حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

مالیات شرکت های تازه تاسیس به چه صورت است؟

صادرات و واردات

11 / 100

مالیات شرکت های تازه تاسیس به چه صورت است؟

 

امور مالیاتی از جمله مهمترین اقدامات یک شرکت تازه تاسیس بوده و ضروری است که کارفرمایان در آغاز شروع به کار شرکت‌های تازه تاسیس از قوانین و مقررات تعریف شده در این زمینه مطلع شوند.

عدم توجه به مسایل مالیاتی در همان ابتدای کار می‌تواند فعالیت شرکت‌های تازه تاسیس را تحت تاثیر قرار دهد و حتی در برخی موارد، هزینه‌هایی را به آنها تحمیل کند.

مالیات شرکت های تازه تاسیس به چه صورت است؟ 6 | آفکو

قوانین مالیاتی شرکت های تازه تاسیس

اولین اقدام مالیاتی هر شرکتی در درجه اول دریافت کد اقتصادی است.

پس از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، شرکت به عنوان یک تجارت رسمی شناخته می شود که باید کد اقتصادی دریافت کند و تابع کلیه قوانین تعریف شده کشور می باشد.

انجام هرگونه امور مالیاتی در کلیه شرکت های تازه تاسیس (کلیه شرکت ها) منوط به دریافت کد اقتصادی که شناسه ۱۲ رقمی می باشد .

کلیه عملیات و معاملات مالی شرکت ها از طریق این کد اقتصادی قابل پیگیری است که امور مالیاتی یکی از آنهاست.

پس از تاسیس و ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها و دریافت کد اقتصادی، حوزه مالیاتی شرکت تازه تاسیس مشخص می شود.

شرکت‌های تازه تاسیس چه مالیات‌هایی را باید پرداخت کنند؟

شرکت‌های تازه تاسیس مشمول پرداخت مالیات‌هایی هستند که به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

مالیات شرکت های تازه تاسیس به چه صورت است؟ 7 | آفکو

1- مالیات بر سرمایه شرکت

حق تمبر یا همان مالیات بر سرمایه را می‌توان از اولین مالیات‌هایی به شمار آورد که شرکت‌های تازه تاسیس باید آن را در نظر بگیرند.

شاید بتوان گفت بعد از دریافت کد اقتصادی، مالیات بر سرمایه از مهم‌ترین الزامات شرکت‌های تازه تاسیس است.

بر اساس ماده 48 قانون مالیات‌های مستقیم «سهام و سهم الشرکه کلیه شرکت‌های ایرانی موضوع قانون تجارت به استثنای شرکت‌های تعاونی بر اساس ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه به ‌قرار نیم در هزار مشمول حق تمبر خواهد بود. کسور صد (100) ریال هم صد (100) ریال محسوب می‌شود.

تبصره – حق تمبر سهام و سهم‌الشرکه شرکت‌ها باید ظرف دو ماه از تاریخ ثبت قانونی شرکت و در مورد افزایش سرمایه و سهام اضافی از تاریخ ثبت ‌افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکت‌ها از طریق ابطال تمبر پرداخت شود. افزایش سرمایه در مورد شرکت‌هایی که قبلا سرمایه خود را کاهش داده‌اند تا‌ میزانی که حق تمبر آن پرداخت شده است، مشمول حق تمبر مجدد نخواهد بود».

همانطور که از این ماده قانونی برمی‌آید، شرکت‌های تازه تاسیس تا دو ماه پس از ثبت سرمایه شرکت فرصت دارند که مالیات مربوط به آن که معادل نیم در هزار است را به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت کنند.

2- مالیات بر عملکرد

یکی از مهم ترین مالیات هایی که استارت آپ ها باید پرداخت کنند، مالیات بر عملکرد است که به درآمد شرکت بستگی دارد. استارت آپ ها ملزم به پرداخت مالیات عملکرد از سال اول فعالیت هستند.

بر اساس ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم، «مجموع درآمد و درآمدهای حاصل از فعالیت‌های انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران پس از متحمل شدن زیان از منابع غیرمستقیم و کسر معافیت‌ها به‌جز در مواردی به دست می‌آید. مفاد این قانون دارای نرخ جداگانه بوده و مشمول مالیات به نرخ بیست و پنج درصد (25%) خواهد بود.

3- مالیات تکلیفی

قبلاً به این موضوع پرداختیم که مالیات چیست و همانطور که می دانید این نوع مالیات از درآمد شرکت پرداخت نمی شود بلکه شرکت فقط موظف است آن را از محل مربوطه کسر و به سازمان امور مالیاتی پرداخت کند.

به عنوان مثال در مورد مالیات حقوق، شرکت موظف است پس از پرداخت پرسنل مورد نیاز، مالیات مربوطه را از حقوق آنان کسر و به اداره مالیات پرداخت کند.

معافیت مالیاتی برای شرکت های تازه تاسیس

یک نکته در مورد استارت آپ هایی که برخی افراد به اشتباه تشکیل داده اند این است که فکر می کنند شرکت ها در اولین سال فعالیت خود مالیاتی دریافت نمی کنند.

اما این یک تفسیر نادرست از معافیت مالیاتی برای استارت آپ ها است.

واقعیت امر این است که شرکت های تازه تاسیس و در واقع کلیه شرکت های تجاری موظف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی بر اساس قوانین و مقررات مالیاتی کشور هستند.

طبق قانون کلیه شرکت ها موظفند از ابتدای تاسیس شرکت و شروع فعالیت خود در سال اول اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت سالانه به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند.

معافیت مالیاتی در سال اول فعالیت فقط بر اساس اظهارنامه شرکت تعیین می شود. به این ترتیب اگر شرکتی تازه تاسیس در سال اول فعالیت محدودی داشته باشد و درآمد بالایی نداشته باشد مشمول قوانین معافیت مالیاتی شرکت های تازه تاسیس می شود.

همچنین معافیتی که در مورد شرکت‌های تازه تاسیس وجود دارد مربوط به شرکت‌های تازه تاسی در حوزه تولیدی صنفی حقوقی بوده که بر اساس قوانین و مقررات مربوطه به مدت 5 سال از پرداخت مالیات معاف هستند و اگر این شرکت‌ها در مناطق محروم فعالیت کنند این معافیت به 10 سال افزایش پیدا می‌کند.

 

نحوه محاسبه مالیات شرکت‌های تازه تاسیس

1- مالیات بر سرمایه

همانطور که گفتیم شرکت‌های تازه تاسیس تا دو ماه پس از ثبت سرمایه خود فرصت دارند که حق تمبر یا مالیات بر سرمایه خود را که نیم در هزار است را پرداخت کنند.

برای محاسبه میزان مالیات بر سرمایه، باید نیم (0.5) را تقسیم بر هزار (1000) کرد تا نرخ به دست آید که در مورد نیم در هزار نرخ معادل 0.0005 می‌شود.

این عدد به دست آمده را در میزان سرمایه ثبت شده شرکت تازه تاسیس ضرب می‌کنیم تا بر اساس آن میزان حق تمبر به دست آید.

فرض کنید که یک شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها با سرمایه اولیه 800 میلیون ریال به ثبت رسیده است.

نیم در هزار (0.0005) را در 800 میلیون ریال ضرب می‌کنیم که حاصل آن 400 هزار ریال می‌شود.

بنابراین این شرکت تازه تاسیس باید بابت سرمایه 800 میلیون ریالی خود حق تمبری (مالیات) معادل 400 هزار ریال پرداخت کند.

2- مالیات عملکرد

شرکت‌های تازه تاسیس نیز به عنوان یک شخصیت حقوقی موظف هستند که مالیات عملکرد را به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند.

نحوه محاسبه مالیات بر عملکرد به این صورت است که شرکت‌ تازه تاسیس از اولین سال شروع به فعالیت خود ملزم بوده که میزان درآمد و هزینه‌های شرکت را طی یک سال مالی به ثبت برسانند و بر اساس آن صورت حساب سود و زیان خود را مشخص کند.

پس از تعیین میزان سود و زیان خالص، شرکت‌های تازه تاسیس ملزم هستند که به میزان 25 درصد سود خالص را به عنوان مالیات بر عملکرد به حساب سازمان مالیاتی پرداخت کنند.

3- مالیات تکلیفی

مالیات تکلیفی همانطور که گفتیم به درآمد شرکت‌های تازه تاسیس مربوط نمی‌شود و تنها کسر و پرداخت آن از محل مربوطه بر عهده شرکت است.

نحوه محاسبه مالیات تکلیفی به نوع آن مالیات بستگی دارد که باید دید قوانین و مقررات چه نرخی را برای انواع مالیات تکلیفی در نظر گرفته است.

 

منبع: الو بیزنس

یکی از مهم ترین مالیات هایی که استارت آپ ها باید پرداخت کنند، مالیات بر عملکرد است که به درآمد شرکت بستگی دارد. استارت آپ ها ملزم به پرداخت مالیات عملکرد از سال اول فعالیت هستند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا