حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

مدت اعتبار کارت بازرگانی چقدر است؟

حمل و نقل بین المللی

10 / 100

مدت اعتبار کارت بازرگانی چقدر است؟ و به چه صورت تمدید می شود؟

 

 

ابتدا بازرگان باید موسسه ی خود را در دفتر ثبت تجاری، ثبت کند و در اتاق بازرگانی محل خود به عضویت در آید تا کارت بازرگانی را به نام مدیر مسئول شرکت ثبت شده صادر می شود.

مدت اعتبار کارت بازرگانی چقدر است؟ 6 | آفکو

بازارگانی که اقدام به گرفتن کارت بازرگانی کرده اند طبق فرم های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت خود را باید به اتاق بازرگانی بدهند و از طرف دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی معرفی شوند. شرط صادر شدن کارت بازگانی برای بازرگانان خارجی این است که کشور آن ها نیز به بازرگانان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی بدهند.

مدت اعتبار کارت بازرگانی چقدر است؟

 

مدت اعتبار کارت های بازرگانی متفاوت است و بسته به شرایط دریافت کننده کارت از یک تا پنج سال به کارت بازرگانی اعتبار می دهند.

مدت اعتبار کارت بازرگانی برای سال های اول، دوم و سوم به مدت یک سال تمدید می شود و پس از گذراندن این سه دوره یک ساله، در صورت عدم وجود مشکل، کارت بازرگانی افراد به مدت دو تا سه سال تمدید می شود. و افراد با 9 سال سابقه در داشتن کارت بازرگانی می توانند این کارت را به مدت 5 سال تمدید کنند.

کارت بازرگانی چگونه تمدید می شود؟

نحوه تمدید کارت بازرگانی همانند ثبت کارت بازرگانی است و افراد باید برای تمدید کارت بازرگانی با در دست داشتن مدارک و اصل آن به اتاق بازرگانی و دفاتر وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) مراجعه کنند. کارت بازرگانی و طبق شرایط تعیین شده از سوی اتاق بازرگانی. برای تمدید هزینه کنید. لازم به ذکر است کسانی که کارمند تمام وقت دولت هستند از دریافت کارت بازرگانی محروم می شوند.

مدارک مورد نیاز برای تمدید کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی

 

مدت اعتبار کارت بازرگانی چقدر است؟ 7 | آفکو
 1. یک قطعه عکس سه در چهار یا شش در چهار از مدیر عامل مجموعه
 2. در صورت پر شدن صفحات کارت بازرگانی عکس شش در چهار الزامیست
 3. 2 صفحه فرم کارت بازرگانی پرینت شده از سامانه هوشمند کارت بازرگانی (فرم د)
 4. سند مالکیت شش دانگ دفتر کار به نام متقاضی (اصل و کپی)
 5. اجاره نامه محضری دفتر کار به نام متقاضی (اصل و کپی)
 6. اظهارنامه عملکرد سال های 95 و 96 و 97 و 98 و 99 به همراه چهار دوره اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال های 95 و 96و 97 و98 و 99 و اظهارنامه مالیات بر  ارزش افزوده دوره اول سال1400
 7. فیش حق تمبر که از اداره ی دارایی گرفته شده است
 8. ارائه مدرک برای معتبر سازی تولیدی از یکی از وزارتخانه ها برای واحد های تولیدی الزامیست ( تولیدی های دارای پرونده کسب مشمول این بند نیستند )

مدارک مورد نیاز جهت تمدید کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی

 1. دو صفحه فرم بازرگانی (فرم د) به همراه امضا مدیر عامل و مهر شرکت
 2. اصل صفحات مالیاتی از آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن تمدید به همراه کلیه برگ های تشخیص مالیات از سال 1379 به بعد.
 3. در صورت پر شدن صفحات بازرگانی در سال جاری یا تغییر مدیر عامل دو قطعه عکس شش در چهارشنبه.
 4. گواهی ماده 186 قانون مالیات
 5. اظهارنامه عملکرد سال های 95، 96، 97، 98، 99 به همراه چهاردوره اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال های 95، 96، 97، 98، 99 و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره اول سال 1400 نیاز است.
 6. در صورت اجاره ای بودن دفتر اصلی شرکت ارائه ی اجاره نامه محضری و یا اجاره نامه تمدید شده به همراه داشتن کد رهگیری الزامی است.
 7. در صورت انجام هر گونه تغییرات در شرکت داشتن یک برگ کپی از روزنامه رسمی نیاز است.

در صورت تغییر مدیر عامل اشخاص حقوقی

 1. اصل کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل جدید
 2. اصل گواهی سوء پیشینه مدیر عامل جدید که از زمان آن شش ما نگذشته باشد
 3. اصل پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان (متولدین سال 1341 و قبل از آن با نشان دادن کپی مدرک لیسانس دیگر نیاز به کارت پایان خدمت ندارند)
 4. ارائه مدرک تحصیلی معتبر
 5. داشتن حداقل 24 سال سن

آیا امکان واردات کالا از چین بدون کارت بازرگانی وجود دارد؟

همه افراد در زمینه واردات و صادرات نیاز به کارت بازرگانی دارند و همه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند کالاهای مجاز دولت را وارد و صادر کنند و پس از یک سال باید کارت خود را تمدید کنند.

بهتر است بدانید غیر از کارت بازرگانی راه دیگری برای واردات کالا وجود دارد. بهترین راه برای این کار استفاده از کارت بازرگانی شرکت های ترخیص کالا از گمرک است که از طریق آن می توان کار واردات و صادرات کالا را انجام داد.

این روش بهترین روش برای افرادی است که برای اولین بار در این زمینه قدم برداشته اند.

در صورت واردات و صادرات کالا از طریق ترخیص کالا از گمرک، کلیه کالاها به نام دارنده کارت بازرگانی ثبت شده و عوارض و مالیات بر عهده وی می باشد.

شرایط واردات از چین بدون کارت بازرگانی

وزارت صنعت و معدن شرایطی را اعلام کرده که در صورت رعایت آنها می توان بدون کارت بازرگانی از چین کالا وارد کرد. بخشنامه ارائه شده  دارای چهار بند می باشد که عبارتند از:

 1. برای وارد کردن کالای های همچون تجهیزات، ماشین آلات، قطعات و اجزا مورد نیاز برای واحد های تولیدی فاقد کارت بازرگانی فقط برای یک بار و برای مدت ۶ماه مجاز است و در صورت لزوم و داشتن شرایط امکان پذیر می باشد و مانعی ندارد.
 2. افرادی که دارای پروانه بهره برداری، جواز پیشرفت قابل قبول، جواز تاسیس چاپخانه، پروانه کسب صنفی ویژه واحد های تولیدی و معادن با رعایت شروط می توانند بدون کارت بازرگانی واردات انجام دهند.
 3. مواد اولیه ی واحد های تولیدی درصورتی که نیاز به تکرار داشته باشد شامل بند اول نمی باشد و بهتر است کارت بازرگانی تهیه کنند.
 4. قبل از صادر کردن مجوز موردی سازمان های استانی باید از نداشتن سابقه کارت بازرگانی دائم و مورد مطمئن شود چرا که صادر کردن چندین مجوز موردی مجاز نیست .

منبع : بازرگانی آسان تجارت

نحوه تمدید کارت بازرگانی همانند ثبت کارت بازرگانی است و افراد باید برای تمدید کارت بازرگانی با در دست داشتن مدارک و اصل آن به اتاق بازرگانی و دفاتر وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) مراجعه کنند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا