اخبار
موضوعات داغ

بی ثباتی ارزی به صادرات کمک نمی‌کند

اخبار داخلی

بی ثباتی ارزی به صادرات کمک نمی‌کند/ مسئولان درباره اتفاقات کشور به درستی اطلاع‌رسانی نمی‌کنند

 

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: از سوی مسئولین دقیقا مطرح نشد که مساله قطع برق ناشی از چیست، اصلا مسئولین شفاف سازی نمی کنند و همه را در ابهام قرار می دهند و لذا امروزه مردم اخبار را از فضای مجازی دنبال می کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مسعود خوانساری امروز در نوزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به کاهش آمار مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: برای کنترل این بیماری در کشور حتما  باید در مورد  واکسیناسیون تصمیم گیری شود و همانطور که در اخبار شنیده می شود تقریبا همه کشورها از شرق تا غرب برنامه واکسیناسیون خود را اعلام کرده اند. اما متاسفانه در کشور ما هنوز گزارش مشخصی ارائه نشده که واکسن خریداری شده یا خیر و اینکه چه زمانی واکسیناسیون شروع می شود و اولویت بندی ها چیست و متاسفانه واکسن هم مانند بقیه مسائل سیاسی شده و  عمدتا افراد در این باره از طریق فضای مجازی از اخبار مطلع می شوند.

بی ثباتی ارزی به صادرات کمک نمی‌کند 6 | آفکو

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: بنابراین انتظار ما از مسئولان کشور و دولت آن است که با توجه به اینکه واکسیناسیون دغدغه 80 میلیون نفر است در این باره شفاف سازی شود و آرامشی در کشور ایجاد شود.

وی با اشاره به موضوع صادرات و برگزاری روز ملی صادرات اظهار داشت: در مورد صادرات باید آسیب شناسی صورت گیرد، صادرات در سال های اخیر بخصوص تا سال 97 یک افزایش منطقی داشت اما از سال 97 با توجه به بحرانی که در موضوع ارز بوجود آمد و جهش ارز و همچنین تصمیمات دولت در مورد کنترل نرخ ارز مشکلاتی در صادرات کالا ایجاد شد و لذا ارز از 4200 به 30 هزار تومان رسید.

خوانساری بیان داشت:  با توجه به افزایش قیمت ارز انتظار می رفت که صادرات هم افزایش یابد اما علیرغم افزایش قیمت ارز و کاهش  شدید ارزش پول ملی،  صادرات ما نه تنها افزایش نیافت بلکه کاهش نیز یافت، لذا سوال این است که چه کسی مقصر این ماجراست؟ بنابراین  به نظر می رسد که یک مقداری  لجاجت ها  و ندانم کارها و تصمیمات عجولانه  عامل اصلی این اتفاق بوده است البته با توجه به تصمیمات اخیر سران قوا  در دو الی سه ماه گذشته در خصوص تسهیل بحث صادرات و اجازه دادن به صادرکنندگان برای واردات کالا و همچنین واردات کالا بدون انتقال ارز و سایر موارد اقدامات خوبی در امر تجارت انجام شد.

وی بیان داشت: اما با توجه به طرح مسائلی در مورد کاهش قیمت ارز  و دلار و کاهش آن به کمتر از 20 و 15 هزار تومان  برسد و این مساله باز هم بلاتکلیفی و ایجاد شبهه  برای صادرکنندگان ایجاد کرده و صادرکنندگان نمی دانند که قرار است با چه قیمتی ارز را بخرند و در صورت صادرات کالا ارز را با چه قیمتی می  تواند وارد کند بنابراین باید قبول کنیم  که صادرکننده نداند با چه قیمتی قرار است ارز را خریداری و با چه قیمتی قرار است آن را برگرداند قطعا در صادرات موفق نخواهد بود لذا انتظار این است که اگر صحبتی گفته می شود قطعا کارشناسی باشد و اثرات این صحبت ها را حتما مسئولین بررسی کنند و مشاهده کنند که این امر چه تاثیری در صادرات و واردات خواهد داشت.

خوانساری با اشاره به موضوع قطعی برق و اثرات آن بر صنعت اظهار داشت: از سوی مسئولین دقیقا مطرح نشد که مساله قطع برق ناشی از چیست در  مقطعی اعلام شد که این موضوع ناشی از کمبود گاز است و مسائل سوخت مازوت اعلام شد  تا اینکه گفته شد عامل قطعی برق تولید بیت کوین است و این در حالی است که اصلا مسئولین شفاف سازی نمی کنند و همه را در ابهام قرار می دهند و لذا امروزه مردم اخبار را از فضای مجازی دنبال می کنند.

خوانساری همچنین به بحث قیمت‌گذاری‌ها  اشاره کرد و گفت:هفته گذشته باز موردی را درباره قیمت‌گذاری فولاد داشتیم که هم در داخل مجموعه و هم بازار سهام مشکلاتی را ایجاد کرد و بازمی‌خواستیم تجربه ناموفق 40 ساله قیمت‌گذاری را یک‌بار دیگر تجربه کنیم که البته  فکر می کنم این موضوع برطرف شد.

بی ثباتی ارزی به صادرات کمک نمی‌کند 7 | آفکو

منبع: خبرگزاری فارس

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا