اخبار
موضوعات داغ

مجلس مبنای پایه محاسبات حقوق ورودی گمرک را تغییر ندهد

اخبار داخلی

مجلس مبنای پایه محاسبات حقوق ورودی گمرک را تغییر ندهد/ نوسان در محاسبات با ارز نیمایی

عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق تعاون ایران گفت: تغییر پایه محاسباتی کالاهای وارداتی از ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی، افزایش نرخی حداقل 5 برابر است که فعالان اقتصادی را دچار مشکل می کند و در بازار نوسان ایجاد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، زمزمه تغییر پایه محاسباتی کالاهای وارداتی فعالان اقتصادی را نگران کرده است، چراکه به گفته یک فعال اقتصادی بیشترین کالای وارداتی شامل مواد اولیه، کالای اساسی و ماشین آلات هستند.

ناگفته نماند که چندی پیش رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی تلویزیونی شبکه یک سیما گفته بود: «دولت نرخ ارز حقوق ورودی گمرک را در لایحه بودجه سال آینده، ۴۲۰۰ تومان محاسبه کرده بود که بعدا طبق مصوبه کمیسیون این عدد به منظور جلوگیری از رانت، فساد و چند نرخی ارز تغییر و مبنای نرخ ارز نیمایی تعیین شد .»

مجلس مبنای پایه محاسبات حقوق ورودی گمرک را تغییر ندهد 6 | آفکو

احمد هاشمی عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق تعاون ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، این باره گفت: تغییر پایه محاسباتی کالاهای وارداتی از ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی افزایشی حداقل 5 برابر است که فعالان اقتصادی را دچار مشکل می‌کند، از سوی دیگر در بازار ایجاد نوسان خواهد کرد.

هاشمی ادامه داد: این در حالی است که واحدهای تولیدی در شرایط کنونی مشکلات سرمایه در گردش و تامین نقدینگی داشته و اثرات این تصمیم مشکلات جدیدی را برای آنها ایجاد خواهد کرد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق تعاون ایران با اشاره به نوسان ناشی از مبنا قرار دادن ارز نیمایی در پایه محاسبات کالاهای وارداتی خاطرنشان کرد: در زمان ثبت سفارش ممکن است ارز نیمایی با یک نرخ و در زمان ترخیص کالا نرخ این ارز تغییر کند و هزینه‌های مضاعفی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کند.

این فعال اقتصادی با تاکید براینکه پایه محاسباتی کالاهای وارداتی بهتر است تغییر نکند، اذعان داشت: با توجه به ریسک بالای این تغییر پیشنهاد می‌شود که در صورت تصمیم به هرگونه تغییر در باره پایه محاسباتی مذکور، نرخ ثابتی تعیین شود که هزینه‌ها از زمان سفارش تا زمان ترخیص تغییر نکند.

منبع: خبرگزاری فارس

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا