرکت با مسئولیت محدود بیش از یک نفر سهامدار بوده و شریک وجود دارد و مسئولیت‌ها نیز بین آنها تقسیم می‌شود.

بنابراین واضح است که مسئولیت اصلی پرداخت مالیات نیز در شرکت با مسئولیت محدود همانند دیگر مسئولیت‌ها بین آنها تقسیم می‌شود و هرکدام به میزان سرمایه‌ای که در شرکت دارند متعهد به پرداخت مالیات هستند.

بنابراین اگر فردی به نسبت سرمایه‌ای که آورده بیشترین سهم را داشته باشد، سهم مالیاتی او نیز بیشتر خواهد بود و مسئولیت اصلی پرداخت مالیات متوجه او است.

 

 مالیات شرکت با مسئولیت محدود بدون فعالیت

شرکت‌های بدون فعالیت در واقع به این معنا است که به هر دلیلی از انجام فعالیت خودداری کرده‌اند و هیچ گردش پولی در حساب شرکت رخ نداده است.

شرکت‌ها برای انجام فعالیت باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسند و پس از آن نیز باید به اداره مالیاتی مراجعه کنند تا حوزه مالیاتی آنها مشخص شود.

همه شرکت‌ها از جمله شرک با مسئولیت محدود باید در چهار ماهه نخست سال اقدام به اظهارنامه مالیاتی خود کنند.

حتی اگر شرکتی بدون فعالیت باشد نیز ملزم است که اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم اداره امور دارایی کند.

بنابراین شرکت با مسئولیت محدود بدون فعالیت، از آنجایی که هیچ فعالیتی در شرکت صورت نگرفته و هیچ قرارداد خرید یا فروشی منعقد نکرده است، اظهارنامه مالیاتی را به صورت سفید و بدون درج اطلاعات ارسال باید ارسال کند.

 

بدهی مالیاتی شرکت با مسئولیت محدود به عهده کیست؟

مساله مالیات و به ویژه بدهی مالیاتی یکی از  پرچالش‌ترین مسایل برای مدیران شرکت‌ها بوده که می‌تواند کسب و کار آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

عدم پرداخت به موقع مالیات موجب ایجاد بدهی مالیاتی به علاوه جریمه مربوط به آن می‌شود.

بدهی مالیاتی نیز یک نوع از بدهی‌های شرکت است و تنها مسئول پرداخت بدهی شرکت نیز خود شرکت است.

به این معنا که در صورتی که شرکت بدهکار شود باید سرمایه شرکت و اموالی که در اختیار دارد برای پرداخت بدهی مورد استفاده قرار بگیرند.

در شرکت با مسئولیت محدود نیز همانند دیگر شرکت‌ها مسئول بدهی مالیاتی بر عهده خود شرکت است، اما به چه صورت است؟

همانطور که گفتیم در شرکت با مسئولیت محدود، شرکا به اندازه میزان سرمایه‌ای که به شرکت آورده‌اند در مقابل امور شرکت مسئول و متعهد هستند، در بدهی مالیاتی نیز همین موضوع صدق می‌کند. بنابراین در شرکت با مسئولیت محدود، شرکا تا سقف میزان سرمایه‌شان مسئول پرداخت بدهی مالیاتی شرکت هستند.

به طور مثال اگر فردی در یک شرکت با مسئولیت محدود، سهم 30 درصدی از سرمایه شرکت داشته باشد، در مقابل بدهی مالیاتی نیز تا سقف30 درصد سرمایه شرکت مسئول است؛ اگر سرمایه شرکت 100 میلیون تومان باشد، این فرد تا سقف 30 میلیون تومان در مقابل بدهی مالیاتی مسئول است.

منبع: باسکول

بدهی مالیاتی نیز یک نوع از بدهی‌های شرکت است و تنها مسئول پرداخت بدهی شرکت نیز خود شرکت است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا