حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

مفهوم اصطلاح انوانتر در پروسه ترخیص کالا

بازرگانی و تجارت

مفهوم اصطلاح انوانتر در پروسه ترخیص کالا

 

اصطلاح انوانتر به چه معناست؟ به طور کلی پروسه ترخیص کالا کار ساده ای نیست. و تعداد زیادی اصطلاحات تخصصی را در بر میگیرد که آشنایی با این اصطلاحات برای همه ی صاحبان تجارت ضروری است.

انوانتر در اصطلاح و لغت

یکی از اصطلاحات پر تکرار در فرآیند ترخیص کالا کلمه ی “انوانتر” است. انوانتر (Inventory) در لغت به معنی صورت برداری از کالا در انبار است، که با نظارت کامل مأموران اداره گمرک انجام می‌گیرد. سابقه ی مرسوم شدن انجام این کار در گمرک حدودا به 110 سال پیش می رسد. کارگزار رسمی اداره گمرک که مسئولیت کار ترخیص کالا را بر عهده دارد. می ‌تواند قبل از اظهار کالا به اداره گمرک، با ارسال یک تقاضا نامه ی کتبی و ارائه کردن اسناد مالکیت به اداره گمرک، کالای مورد نظر را رویت و محتویات بسته ها را بررسی کند. در طول پروسه ترخیص کالا صاحب کالا و یا نماینده قانونی صاحب کالا میتوانند. پیش از ارائه اظهارنامه و اسناد مالکیت کالای ارسالی و با اخذ اجازه کتبی از اداره گمرک اقدام به باز کردن و مشاهده محتویات محموله ی ارسالی کنند. که این کار به طور معمول برای بررسی کردن مشخصات کالا، نمونه برداری از آنها، وزن کردن، خشک کردن و یا عوض کردن بسته بندی کالا انجام میگیرد. که به این عمل انوانتر گفته میشود. انوانتر پیش از این مندرج در ماده ۹۹ آیین نامه قانون امور گمرکی سابق بود. و در قانون جدید تعیین تعرفه گمرکی در ماده ۴۲ قانون امور گمرکی  در ماده ۵۹ آئین نامه اجرایی آن درج شده است .

مفهوم اصطلاح انوانتر در پروسه ترخیص کالا 6 | آفکو

تعویض بسته بندی محموله :

در طول روند ترخیص کالا اگر عمل انوانتر انجام گیرد و صاحب کالا و یا نماینده قانونی او مایل باشند که  بسته بندی محموله و یا کالای ارسالی را تعویض نمایند، باید این موارد را به صورت درخواستی به وضوح و تفکیک و با ذکر تمام جزییات برای اداره گمرک ارسال کنند و ماموران اداره گمرک نیز باید در تمامی مراحل انجام کار حضور و نظارت کامل داشته باشند، به لحاظ قانونی نیز حضور ماموران در طول این اقدام ضروری است. ماموران تعیین شده برای نظارت بر انوانتر از سوی اداره گمرک همچنین باید قبل از شروع فرآیند مشخصات ظاهری بسته‌ها را که شامل: نوع بسته بندی، وزن، تعداد، وجود هر علامتی، سلامت بسته بندی و یا پار‌گی و دستخوردگی میباشد. به طور دقیق بررسی کرده، تمامی موارد را صورت جلسه کرده و در صورت صلاحدید اقدام به پذیرش درخواست تغییر بسته بندی از سوی صاحب کالا در فرآیند ترخیص کالا نمایند. و همچنین توجه داشته باشند که صرفا اقداماتی که به وضوح در درخواست صاحب کالا قید شده و برای آن مجوز صادر شده انجام گیرد. در عمل انوانتر در ترخیص محموله های کالایی، پس از باز شدن بسته بندی های کالا یا محموله ها باید مشخصاتی مانند نوع کالا، جنس، تعداد، وزن خالص و مشخصات دیگر تمام بسته هایی که مورد درخواست صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی است. توسط ماموران گمرک نوشته شود ودر مجموع یک نسخه از این صورت جلسه به انبار گمرک مربوطه تحویل گردد.

خسارت در زمان تعویض بسته بندی :

نکته دیگری که در رابطه با انوانتر در پروسه ترخیص محصول لازم به ذکر است. این مورد است  که چنانچه در حین باز کردن، بستن و یا هر اقدام دیگری بر روی کالاها خسارتی به محتویات آنها وارد شود. در قبال چنین خسارت هایی هیچ مسئولیتی متوجه اداره گمرک نخواهد بود. و به دلیل این که اداره گمرک مسئولیتی را در زمینه خسارت در عمل انوانتر نمی پذیرد. هیچگونه خسارت یا تخفیفی نیز در ادامه ی فرآیند ترخیص کالا از قبیل عوارض گمرکی ، سود بازرگانی و هزینه‌های گمرکی و عوارض از سوی گمرک پرداخت نخواهد شد.

 

نتیجه گیری

به طور کلی مزایای انوانتر یا به عبارتی تقاضای بازدید کالا پیش از اظهار کالا، در طول فرآیند ترخیص کالا از گمرک این است. که کالا و بسته ها رویت می شود. از سالم بودن بسته ها و محصولات اطمینان حاصل شده و امکان تعیین تعرفه دقیق ،شمارش کالا ، تعیین وزن دقیق و عوض کردن لفاف و بسته بندی ، امکان تهیه صورت عدل بندی می باشد.

 

منبع: آیسان صنعت کهن مهر

مفهوم اصطلاح انوانتر در پروسه ترخیص کالا 7 | آفکو

انوانتر (Inventory) در لغت به معنی صورت برداری از کالا در انبار است، که با نظارت کامل مأموران اداره گمرک انجام می‌گیرد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا