اخبار
موضوعات داغ

‌مشکل ترخیص بذرهای علوفه نتیجه نداد

اخبار داخلی

‌مشکل ترخیص بذرهای علوفه نتیجه نداد/ تولید علوفه در معرض خطر است

تغییر گروه کالایی بذرهای علوفه‌ای مشکلات زیادی را برای ترخیص این اقلام ایجاد کرده و علیرغم پیگیری های مکرر هنوز اقدامی انجام نشده و این مساله تولید علوفه در کشور را به خطر انداخته است.

به گزارش خبرنگار مهر، تصمیمات یک شبه بانک مرکزی در تغییر گروه کالایی برخی از نهاده‌های کشاورزی مشکلات زیادی را در ترخیص این نهاده‌ها و تأمین آنها به وجود آورده و هر دو گروه واردکنندگان و کشاورزان را دچار مشکلات فراوان کرده است. بذر علوفه یکی از این نهاده‌هاست که وزارت جهاد کشاورزی هم درباره آن ابراز نگرانی کرده است.

بخشنامه بانک مرکزی در تیر ماه امسال بذر را از گروه کالایی یک به گروه کالایی دو منتقل کرد و بر این اساس تمامی محموله‌های وارداتی بذر ذرت و علوفه‌ای که از ۲۰ فروردین وارد کشور شده بود، از شمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف و مشمول دریافت ارز نیمایی قرار گرفت. این مساله برای واردکنندگان مشکلات زیادی را به دنبال داشت و موجب رسوب بخش عمده‌ای از محموله‌های وارداتی در گمرکات شد.

‌مشکل ترخیص بذرهای علوفه نتیجه نداد 6 | آفکو

جواد وفابخش، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در شهریور و مهرماه امسال با ارسال ۳ نامه به امید گیلانپور، معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای وزارت جهاد کشاورزی، این مساله را گوشزد کرده و رفع مشکل و ترخیص این نهاده‌های قبل از آغاز فصل را درخواست کرده بود.

نامه اول / ‏‬ ۲ شهریور ۱۳۹۹: تعیین مابه‌التفاوت سنگین مانع ترخیص محموله‌ها شد

وفا بخش در نامه اول خود اعلام کرده است که این محموله‌ها با وجود اینکه هزینه (ارز) آن به شرکت‌های خارجی پرداخت شده به دلیل تعیین مابه‌التفاوت سنگین از گمرک ترخیص نمی‌شود. وی همچنین پیشنهاد کرده بود که تعیین مابه‌التفاوت قطعی ۲۸۰۰ تومانی برای هر یورو برای کلیه این کالاها در نظر گرفته شود تا علاوه بر دریافت حقوق دولت، قیمت نهاده‌ها نیز به صورت پلکانی افزایش یابد تا کمترین فشار به کشاورزان و در نهایت مصرف‌کنندگان وارد آید.

در متن این نامه آمده است:

۱- حمل بذور وارداتی به کشور از اسفندماه سال ۹۸ به دلیل همه گیری کرونا در جهان با مشکل مواجه بود. این امر خصوصاً در حمل بذر از راه مرزهای زمینی کشور ترکیه موجب بروز مشکلات عدیده ای برای وارد کنندگان شد.

۲- همانگونه که مستحضرید در فروردین ماه ۱۳۹۹ از طریق سرپرست محترم وقت وزارت متبوع اطلاع رسانی شد و حذف ارز دولتی از کالاهای گروه ۱ منوط به تأمین یارانه برای جبران افزایش قیمت می باشد. متأسفانه این مهم مورد غفلت قرار گرفته و بار تمام هزینه های اضافه شده بر کشاورزان و واردکنندگان تحمل شده است.

۳- پس از تغییر اولویت قیمت تمام شده کالاهای وارداتی گروه ۱ انتقال یافته به گروه ۲ خصوصاً برخی بذور به قدری افزایش یافته که امکانی برای رقابت در بازار برای این کالاها فراهم نیست و این موجب می گردد در حالی که ارز از کشور خارج و کالا به کشور وارد شده، امکان مصرف آن وجود نداشته باشد. به دلیل ماهیت بذر پس از مدتی با پائین آمدن قوه نامیه و از دست رفتن استانداردهای لازم عملاً این کالاها قابلیت مصرف ندارد.

‌مشکل ترخیص بذرهای علوفه نتیجه نداد 7 | آفکو

با توجه به موارد فوق پیشنهاد مشخص این معاونت تعیین مابه التفاوت قطعی ۲۸۰۰ تومانی به ازای هر یورو برای کلیه این کالاها در این مرحله از واردات است تا علاوه بر دریافت حقوق دولت قیمت نهاده ها نیز به صورت پلکانی افزایش یابد تا کمترین فشار به تولید کنندگان و در نهایت مصرف کنندگان وارد آید. همچنین با توجه به اینکه زمان کاشت بسیاری از بذور از جمله ذرت منقضی شده و امکان کشت تا سال آینده وجود ندارد، ضروری است فرصت پرداخت مابه التفاوت از ۶ ماه به یک سال افزایش پیدا کند. خواهشمند است دستور فرمایید موارد مورد پیگیری قرار گیرد.

نامه دوم / ‏‬ ۵ مهرماه: بازار کشش بذر با این قیمت‌ها را ندارد

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در نامه دیگری به معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی ضمن تکرار موضوعات اشاره شده در نامه اول، بر اهمیت تولید علوفه در کشور تاکید کرده و آن را از برنامه‌های اولویت دار این وزارتخانه می‌نامد و عنوان می‌کند که بذرهای ذرت و گیاهان علوفه‌ای از جمله مواردی است که به دلیل تغییر نرخ ارز امکانی برای رقابت قیمت و جذب در بازار را ندارند و این در حالی است که توسعه و افزایش تولید علوفه مورد تاکید و از جمله برنامه‌های اولویت‌دار در کشور است.

در متن این نامه آمده است: با عنایت به مکاتبه شماره ۹۴۸۶/۷۰۰ مورخ ۹۹/۰۶/۰۲ و موارد مندرج در بند ۳ مکاتبه ذکر شده به استحضار می‌رساند بذور ذرت و گیاهان علوفه‌ای از جمله مواردی است که به دلیل تغییر نرخ ارز، امکاناتی برای رقابت قیمت و جلب در بازار را ندارند. این در حالی است که توسعه و افزایش تولید علوفه مورد تأکید و از جمله برنامه‌های اولویت‌دار در کشور است. ضمن ارسال اطلاعات و جزئیات ۱۱۸۴.۴ تن بذر ذرت، ۲۴۸ تن بذر محصولات علوفه‌ای و سایر محصولات زراعی مزید امتنان است. دستور فرمایید پیگیری لازم برای تصویب پیشنهادات ذکر شده در مکاتبه فوق برای این بذور معمول و این معاونت را از نتایج امر مطلع فرمایند.

نامه سوم / ‏‬ ۲۰ مهرماه: بذرهای معطل مانده در گمرکات، در حال از دست دادن قدرت باروری شأن هستند

در نامه سوم معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی به معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی این وزارتخانه اشاره شده که معاون توسعه صنایع تبدیلی وزارت جهاد به وزارت صنعت نوشته است و موضوع را پیگیری کرده اما این بار وزارت صنعت پاسخی به این نامه نداده است.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در این نامه همچنین اشاره کرده است که با توجه به اتمام فصل کشت و باقی ماندن بذرها در گمرک، این بذرها در حال از دست دان قوه نامیه و باروری خود هستند و خواهان پیگیری مجدد وی شده است.

وفابخش در این نامه عنوان کرده است: پیرو نامه پیوست شماره ۷۴۴۶/۷۰۰ مورخه ۹۹/۴/۳۱ و همچنین بند ۱۹ مصوبات اولین جلسه ستاد عالی زراعت مقرر شد دستور فرمایید ۲۱۲ تن بذور علوفه جدول مندرج در نامه فوق الذکر از پرداخت مابه التفاوت ارز معاف شوند. ضمن تشکر از نامه ۹۹/۵۰۰/۳۵۶۶ مورخ ۹۹/۶/۱۴ آن معاونت به معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت به استحضار می رساند تاکنون پاسخی دریافت نشده است. تأکید می گردد به واسطه آغاز تاریخ کاشت این بذور هم اکنون زیر نظر دفتر تخصصی توسط سازمان های جهاد کشاورزی استان ها به قیمت علی الحساب در حال توزیع می باشند چرا که در غیر این صورت پس از سپری شد زمان مناسب امکان گشت آنها میسر نبوده و قطعاً بذور سنواتی و از کیفیت استاندارد خارج خواهد شد. علیهذا خواهشمند است دستور جدی فرمایید با توجه به اهمیت موضوع تا حصول نتیجه پیگیری لازم را از طریق بانک مرکزی معمول نمایند.

بر اساس این گزارش، علی رغم پیگیری‌های مکرر معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید علوفه در کشور این پیگیری‌ها تاکنون راه به جایی نبرده و واردکنندگان همچنان از رسوب بذور خود در گمرکات خبر می‌دهند که این امر گرانی و کمبود بذر و در نتیجه کاهش سطح زیرکشت علوفه را به دنبال دارد و این در شرایطی است که بازار نهاده‌های دامی وارداتی نیز با وجود دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، با نابسامانی‌های گسترده مواجه شده و تولید محصولات پروتئینی را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

تغییر گروه کالایی بذرهای علوفه‌ای مشکلات زیادی را برای ترخیص این اقلام ایجاد کرده و علیرغم پیگیری های مکرر هنوز اقدامی انجام نشده و این مساله تولید علوفه در کشور را به خطر انداخته است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا