صادرات و واردات
موضوعات داغ

نکاتی در مورد صادرات زیتون و روغن زیتون از ایران

صادرات و واردات

نکاتی در مورد صادرات زیتون و روغن زیتون از ایران

 

زیتون (Olive) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۲۰۰۵۷۰ شناخته می شود. زیتون بیشتر در منطقه‌ی مدیترانه شرقی شناخته شده است. اگرچه زیتون در سراسر جهان یافت می‌شود اما برای اولین بار از این ناحیه شهرت خود را پیدا کرد. همچنین این میوه‌ی لذیذ و خوشمزه در مناطق شمالی ایران و عراق نیز یافت می‌شود. زیتون معمولا به خاطر ارزش غذایی و مزایای پزشکی‌اش مورد استفاده قرار می‌گرفت. واژه‌ی زیتون نیز از همان زبان مشتق شده و در ادبیات و تاریخ امپراطوری مدیترانه‌ای‌ها ظاهر شده است. روغن زیتون نیز توانسته است توجه بیشتر افراد را به خود جلب کند زیرا برای آشپزی بسیار مفید است و دارای مواد مغذی زیادی می باشد. پس همان طور که اشاره نمودیم زیتون یک نوع میوه درختی است که بدلیل خواص فراوان آن بسیار مورد توجه علاقمندان به سلامتی می باشد. از این رو صادرات زیتون با توجه به تولید آن در کشور می تواند گزینه ی مناسبی برای تاجران باشد.

 

نکاتی در مورد صادرات زیتون و روغن زیتون از ایران 6 | آفکو

تجارت زیتون در ایران و انواع آن

 

زیتون (Olive) و با (نام علمی: Olea europaea) شامل تقریباً ۲۰ گونه درختان کوچک از خانواده زیتونیان می باشد و در جهان کهن از حوزه دریای مدیترانه، شمال آفریقا، جنوب شرقی آسیا، شمال تا جنوب چین، اسکاتلند و شرق استرالیا پراکندگی گسترده‌ای داشته است و همیشه سبز بوده و دارای برگ‌هایی کوچک و یک‌پارچه می باشد که روبروی هم قرار گرفته‌اند.

تجارت زیتون در ایران و جهان بسیار پرسود و پر رونق است. شاید سوالاتی در این زمینه برای شما نیز مطرح شده باشد. اینکه مرکز صادرات زیتون در جهان کجاست؟ چرا تجارت زیتون برای شما مفید واقع می‌شود؟ و زیتون ایران به چه کشورهایی صادر می‌شود؟

انواع مختلفی از زیتون در جهان موجود است که بسیار شگفت انگیز به نظر می‌رسد. زیتون‌های پرخاصیتی که به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند و برای لاغری نیز مفید است. تجارت زیتون در ایران جالب به نظر می‌رسد. حالا فکر می‌کنید اوضاع صادرات و تولید این میوه خوشمزه در دنیا به چه شکل است؟

 

وضعیت زیتون در دنیا

تجارت زیتون  ایران  موجود است، اما برترین تولید کنندگان زیتون دنیا کشورهای اسپانیا، ایتالیا و یونان هستند که بخش اعظمی از صادرات زیتون نیز به دست آن‌هاست.می‌توان گفت سالانه حدود ۲۰ میلیون تن از این میوه در جهان تولید می‌شود.

نکاتی در مورد صادرات زیتون و روغن زیتون از ایران 7 | آفکو

زیتون در ۲۵ کشور مختلف دنیا کشت می‌شود، که ایران جزو این کشورهاست. تجارت زیتون ایران نسبت به دیگر کشورهای این حوزه کمتر است؛ با این وجود نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

 

صادرات زیتون از ایران

 

حدود ۱۵۰ هزار تن زیتون، سالیانه در کشور کشت می‌شود. کنترل آفات مختلف از جمله مگس باعث افزایش ۳۰ درصدی تجارت زیتون در ایران شده است.

زنجان با ۴۵ هزار تن رتبه اول تولید زیتون را داراست و به طور تقریب ۹۰ درصد صادرات و تجارت زیتون در ایران صورت می‌پذیرد.

 

چه کشورهایی برای صادر کردن زیتون مناسب است؟

 

اول از همه باید به این نکته توجه کنیم که با وجود صادراتی که در این بخش وجود دارد متاسفانه بازار داخلی ضعیفی برای زیتون ایران حاکم است، از این رو این میوه خوشمزه و پرخاصیت از کشورهای اسپانیا، ترکیه و سوریه به کشور وارد می‌شود. می‌توان گفت تجارت زیتون در ایران نیز جای زیادی برای پیشرفت دارد. اگر به دنبال کشورهایی با پتانسیل بالا هستید تا محصولات زیتون خود را صادر کنید کشورهای عراق، عربستان و امارات گزینه‌های مناسبی هستند و تجارت زیتون در ایران برای این کشورها مناسب است.

 

اهمیت تجارت و صادرات زیتون

خواص زیتون بسیار زیاد و شگفت آور است. امروزه داروهای زیادی از زیتون و مشتقات آن مانند روغن زیتون استفاده می‌کنند. خواص بی‌نظیر آن، تنها یکی از مزایای تجارت زیتون در ایران و دیگر کشورها به شمار می‌رود.

بازار زیتون بسیار رو به رشد است و کشت بقرون به صرفه‌ای که دارد باعث شده بسیاری از کشاورزان به آن رو بیاورند و از تجارت زیتون در ایران کسب درآمد کنند.

 

نکات مهم در مورد صادرات زیتون که هر تاجری باید بداند

اولین و مهمترین نکته در صادرات زیتون و صادرات روغن زیتون، مسئله بهداشتی بودن، روش حمل و نقل و بسته بندی آن است. بسته بندی، به بهترین شکل انتخاب می شود. زیتون صادراتی در ظروف شیشه ای و قوطی های فلزی بسته بندی می‌شود. هر چقدر بسته ها زیباتر باشند مشتریان خارجی نسبت به خرید، تمایل بیشتری خواهند داشت.

نحوه بسته بندی در تجارت زیتون به اندازه ای اهمیت دارد که با رشد باکتری ها و عوامل بیماری زا در ارتباط است. آلودگی های هوا به سرعت داخل ظرف زیتون نفوذ می‌کنند، بنابراین در صادرات و واردات زیتون معمولی و زیتون پرورده، بسته بندی ها به صورت مهر و موم شده و کاملاً بهداشتی در نظر گرفته می شود.

قیمت ها در صادرات زیتون و صادرات روغن زیتون، بسته به حجم سفارش مشتری و کیفیت زیتون صادراتی تعیین می شود. وزن بسته بندی ها طبق تعرفه گمرکی و قوانین صادراتی این میوه باغی تنظیم می گردد.

حمل و نقل برای تجارت زیتون و روغن زیتون از طریق مرز زمینی، دریایی و هوایی امکان پذیر است. زیتون بسته بندی شده معمولاً در آب نمک به همراه افزودنی ها بسته بندی می شود تا برای مسافت های طولانی آماده گردد. به این صورت می توانید مطمئن باشید که زیتون های صادراتی، سالم و مطمئن به مقصد می رسند. این کار از فاسد شدن آنها در اثر زمان یا تغییرات حرارت محیطی جلوگیری می کند.

 

بررسی بازارهای خارجی برای صادرات زیتون از ایران

این محصول در کشورهای آلمان و رومانی دارای بازار اشباع شده است و صادرات به آن ها سوددهی مناسبی ندارد. زیتون در کشورهای عراق، عربستان و امارات از خاورمیانه بازار صادراتی مناسبی دارد. روسیه و اوکراین در اروپای شرقی می توانند مورد توجه صادرکننده های این محصول قرار بگیرد. ایتالیا، یونان، انگلیس، فرانسه، هلند، لهستان و سوئد نیز در اروپا طالب خرید این محصول هستند.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات زیتون با توجه به ظرفیت بازار و روابط تجاری آسان را کشورهای عراق، عربستان و امارات دارا هستند. ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با عراق دارد. بازار آمریکا بیشترین ظرفیت تقاضا را برای کالای ذکر شده دارد. آمریکا بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۲۶٫۱ میلیون دلار است.

 

درباره صادرات روغن زیتون بیشتر بدانید

 

صادرات روغن زیتون در کنار صادرات زیتون از ایران اهمیت زیادی دارد. روغن زیتون در کنار روغن های خوراکی دیگر نظیر روغن کانولا، روغن هسته انگور، روغن آفتابگردان و روغن کنجد ارزش تغذیه ای زیادی دارد. تولید روغن زیتون، دردسرهای خاص خودش را دارد اما در مقابل، سودآوری قابل توجهی را برای شرکت های بازرگانی  خواهد داشت.

خرید و فروش روغن زیتون در بازار داخل، آمار قابل توجهی را ثبت کرده است. این روغن خوراکی در تمام جهان پرمصرف است و تقریباً باعث تغییر سبک زندگی خانواده ها می‌شود.

تمام دلایل فوق توجیه خوبی هستند که بگوییم صادرات روغن زیتون افزایش قابل توجهی در چند سال اخیر داشته است. بزرگترین تولیدکنندگان روغن زیتون در جهان در هر سال، فناوری های خود را به روز رسانی می‌کنند تا ظرفیت تولید سالانه افزایش پیدا کند. اگر چه آمار تجارت روغن زیتون از ایران مثبت گزارش شده اما در مقایسه با معیارهای جهانی، این مقدار، چندان قابل توجه نیست.

حجم تولید روغن زیتون به صورت سالانه در ایران از متوسط تولید این روغن خوراکی در جهان تقریباً پایین تر است. اما لازم به ذکر است که روغن زیتون تولید شده در ایران بسیار با کیفیت بوده و می تواند نقص کاهش حجم تولید را پوشش دهد.

شرکت های صادر کننده زیتون و روغن زیتون بهتر است پیرامون سرمایه گذاری در افزایش حجم تولید روغن زیتون و برنامه‌ریزی کنند که در این صورت حجم صادرات هم افزایش پیدا خواهد کرد.

در حال حاضر تجارت روغن زیتون از ایران به کشورهای ایتالیا، اسپانیا، سوریه، ترکیه، فرانسه، مصر، سوئیس، افغانستان، عراق و کویت انجام می شود. کشور کانادا هم مقصد خوبی برای تجارت زیتون و روغن زیتون است.

 

 

منبع: بازرگانی فردوسی

حجم تولید روغن زیتون به صورت سالانه در ایران از متوسط تولید این روغن خوراکی در جهان تقریباً پایین تر است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا